ÚvodČeská nejOsobnostViktor Kaplan – vynálezce Kaplanovy turbíny
Osobnost

Viktor Kaplan – vynálezce Kaplanovy turbíny

Viktor Kaplan (27. listopadu 1876 Mürzzuschlag, Rakousko-Uhersko – 23. srpna 1934 Unterach am Attersee, Rakousko) byl rakouský inženýr a vynálezce Kaplanovy turbíny. Stal se profesorem na německé technice v Brně. S podporou brněnského továrníka Storcka vybudoval na technice laboratoř pro vodní turbíny a v letech 1909–1912 zde položil základy budoucí Kaplanovy turbíny. Genialita jeho vynálezu tkví v natáčení lopatek podle měnícího se průtoku vody, čímž je zachována vysoká účinnost turbíny i při mnohem nižším průtoku.
Viktor Kaplan se narodil 27. 11. 1876 v rakouském městečku Mürzzuschlag. Po absolvování vídeňské Vysoké školy technické žil a pracoval v Brně na Vysoké škole technické, kde působil mezi lety 1903 až 1931.

Během svého profesního života se zaměřil na problematiku vodních motorů, zejména vylepšování účinnosti tzv. Francisovy turbíny. Ve svých pokusech se zabýval tvarem oběžného kola, počtem lopatek i jejich natáčením. Postupně zjistil, že lopatky se musí chovat jako lodní šroub a je nutné je natáčet podle množství protékající kapaliny. V roce 1910 byla za podpory brněnské slévárny a strojírny podnikatele Ignáce Storka zřízena speciální turbínová laboratoř, v níž rozšiřoval mezilopatkové kanály Francisovy turbíny, až nakonec dospěl k oběžnému kolu svým tvarem připomínající lodní šroub, ale s natáčivými lopatkami. 

Vynález vodní turbíny s nastavitelnými oběžnými lopatkami se datuje do roku 1912. Svou turbínu si nechal v roce 1913 patentovat, řízení se ale protáhlo až do roku 1920.
Vodní elektrárna Štěchovice Památky

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní dílo Štěchovice na řece Vltavě tvoří hned dvě elektrárny – vodní elektrárna Štěchovice I. a přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. Objednejte se na exkurzi a vyrazte na jejich obhlídku!

Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem Památky

Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem

Pod střekovskou skálou u Ústí nad Labem můžete přejít na druhý břeh Labe a zároveň si přitom prohlédnout technicky dokonalé vodní dílo, Masarykova zdymadla, které jsou významnou stavbou na plavební trase do Hamburku. Pěkný pohled na zdymadla se otvírá také z hradu Střekov.

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého Zážitky

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého

Technická herna není expozicí v obvyklém slova smyslu. Je to zařízení, které návštěvníkovi umožňuje seznamovat se zábavnou formou s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.

Orlická přehrada neboli Orlík Letní sporty

Orlická přehrada neboli Orlík

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.