ÚvodCo chcete dělat?PamátkyOlomoucký orloj s figurkami proletářů
Památky

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Dnešní kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, plesající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru.
Původně gotická, později renesančně upravená radnice s vyhlídkovou věží stojí na Horním náměstí v Olomouci, takřka v těsném sousedství sloupu Nejsvětější Trojice. K výrazné změně orloje dala podnět událost z konce 2. světové války, kdy podobně jako v Praze byl orloj poškozen střelbou. Škody se týkaly především fasády a bočních fresek, ostatní části, jako planetárium, číselníky, figury, zvonkohra a především strojní část orloje zůstala naštěstí neporušena. Z doporučení památkového ústavu v Brně z roku 1946 mělo být ale vytvořeno "dílo zcela nové a v duchu současné doby".

V letech 1947–1955 tak vzniklo opravdu unikátní dílo podle návrhu Karla Svolinského, který navrhoval mozaiky (pro celkovou plochu 100 m2 byly vyrobeny 4 miliony různobarevných skleněných dílků) a jeho manželky Marie, která vytvořila pohyblivé figurky. Je to snad jediný orloj na světě, který vzdává hold chemikovi a různým dělnickým profesím, ale v duchu tradic neopomíjí ani folklórní Jízdu králů a Průvod královniček. Alegorie dvanácti měsíců a různé detaily svým neobvyklým pojetím budí právem nepřetržitý zájem domácích i zahraničních turistů.

Hlavní mozaika znázorňuje postavu dělníka a chemika po stranách u paty orloje, nad nimi následuje kalendář, kde svého času bylo zaznamenáno i datum narození J. V. Stalina, planetář, po stranách s ciferníky zaznamenávajícími čas a měsíční fáze.

 

Proletáři všech zemí...

Až 75 cm vysoké pohyblivé figurky z lipového dřeva zobrazují tkadlenu, řezníka, fotbalistu, bednáře, matku s dítětem, úředníka, sportovce – diskaře, selku, kováře, zahradníka, házenkářku, kopáče, zedníka a mnohé další. Dohromady jich je okolo dvacítky.

Orloj odehraje tři lidové písně: "Za Náměšťó na kopečko", "Daleká, šeroká je cesta po Holomóc", "Vrbe se nám zelenajó". Celá produkce je završena skřípavým zvukem zakokrhání kohouta, který několikrát zamává křídly. Produkce je k vidění denně v pravé poledne avšak figury kovářů oznamují z výklenku úderem kladívka do kovadliny každou celou hodinu.


Zbytky "starého" orloje ve vlastivědném muzeu

Historické "zbytky" starého orloje si můžete prohlédnout ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Jedná se především o Fabriciovu planisféru z roku 1575 (který je s průměrem 146 cm jeden z největších dochovaných astrolábů na světě). Čtyři samostatné kvadranty jsou z pozlaceného měděného plechu a na povrchu jsou vyryty astronomické údaje, na obvodu pak roční kalendářní stupnice s 365 a čtvrt dílkem, včetně svátků. Vyznačeny jsou také obratníky, polohy mezi nimi v podobě jemných kruhů a nejvýraznější hvězdy na obloze. V sestavě bylo také pohyblivé Slunce a Měsíc s fázemi.

Provozovatel

Informační centrum Olomouc

Horní náměstí
779 11 Olomouc
Tel.:
+420 585 513 385
Email:
infocentrum@olomo...
WWW:
www.visitolomouc....
GPS:
49,593993 17,251506
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Město:
Olomouc
Tipy na výlet:
Olomouc a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality