ÚvodČeská nejOsobnostEliška Junková – česká automobilová závodnice
Osobnost

Eliška Junková – česká automobilová závodnice

Přestože Eliška Junková (16. listopadu 1900 Olomouc – 5. ledna 1994 Praha) usedala za volant závodních vozů pouhých pět let, dodnes se o ní mluví jako o nejlepší české závodnici všech dob. Mezi její největší úspěchy patří první místo ve Velké ceně Německa na Norimberském okruhu (1927) a pátá pozice na Targa Florio (1928), tehdy nejtěžším závodě na světě; dvě třetiny závodu ovšem vedla.
Eliška Junková, za svobodna Alžběta Pospíšilová, odmalička toužila cestovat. V šestnácti letech začala pracovat v olomoucké pobočce Pražské úvěrové banky, kde se seznámila se svým budoucím manželem Čeňkem Junkem (1894–1928), bývalým vojákem, sportovcem a úspěšným bankéřem.

V roce 1918 odjela na stáž do Francie a společně s Čeňkem, který v té době už začínal profesionálně závodit, navštívili pařížský autosalon. V knize Má vzpomínka je bugatti Eliška popisuje, jak se na pařížské Avenue des Champs-Élysées hádali o to, které auto je nejlepší, aby se pak společně zamilovali do mnohem skromnějšího vozu, zato s nádhernými tvary: do Bugatti. Alžběta se potají zapsala do autoškoly, složila řidičskou zkoušku, v roce 1922 se s Čeňkem vzali, pořídili si vyhlédnutou bugattku a v následujících letech vytvořili nejrychlejší závodní pár na světě.

V září 1924 ji i sebe Čeněk přihlásil do závodu Lochotín–Třemošná, který oba vyhráli. Stejně se jim dařilo i v závodě Zbraslav–Jíloviště. O rok později se na desátém ročníku závodu Zbraslav–Jíloviště Eliška stala absolutním vítězem; porazila dokonce i manžela, který závodil se silnějším strojem Bugatti T35B. Následovaly další úspěchy: Eliščin první zahraniční a tehdy nejtěžší závod švýcarským průsmykem Klausenpass (startovalo 115 aut, Eliška dojela druhá), již zmíněný závod Targa Florio na stovkách kilometrů šotolinových horských silniček na Sicílii, a také vůbec první závod na Nürburgringu, 29 kilometrů dlouhé trati v pohoří Eifel. Protože československou hymnu na oslavu Eliščina vítězství pořadatelé k dispozici neměli, nahradili ji árií Proč bychom se netěšili ze Smetanovy Prodané nevěsty a Eduard Bass pak v Lidových novinách napsal oslavnou báseň:

Na německou velkou cenu
stačilo nám poslat ženu.
Arci když je taková
jako paní Junková.
Ta když sedne k volantu
rekordy jsou k čerchmantu.

V roce 1928 při závodech na Nürburgringu dostal Čeněk Junek v jedené zatáčce smyk, po nárazu vyletěl z auta a na místě zemřel. Eliška ten den se závoděním definitivně skončila a ačkoli ji k tomu soupeři i přátelé mnohokrát přemlouvali, za volant závodních aut se už nikdy nevrátila.

Auta ale samozřejmě řídila dál: coby velvyslankyně milované značky Bugatti projela Indii a Srí Lanku. Stála také u vzniku Masarykova okruhu v Brně, psala zábavné sloupky do motoristických časopisů a na automobilových závodech pracovala jako sportovní komisařka. Zemřela krátce po svých 93. narozeninách a je pochovaná na Vinohradském hřbitově Praze. Připomíná ji také pamětní deska na fasádě domu Na krásné vyhlídce (Úvoz 13/156), kde žila od roku 1928 až do smrti; dnes v něm sídlí švédské velvyslanectví. V roce 2022 byla in memoriam uvedena do Síně slávy Mezinárodní federace historických vozidel FIVA.
Po stopách závodu Zbraslav – Jíloviště a po stopách Elišky Junkové

Po stopách závodu Zbraslav – Jíloviště a po stopách Elišky Junkové

Eliška Junková-Khásová, narozená jako Alžběta Pospíšilová (16. listopadu 1900, Olomouc – 5. ledna 1994, Praha), byla česká automobilová závodnice. Závodila na vozech Bugatti, a to nejprve jako spolujezdkyně svého manžela Čeňka Junka a posléze sama. V poměru k úctyhodně dlouhému životu byla závodní kariéra nejslavnější a nejúspěšnější české automobilové závodnice Elišky Junkové neuvěřitelně krátká. Žena, o níž se ve třicátých letech psalo jako o královně volantu.

Seznamte se: jaká jsou nejoblíbenější ženská jména?

Seznamte se: jaká jsou nejoblíbenější ženská jména?

Jaká jsou nejpopulárnější dívčí jména současnosti? Která dříve oblíbená jména mizí a která jsou naopak trendy? Jak na tom jsou nejčastější jména jako Jana, Marie nebo Eva, a komu v žebříčku nejoblíbenějších jmen pro novorozené holčičky musely uvolnit místo?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

Nejstarší bugatka v České republice i na světě – Bugatka v Národním technickém muzeu

Nejstarší bugatka v České republice i na světě – Bugatka v Národním technickém muzeu

Nejstarší bugatka světa s výrobním číslem 365 se nachází v Národním technickém muzeu v Praze. Dvousedadlový sportovní automobil byl vyroben v roce 1910.

Trať závodu Zbraslav – Jíloviště Zážitky

Trať závodu Zbraslav – Jíloviště

Trať závodu vede z náměstí na Zbraslavi po silnici 2. třídy na Baně a do cíle na vrcholu kopce Cukrák v blízkosti obce Jíloviště. Závod do vrchu Zbraslav – Baně – Jíloviště se jel poprvé 25. 3. 1908. Dnes se slavná motoristická událost připomíná každoroční jízdou veteránů do vrchu.