ÚvodČeská nejOsobnostJan Kašpar – průkopník a legenda české aviatiky
Osobnost

Jan Kašpar – průkopník a legenda české aviatiky

Datum 16. dubna 1910 je zapsáno zlatým písmem v historii české aviatiky: ten den podnikl Jan Kašpar (20. května 1883, Pardubice – 2. března 1927, Pardubice) se svým letounem Blériot XI jako první Čech průkopnický let dlouhý asi dva kilometry ve výšce 25 metrů. O rok později absolvoval první úspěšný dálkový let a navždy se tak stal symbolem českého letectví.
Jan Kašpar pocházel ze zámožné pardubické rodiny, které patřil hotel Veselka. Od dětství se zajímal o techniku, motocykly a automobily. V roce 1907 úspěšně ukončil studia strojního inženýrství na dnešním Českém vysokém učení technickémPraze. Dál studoval a pracoval v Německu, účastnil se automobilových závodů a jezdil na motorových člunech. Po návratu do Čech byl pár měsíců zaměstnán v mladoboleslavské továrně Laurin & Klement, záhy se však vrátil do Pardubic a společně s bratrancem Evženem Čihákem se začali zabývat stavbou letadel.

Nakonec před stroji vlastní konstrukce dostal přednost letoun Blériot XI, které Kašpar vybavil vlastním motorem. Po prvních pokusech v dubnu 1910 složil pilotní zkoušky a v Pardubicích uspořádal první veřejnou leteckou produkci. Byl to skvělý nápad, podívat se přišlo 22 000 diváků a Kašpar ten den vzlétl třikrát. Podobná vystoupení se konala i v Hradci Králové, Jaroměři, Lysé nad Labem, Praze, Českých Budějovicích, Olomouci a řadě dalších měst.

V roce 1911 s novým letadlem, v Čechách vyrobenou kopii Blériotu XI a silnějším motorem, podnikl první dálkové lety z Pardubic do Chrudimi a zpět, a 13. května 1911 slavný let PardubicePřeloučKolínPraha – Velká Chuchle, a to ve výšce zhruba 800 metrů. Letoun o dva roky později Kašpar daroval dnešnímu Národnímu technickému muzeu v Praze, kde je vystaven dodnes.

Po smrti otce v roce 1913 musel Jan převzít správu rodinného majetku, navíc záhy vypukla první světová válka. Nastoupil jako technik k leteckému útvaru, a i když se po válce stal příslušníkem československého letectva, s létáním skončil. Neuspěl ani v podnikání, zadlužil se a nakonec zemřel 2. března 1927, když se ve své kanceláři zřejmě pod vlivem duševní choroby otrávil benzinovými výpary. Je pochován v rodném městě.

Krátkou kariéru Jana Kašpara v Pardubicích připomíná památník prvního vzletu na náměstí Dukelských hrdinů, hrob na Městském hřbitově, Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara a také každoroční Aviatická pouť na pardubickém letišti, uvažuje se o vybudování naučné stezky.
 
Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích Památky

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích

Unikátní letecké muzeum s letuschopnými letouny od roku 1903 do současnosti. Součástí sbírek muzea jsou jedinečné repliky letounů z dob počátků aviatiky a repliky anglických, francouzských a německých vojenských letounů z první i druhé světové války.

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

Při pozorném pohledu objevíte na fasádě Národního muzea v Praze řadu skvostů. Rekonstrukce jí vrátila světlejší barvu, jakou měla na konci 19. století, zlato rozzářilo dvě zadní kopule, na jejichž pozlacení našim předkům chyběly finance. Vrátily se také vlajkové stožáry, které musely ustoupit stavbě metra. Podobně jako kdysi je i nyní do opraveného pláště budovy zlatým písmem vepsáno 72 jmen osobností české historie.

Nejnovější mezinárodní letiště v České republice – Letiště Pardubice

Nejnovější mezinárodní letiště v České republice – Letiště Pardubice

Pardubické letiště je nejmladší mezinárodní letiště v České republice se smíšeným civilním a vojenským provozem. Zatím odtamtud létají jen charterové lety v letní sezóně.