ÚvodČeská nejOsobnostVladislav Vančura – spisovatel a mistr krásné češtiny
Osobnost

Vladislav Vančura – spisovatel a mistr krásné češtiny

Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným: tak zní slavná věta z románu Rozmarné léto. Společně s knihami Markéta Lazarová, Konec starých časů nebo Kubula a Kuba Kubikula patří k nejznámějším prózám spisovatele Vladislava Vančury (23. června 1891, Háj ve Slezsku – 1. června 1942, Praha).
Vladislav Vančura se narodil v rodině správce cukrovaru Václava Vančury a jeho ženy Marie v Háji ve Slezsku. Vančurovi se z Opavska záhy odstěhovali, během několika let vystřídali řadu bydlišť, a nakonec se usadili v Davli. Budoucí spisovatel studoval v Benešově a v Praze, v roce 1915 odmaturoval, nastoupil na práva a po jednom semestru přestoupil na medicínu. Tam se poznal se svou budoucí ženou Lídou a když hledali místo, kde by se usadili a otevřeli společnou lékařskou ordinaci, vybrali si Zbraslav, městečko na březích Vltavy poblíž soutoku s Berounkou. Návrh funkcionalistické vily na svazích kopce Havlín s kostelem sv. Havla vypracoval Vančurův přítel z Devětsilu, architekt Jaromír Krejcar. Po dokončení domu ale ordinaci užívala jen paní Ludmila, Vladislav Vančura se v době nastěhování již plně věnoval literatuře a také filmu. Ve 30. letech se Vančura autorsky či režijně podílel na několika filmech, na rozdíl od jeho literárních děl ale žádný z nich neměl u diváků větší ohlas.

Během druhé světové války se Vančura zapojil do protinacistického odboje. Na rok 1942, kdy jej na jaře zatklo gestapo a o tři týdny později byl popraven na Kobyliské střelnici v Praze, vzpomínal například básník Jaroslav Seifert: „…Vladislav Vančura byl již několik týdnů zatčen a týrán gestapem. Seděli jsme rozechvěni u rozhlasového přijímače, abychom vyslechli zprávy o nových opatřeních nacistů a o vraždách, které slibovali. Když mezi prvními jmény popravených ozvalo se jméno Vančurovo, vstali jsme jako vymrštěni hrůzou ze svých židlí a bez dechu jsme strnuli. Vladislav Vančura! V tom jméně byla zasažena celá naše generace, byl v něm osud nás všech. V tom jméně byla krvavě zraněna celá naše země.“ Na Zbraslavi dnes spisovatele připomíná socha u vstupu do zahrady zbraslavské vily a také jméno ulice, potomci žijí v domě dodnes.
 
Kapelník Jaromír Vejvoda a nejznámější česká píseň Škoda lásky

Kapelník Jaromír Vejvoda a nejznámější česká píseň Škoda lásky

Škoda lásky, kterou jsem tobě dala / ty mé oči, dnes bych si vyplakala. / Moje mládí, uprchlo tak jako sen, / na všechno mi zbyla jenom, v srdci mém vzpomínka jen. Tak zní text zřejmě nejznámější české písně. Složil ji hudební skladatel a kapelník Jaromír Vejvoda (28. března 1902 Zbraslav – 13. listopadu 1988 Zbraslav) a pod různými názvy ji dodnes znají a zpívají lidé na celém světě.

Cyklovýlet na Zbraslav a do Davle za Vladislavem Vančurou

Cyklovýlet na Zbraslav a do Davle za Vladislavem Vančurou

Markéta Lazarová, Rozmarné léto, Konec starých časů, Útěk do Budína a Kubula a Kuba Kubikula, to je pětice nejznámějších próz spisovatele Vladislava Vančury. V červnu si připomínáme 125 let od jeho narození. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat kde žil a která místa na něj zapůsobila.

Rozmarné léto v Česku: letní výlety na nejkrásnější retroplovárny ve stylu Vančurovy novely

Rozmarné léto v Česku: letní výlety na nejkrásnější retroplovárny ve stylu Vančurovy novely

Letní počasí s horkými dny láká k vodě, ale kam se za ní vypravit? Pojďme se s portálem Kudy z nudy podívat na pár opravdu zvláštních míst ve stylu Vančurova Rozmarného léta. Vesměs vypadají jako by se vyloupla z filmů pro pamětníky. A pokud snad někde narazíte na moderní tobogán a skluzavku, zkrátka se tvařte, že je nevidíte. Užijte si rozmarné léto na retro plovárnách!

Vila Vladislava Vančury na Zbraslavi Památky

Vila Vladislava Vančury na Zbraslavi

Známý český spisovatel, dramatik a režisér Vladislav Vančura vlastnil na Zbraslavi působivou vilu s minimem architektonických dekorací. Její největší chloubou jsou terasy, na kterých spisovatel často vytvářel svá literární díla.

Praha – Zbraslav

Praha – Zbraslav

Zbraslav leží na soutoku řek Vltavy a Berounky a je vstupní branou do Povltaví a Posázaví. Původně samostatné město, jehož historie je spojená s Kelty i Přemyslovci, bylo k Praze připojeno v roce 1974. Dnes je samostatnou městskou částí, která leží na samém jižním okraji hlavního města.

Kobyliská střelnice na Praze 8 Památky

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.