ÚvodČeská nejOsobnostKarel Gott – nejznámější český zpěvák
Osobnost

Karel Gott – nejznámější český zpěvák

Dva a půl tisíce písní, dvaačtyřicet Zlatých slavíků, 32 zlatých desek a jedna diamantová, dvě ocenění Anděl a přezdívky jako Zlatý hlas Prahy nebo Božský Kája: to byl Karel Gott (14. července 1939 Plzeň – 1. října 2019 Praha), nejznámější český zpěvák.
Karel Gott se narodil se 14. července 1939 v Plzni, s rodiči od roku 1945 žil v Praze. Lákalo ho malířství, hudba a zpěv, ale tatínek neměl pro synovy umělecké sklony žádné velké pochopení a trval na tom, že se musí nejprve vyučit „poctivému řemeslu“. Karel se proto vyučil elektromontérem a začal pracovat v ČKD Vysočany.

Už v roce 1957 ale poprvé vystoupil před publikem, účastnil se různých pěveckých soutěží a získal první pěvecké angažmá v kavárně Vltava. Záhy opustil zaměstnání, začal studovat konzervatoř a z amatérského zpěváka se stal hvězdou československé pop-music. V roce 1962 začal vystupovat v divadle Semafor a vyšla mu první gramodeska. Tuzemské hitparády poprvé ovládl s písní Oči sněhem zaváté z pásma Zuzana není pro nikoho doma; stala se hitem roku a Gott za ni v roce 1964 získal prvního Zlatého slavíka. V roce 1966 získal první Zlatou desku pro nejprodávanějšího interpreta roku a rok později přišly první úspěchy v zahraničí. Roku 1968 zahájil dlouholetou spolupráci s Karlem Svobodou. Jejich prvním společným kouskem byla píseň Lady Carneval, která dodnes patří mezi nejhranější Gottovy hity.

30. dubna roku 1985 získal Gott jako vůbec první zpěvák populární hudby titul národní umělec, nejvyšší vyznamenání, jaké se udělovalo za zásluhy v oblasti umění. Během 90. let se také intenzivně věnoval malování; jeho obrazy sklízely úspěch u nás i v zahraničí.

Po boku Karla Gotta se objevila řada osudových žen, ale pouze jedna manželka: Ivana Macháčková. V roce 2006 se jim narodila dcera Charlotte Ella, v roce 2008 se vzali a téhož roku se narodila druhá dcera Nelly Sofie.

Karel Gott zemřel 1. října 2019. Rozloučení s veřejností se konalo v pražském Paláci Žofín, oficiální pohřeb se státními poctami se uskutečnil v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Jeho hrob můžete navštívit na hřbitově Malvazinky.
 

Pětkrát o Karlu Gottovi

  • Písně Karla Gotta provázejí řadu českých filmů a seriálů. Nejznámější je píseň Karla Svobody Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku (1973, režie Václav Vorlíček) a píseň To musím zvládnout sám z filmu Jak básníkům chutná život (1988, režie Dušan Klein).
  • Nejprodávanějším zahraničním albem Karla Gotta se stala LP deska Karel Gott nazpívaná v ruštině z roku 1977, které se prodalo 4,5 milionů kusů.
  • Nejprodávanějším tuzemským albem jsou Vánoce ve zlaté Praze natočené v září roku 1969.
  • V anketě o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek TýTý, která se koná od roku 1991, vyhrál Karel Gott celkem 31krát.
  • V roce 2009 obdržel Karel Gott od prezidenta České republiky Václava Klause Medaili za zásluhy I. stupně. V témže roce se stal čestným občanem svého rodného města Plzně a byl uveden do Dvorany slávy Plzeňského kraje.
Co přinese Rok české hudby 2024?

Co přinese Rok české hudby 2024?

Česká hudební historie má jeden kouzelný detail: každý letopočet končící čtyřkou si připomínáme řadu výročí narození nebo úmrtí významných českých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Z této náhody se zrodila tradice Roků české hudby. Platí to i pro letopočet 2024: pojďte s Kudy z nudy důstojně slavit Rok české hudby 2024!

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

Slavná filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka měla premiéru 1. listopadu 1973. Popelku dodnes milují celé generace malých i velkých diváků a právem patří mezi nejoblíbenější vánoční pohádky.

Seznamte se: 4. listopadu má svátek Karel

Seznamte se: 4. listopadu má svátek Karel

Skutečně má mužské křestní jméno Karel v novodobém pojetí význam „král“? Je pravda, že se tak vedle císaře Karla I. Velikého jmenovala řada evropských panovníků včetně našeho Karla IV., jednoho z nejznámějších českých vladařů. Všichni Karlové, Karlíkové, Karlíčkové, Kájové a Kájínkové mají svátek 4. listopadu a redakce Kudy z nudy jim přeje všechno nejlepší!

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

Villa Gott na Bertramce Památky

Villa Gott na Bertramce

V roce 2025 by se mělo ve vile, kde polovinu svého života bydlel nejslavnější český zpěvák Karel Gott, otevřít jeho muzeum.

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě Příroda

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.

Legenda české populární hudby Karel Gott slaví 80. let! Oslavte to s ním na Benátské anebo pěkným výletem

Legenda české populární hudby Karel Gott slaví 80. let! Oslavte to s ním na Benátské anebo pěkným výletem

Legendární stálice české hudby Karel Gott oslaví v neděli 14. července 2019 neuvěřitelné 80. narozeniny! K významnému životnímu jubileu gratuluje Karlu Gottovi i portál Kudy z nudy a přeje mu mnoho zdraví, úspěchů a životní pohody do dalších let. Pokud i vy patříte k fanouškům mnohonásobného Zlatého slavíka, určitě vás potěší výlet na místa, kde se pan Karel Gott vyskytoval a potkáte se s ním i na letním festivalu Benátská!.

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Dějiny českého národa jsou plné dramatických událostí, které se odehrály v letech končících číslem osm. Zejména ve 20. století provázejí osmičkové roky velká jména a události našich dějin – stačí připomenout letopočty 1918, 1938, 1948 a 1968. Historických událostí na českém území provázených osudovou osmičkou ale je mnohem víc. Které patří k těm nejvýznamnějším?

Café Karel Gurmánská turistika

Café Karel

Vzpomínková kavárna na nejslavnějšího českého zpěváka.

Pět přejmenovaných měst: znáte Muncifaj, Frývaldov, Baťov nebo Falknov?

Pět přejmenovaných měst: znáte Muncifaj, Frývaldov, Baťov nebo Falknov?

Lavina změn v názvech ulic a náměstí se spustila začátkem 90. let po sametové revoluci, kdy se řada míst vrátila k původním názvům. Asi největší změna čekala obyvatele Zlína, jejichž město bylo v roce 1949 přejmenováno na Gottwaldov a právě před třiceti lety se konečně mohlo vrátit k původnímu názvu.