ÚvodČeská nejOsobnostKateřina Englichová – nejznámější česká harfenistka
Osobnost

Kateřina Englichová – nejznámější česká harfenistka

Kateřina Englichová (* 13. června 1969) patří k výrazným osobnostem české harfové školy. Tleskají jí po celém světě, hrála v Carnegie Hall i dalších věhlasných sálech, a přesto zůstává nohama na zemi. Tvrdí, že hrou na harfu se nedá zbohatnout ani proslavit. Musíte hrát proto, že to máte rádi – zkrátka jako ona.
Hru na harfu vystudovala pražská rodačka Kateřina Englichová na Pražské konzervatoři u Libuše Váchalové během let 1983–1989. V letech 1989 až 1994 získala Fulbrightovo stipendium v USA, které jí umožnilo dále studovat na prestižní hudební škole The Curtis Institut of Music ve Filadelfii u Marilyn Costellové. Tam se také seznámila se svým budoucím manželem, diplomatem Václavem Bartuškou a v roce 1998 debutovala jako sólistka v newyorské Carnegie Hall.

Harfa patří k nejstarším hudebním nástrojům; její princip zřejmě lidé objevili při prostém drnkání na tětivu luku. Nástroje podobné harfě byly známé už ve starověkém Egyptě a Mezopotámii, ve středověku na ně hrávali trubadúři, ale jejich nástroje se od těch dnešních hodně lišily. Koncertní harfy značek Lyon&Healy No.23 Gold a Lyon&Healy Black Electroacoustic, na něž hraje Kateřina Englichová, mají 47 strun a sedm pedálů, váží přibližně 40 kilo, na výšku měří 1,8 metru a na délku 1,2 metru. Na většinu míst ovšem cestuje harfenistka nalehko a nástroj si půjčuje na místě.

V roce 2008 Kateřina Englichová poprvé vystoupila s Českou filharmonií, v roce 2016 pak vydala sólové album Musica per arpa. Absolvovala také řadu mistrovských kurzů, například u Marielle Nordmannové, Helgy Storckové či Judy Lomanové. Její interpretační umění bylo oceněno v řadě soutěží. Vystupuje jako sólistka s mnoha našimi i zahraničními komorními a symfonickými orchestry. Věnuje se také soudobé hudbě a skladby pro ni napsala celá řada skladatelů, například Sylvie Bodorová, Jiří Gemrot, Zdeněk Lukáš, Jan F. Fischer, P. Zimmerli, Karel Janovický, Jindřich Feld, Luboš Sluka a další. Vedla rovněž mistrovské kurzy v USA (Juilliard School of Music, Curtis Institute of Music), Kanadě, Hongkongu, Itálii a Lucembursku. Každé léto vede kurzy na festivalu Ameropa a harfové kurzy v Santuario di Crea v Itálii, a za dosavadní kariéru se podílela na více než 30 CD nahrávkách pro české i zahraniční společnosti.
Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Rafael Jeroným Kubelík (29. června 1914 Býchory – 11. srpna 1996 Kastanienbaum, kanton Lucern, Švýcarsko) byl český dirigent, skladatel a houslista. Fenomenální dirigent, skladatel a houslista Rafael Kubelík,proslul především jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Byl též vyhlášeným odborníkem na skladby Gustava Mahlera či Bély Bartóka.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.