ÚvodČeská nejOsobnostJosef Božek – konstruktér prvního českého parovozu
Osobnost

Josef Božek – konstruktér prvního českého parovozu

V září 1815 se v pražské Stromovce odehrálo úžasné představení prvního vozu poháněného parním strojem. Pražanům ho předvedl známý mechanik a vynálezce Josef Božek (28. února 1782 Běry, Polsko – 21. října 1835 Praha). Po samohybu Francouze Cugnota šlo teprve o druhý exemplář na evropské pevnině. Sestrojením parovozu Božek položil základní kámen rozvoje motorismu v českých zemích.
Vynálezce a průkopník české techniky Josef Božek už jako student gymnázia v Těšíně sestrojil téměř půl metru vysoký model olomouckého orloje. Při studiích v Brně, kde se od druhé poloviny 18. století úspěšně rozvíjel textilní průmysl, sestavil model stroje na postřihování sukna. Ve studiích pokračoval v Praze a na nabídku ředitele pražské polytechniky Františka Antonína Gerstnera nastoupil jako technik na Stavovský polytechnický ústav. Proslavil se jako výrobce zhotovitel pohyblivých protéz, o které byl po napoleonských válkách mezi válečnými invalidy velký zájem. Uchvátilo ho také hodinářství; kromě řady modelů zdokonalil astronomické hodiny hvězdárny v Klementinu, zkonstruoval hodiny pro pražskou Invalidovnu a Bílou věž v Hradci Králové, a pro hraběte Kounice sestrojil kapesní hodinky, které se samočinně natahovaly pohybem ruky během chůze.

Parní stroj nemohl uniknout jeho pozornosti; ten úplně první prý do českých zemí přivezl hrabě Buquoy. Byl rozložený v bednách a hrabě k němu neměl žádné plány. Božek ho úspěšně zprovoznil a sestavil první parovůz, který předvedl 24. září 1815 ve Stromovce. Jízdy ve voze podobném kočáru bez koní měly nevídaný úspěch, a tak Božek pokus hned následující týden zopakoval. Využití parního stroje viděl nejenom v dopravě po souši, ale i po vodě, a tak sestavil i dva parníky. První menší model předvedl na rybníku ve Valdštejnské zahradě, druhý, přes 13 metrů dlouhý a bezmála tři metry široký, představil žasnoucímu obecenstvu opět společně s parním vozem 1. června 1817 ve Stromovce a na náhonu Císařského mlýna. Bohužel ale přišla bouřka a ve zmatku, který mezi návštěvníky vypukl, někdo ukradl pokladnu s vybraným vstupným. Zadlužený Božek v zoufalství svůj vůz rozbil; sice mu nakonec finančně pomohla pražská lóže svobodných zednářů, ale sny o parolodích brázdících Vltavu se rozplynuly a Božek se k experimentům s parním strojem v dopravě už nikdy nevrátil.

Na mechaniku a stroje ale nezanevřel: založil podnik Strojírny Božek a synové, kde vyráběl například čerpadla pro vodárny a vagony pro koněspřežku z Českých Budějovic do Lince. Jeho talent zdědili i synové: František (1811–1886) navázal na otcovu činnost a převzal po něm i zaměstnání mechanika na pražské polytechnice. Mladší Romuald (1814–1898) vynalézal a sestavoval dopravní prostředky, časoměrné přístroje, lékařské či hudební nástroje, v roce 1864 se také podílel na přestavbě pražského orloje. Podle kresby jednoho z Božkových synů v roce 1942 František Rott vytvořil model slavného parovozu; k vidění je v Národním technickém muzeu.

V roce 1835 Josef Božek při úpravě staroměstské vodárny nastydl a krátce na to zemřel na zápal plic; je pochován na Olšanských hřbitovech.
 
Královská obora Stromovka v Praze Příroda

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Bílá věž v Hradci Králové Památky

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je třetí největší zvon v republice – zvon Augustin.

Muzeum starých strojů a technologií, Žamberk Památky

Muzeum starých strojů a technologií, Žamberk

Muzeum starých strojů a technologií vzniká v Žamberku v areálu původní textilní továrny Vonwiller. Můžete si zde prohlédnout desítky historických parních strojů, stabilních motorů, automobilových veteránů i obráběcích zařízení.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.