ÚvodČeská nejHistorickéOsmičkové roky – osudové letopočty českých dějin
Historické

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Dějiny českého národa jsou plné dramatických událostí, které se odehrály v letech končících číslem osm. Zejména ve 20. století provázejí osmičkové roky velká jména a události našich dějin – stačí připomenout letopočty 1918, 1938, 1948 a 1968. Historických událostí na českém území provázených osudovou osmičkou ale je mnohem víc. Které patří k těm nejvýznamnějším?

Rok 1108 – vyvraždění Vršovců 

Už v roce 995 Přemyslovci odstranili z politické scény konkurenční rod Slavníkovců, mocenské postavení pak potvrdili v roce 1108 vyvražděním rodu Vršovců.  Odehrálo se na bývalém slovanském hradišti na Vraclavi.
 

Rok 1198 – vznik Českého království

Vznik Českého království byl spojený s uznáním dědičného trůnu pro Přemysla Otakara I. Statut Království českého v roce 2012 potvrdila Zlatá bula sicilská.
 

Rok 1278 – bitva na Moravském poli

Při tažení proti Habsburkům v roce 1278 v bitvě na Moravském poli padl král Přemysl Otakar II.. Habsburkové v dalších staletích převzali vládu nad českými zeměmi, a u moci zůstali až do vzniku samostatné republiky.
 

Rok 1348 – založení Karlovy univerzity v Praze

Král Karel IV. založil Karlovu univerzitu, první univerzitu ve střední Evropě. Ve stejném roce založil také Nové Město Pražské a položil také základní kámen hradu Karlštejn.
 

Rok 1618 – začátek třicetileté války

Třicetiletá válka v Evropě začala v Čechách, kde vyvrcholily náboženské a mocenské spory třetí pražskou defenestrací a stavovským povstáním.
 

Rok 1848 – revoluční rok

Evropské země prožívaly bouřlivé období, provázené občanskými a národními revolucemi. Ačkoli byly krvavě potlačeny, přesto v dalších letech byly v řadě zemí vydány ústavy, zrušena robota a povolena svoboda slova a další občanské svobody. V Rakousku téměř po čtyřiceti letech skončila absolutistická moc kancléře Metternicha a na habsburský trůn usedl osmnáctiletý císař František Josef I.
 

Rok 1918 – vznik samostatného Československa

Jedním z důsledků první světové války byl rozpad Rakouska-Uherska a vznik samostatného československého státu. Československo bylo vyhlášeno 28. října 1918, hlavní zásluhy měl bývalý říšský poslanec a náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk, generál Milan Rastislav Štefánik a diplomat Edvard Beneš.
 

Rok 1938 – Mnichovská dohoda / Mnichovská zrada

Dohodou, podepsanou v noci z 29. na 30. září 1938 v Mnichově Adolfem Hitlerem, Benitem Mussolinim, Nevillem Chamberlainem a Édouardem Daladierem vyvrcholila politika usmiřování Třetí říše. Velká Británie, Francie a Itálie uznaly Hitlerovy nároky na československé území obývané Němci, takzvané Sudety.
 

Rok 1948 – komunistický převrat

Mezi 17. a 25. únorem proběhl v Československu komunistický státní převrat, režimem později označovaný jako Vítězný Únor. Po demisi dvanácti ministrů prezident Edvard Beneš místo vypsání nových voleb podlehl nátlaku tehdejšího premiéra Klementa Gottwalda a doplnil vládu komunisty. V květnu pak komunisty ovládnutý parlament schválil novou ústavu, která potvrdila změnu poměrů od demokracie k totalitě, a to na dalších čtyřicet let.
 

Rok 1968 – Pražské jaro a vpád vojsk Varšavské smlouvy

Období politického uvolnění a demokracie v roce 1968 se nazývá Pražské jaro, jeho symbolem byl politik Alexander Dubček. Demokratizační proces zastavil vpád vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem v noci z 20. na 21. srpna a následné nastolení normalizační vlády.
Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Ludvík Svoboda – sedmý československý prezident

Ludvík Svoboda – sedmý československý prezident

Ačkoli byl Ludvík Svoboda (25. listopadu 1895, Hroznatín – 20. září 1979, Praha) prezidentem v době normalizace, mezi lidmi se coby důstojník československých legií a veterán druhé světové války z východní fronty těšil mnohem větší úctě než jeho předchůdci.

Gustáv Husák – normalizační prezident

Gustáv Husák – normalizační prezident

Osmým prezidentem Československa v letech 1975–1989 byl Gustáv Husák (10. ledna 1913, Dúbravka – 18. listopadu 1991, Bratislava), politik slovenského původu a nejvýznamnější představitel období normalizace. Jeho éru provázelo postupné utužení komunistické moci a s ním související represe, propouštění ze zaměstnání a korupce.

Edvard Beneš – druhý československý prezident

Edvard Beneš – druhý československý prezident

Politik a diplomat Edvard Beneš (28. května 1884, Kožlany – 3. září 1948 Sezimovo Ústí) byl druhý československý prezident. Úřad zastával po abdikaci T. G. Masaryka od roku 1935 do roku 1938, znovu se funkce ujal po druhé světové válce a prezidentem byl až do léta 1948.

Klement Gottwald – první československý „dělnický prezident“

Klement Gottwald – první československý „dělnický prezident“

Klement Gottwald (23. listopadu 1896, Dědice nebo Heroltice u Vyškova – 14. března 1953, Praha), který sehrál hlavní úlohu v komunistickém státním převratu v únoru 1948, se po odstoupení Edvarda Beneše nechal zvolit na jeho místo jako první československý dělnický prezident.

Má vlast – cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany

Má vlast – cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany

Cyklus symfonických básní Má vlast je jedním z vrcholných děl skladatele Bedřicha Smetany i české klasické hudby. Skládá se z šesti částí, které Smetana zkomponoval v letech 1874–1879. Má vlast se každoročně se hraje 12. května v den výročí Smetanovy smrti jako zahajovací koncert festivalu Pražské jaro.

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Karlův most v Praze – nejstarší pražský most

Karlův most v Praze – nejstarší pražský most

Třicet barokních soch, krásné výhledy na historické centrum Prahy, mostecké věže a řada legend: to všechno je Karlův most. Nejstarší pražský most založil roku 1357 král Karel IV., dokončen byl roku 1402 a patří k nejkrásnějším místům hlavního města.

Emil Hácha – jediný prezident protektorátu Čechy a Morava

Emil Hácha – jediný prezident protektorátu Čechy a Morava

Právník, který se skvěle orientoval v anglosaském a mezinárodním právu, psal básně a společně s bratrem Theodorem přeložil humoristický román Jeroma Klapky Jeroma Tři muže ve člunu: to byl Emil Hácha (12. července 1872, Trhové Sviny – 27. června 1945, Praha). Prezident předmnichovské Česko-Slovenské republiky a protektorátu Čechy a Morava podle historiků patří k nejméně pochopeným osobnostem českých dějin.

Letci v RAF – muži, kteří zasáhli do světových dějin

Letci v RAF – muži, kteří zasáhli do světových dějin

Za druhé světové války bojovala řada československých letců ve službách britského vojenského letectva Royal Air Force (RAF). Stíhací i bombardovací peruť zasáhly krátce po svém založení do letecké bitvy o Británii. Celkem prošlo československými perutěmi RAF 2500 mužů, pětina z nich v bojích zahynula.

Pražské metro – jediné v České republice

Pražské metro – jediné v České republice

Metro je páteří městské hromadné dopravy v Praze. Denně přepraví průměrně přes milion a půl cestujících. V současné době má tři linky značené písmeny a barvami: A (zelená), B (žlutá) a C (červená). Čtvrtá linka D (modrá) se začala stavět v roce 2022.

Nicholas Winton – zachránce 669 dětí z předválečného Československa

Nicholas Winton – zachránce 669 dětí z předválečného Československa

S Prahou a Českou republikou je spojený jeden z nejdojemnějších příběhů o záchraně židovských dětí za druhé světové války. Mladý Angličan Nicholas Winton (19. května 1909, Hampstead, Londýn – 1. července 2015, Slough, Spojené království Velké Británie a Irska) v roce 1939 z okupovaného Československa zachránil 669 dětí. Dodnes se mluví o Wintonových vlacích a Wintonových dětech.

Jan Palach – student a politický aktivista

Jan Palach – student a politický aktivista

Každý rok v lednu si připomínáme výročí smrti Jana Palacha (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha). Student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy chtěl svým činem probudit národ z letargie po okupaci v srpnu 1968 a vyburcovat lid k odporu proti nastupující normalizaci.

Oskar Schindler – moravský obchodník a zachránce 1 200 Židů

Oskar Schindler – moravský obchodník a zachránce 1 200 Židů

Ve Svitavách, městě na Českomoravském pomezí, vedle sebe dlouhá staletí žili Češi, Němci a Židé. Možná právě z jejich poklidného soužití vzešla motivace Oskara Schindlera (28. dubna 1908 Svitavy – 9. října 1974 Hildesheim, Německo) k záchraně dělníků ze své továrny před jistou smrtí v koncentračních táborech na území okupovaného Polska.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Největší sbírka broušených drahých kamenů v České republice – Národní muzeum

Největší sbírka broušených drahých kamenů v České republice – Národní muzeum

Pražské Národním muzeu vlastní největší sbírku broušených drahých kamenů u nás, která vznikala během poslední čtvrtiny 19. století. V současné době má 4 922 evidenčních čísel, což reprezentuje přibližně 9 000 jednotlivých kusů a je tak nejen největší sbírkou svého druhu v České republice, ale i jednou z nejpočetnějších sbírek v Evropě. Návštěvníci ji však neuvidí, nachází se v trezorové místnosti depozitáře.

Alexander Dubček – populární politik a tvář Pražského jara 1968

Alexander Dubček – populární politik a tvář Pražského jara 1968

Celá generace Čechů a Slováků vzpomíná na politika Alexandera Dubčeka (27. listopadu 1921 Uhrovec – 7. listopadu 1992 Praha) jako na politika, který v roce 1968 ztělesňoval snahu o reformu vládního režimu v Československu. Pokus nastolit „socialismus s lidskou tváří“ ale v srpnu ukončila ozbrojená vojenská intervence a Dubček téměř na dvacet let nuceně zmizel z veřejného života. Na politickou scénu se vrátil až po pádu komunistického režimu v roce 1989.

Největší město v České republice – Praha

Největší město v České republice – Praha

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Má rozlohu 496 km². Srdce Evropy, jedno z nejkrásnějších měst světa je věčnou inspirací umělců v tisíci obrazech a podobenstvích, zlatá a stověžatá památka UNESCO, majestátní a lehce tajemné město s neopakovatelnou atmosférou.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.