ÚvodČeská nejPřírodníNejstarší botanická zahrada v Česku – Botanická zahrada Liberec
Přírodní

Nejstarší botanická zahrada v Česku – Botanická zahrada Liberec

Chloubou liberecké botanické zahrady jsou především sbírky tropických rostlin. Naleznete zde však i další unikáty, například nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Ve skleníkovém areálu ve tvaru rostlinných buněk najdete také populární obří leknínovitou rostlinu viktorii.
Liberecká botanická zahrada je nejstarší v České republice. V roce 1893 se začala budovat a o 2 roky později byla otevřena veřejnosti. Zahrada se stará  o nejpestřejší soubory exotických rostlin v České republice. Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk sestává z desíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 metrů čtverečních.

Zahrada se stará o nejpestřejší sbírku orchidejí, kapradin a masožravých rostlin v ČR a expozice "Pravěk", oddělení květeny vodních zahrad, rozsáhlé alpinum nebo pavilon akvárií s úžasným vodním tunelem jsou obzvláště populární. Raritou je i nejdéle pěstovaná bonsaj v Evropě.
 

Palmy, rododendrony, azalky a růže ze všech koutů světa

Tropické a subtropické expozice jsou plné zajímavostí a vzácností, jako jsou pro tropy charakteristické palmy, kuriosní obří áronovité rostliny zmijovec a drakontyum anebo kapradiny a další výtrusné rostliny. Liberecké klima je podhorské, vlhké. Tomu je přizpůsobeno řešení venkovních expozic. Dominuje jim rozsáhlé alpinum s horskou květenou. Počátkem června vynikají sbírky pěnišníků (Rhododendron), zahrnující novinky, odrůdy archaické, miniatury i odrůdy opadavé tzv. azalky. Vzápětí, koncem června navazuje květnatým aspektem sbírka plaménků (Clematis).

Parková vstupní část Botanické zahrady je vlastně prostorem pro sbírku jehličnatých i kvetoucích keřů, tzv. fruticetum. Ke konci června tam mimo jiné rozkvétají ušlechtilé růže, uspořádané ve formálním rosariu. V jeho okolí je ještě sbírka divokých růží z různých koutů světa, a také málo známých  tzv. růží sadových.


Lekníny v letním pavilonu

K nejnavštěvovanějším sektorům zahrady potom oddělení mokřadní flóry. Letní pavilon L stojí odděleně od hlavního skleníkového areálu. Má speciální účel, protože obsahuje velký bazén pro pěstování tří největších leknínovitých rostlin světa: viktorie Cruzovy (Victoria cruziana), viktorie královské (Victoria amazonica) a euryalé vzdorné (Euryale ferox). Tyto rostliny jsou pěstovány jako letničky, a tedy každým rokem jsou znovu v předjaří vysévány. Pavilon je přístupný od května do října, v době, kdy jsou uvedené rostliny vyvinuté a pohledné.
 

"Nemocnice rostlin" v nepřístupném zázemí

Botanická zahrada disponuje ještě nezbytným pěstitelským zázemím, sestávajícím z dalších 9 skleníků s rozličnými mikroklimaty, o ploše celkem 1400 metrů čtverečních. Jsou návštěvníkům nepřístupné. Tyto prostory totiž slouží k pěstování novinek, jsou způsobilé pro zvláště náročné způsoby ošetřování rostlin, a také slouží jako karantenní oddělení. Botanická zahrada je od roku 2003 ustanovena Ministerstvem životního prostředí jako tzv. záchranné centrum pro rostliny. Slouží tedy při plnění závazků České republiky vyplývajících z mezinárodní konvence známé pod zkratkou CITES. Oficiálně zabaveným ilegálně importovaným rostlinám, jež jsou nalézány často v bědném stavu a neurčené, se dostává kvalifikované prvotní péče nutné k přežití právě zde.
10 tipů na nejkrásnější fotomísta Liberce

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Liberce

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Liberce a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vyfoťte krásné památky, probouzející se přírodu anebo se vypravte za podvečerní atmosférou, třeba na Ještěd.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

V Liberci na pár hodin rozkvetl unikátní zmijovec

V Liberci na pár hodin rozkvetl unikátní zmijovec

Po třech letech vykvetl v Liberci tropický zmijovec titánský. Jeho květenství je vysoké přes 1,6 metru. Rostlina kvete pouze několik hodin. Zmijovec roste ve volné přírodě pouze na Sumatře.

Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě

Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě

Jestliže v těchto dnech vstoupíte do liberecké botanické zahrady, ocitnete se ve zcela jiném světě. Mezi rozkvetlými cizokrajnými rostlinami určitě zapomenete na nevlídné zimní počasí. Botanická zahrada v Liberci se může pochlubit zejména orchidejemi – jejich sbírka je nejrozsáhlejší v celé České republice.

Výlet do Liberce: navštivte bílé tygry, dinopark, aquapark a zábavný iQpark

Výlet do Liberce: navštivte bílé tygry, dinopark, aquapark a zábavný iQpark

Chystáte se do Liberce? Pak se připravte na to, že mnohem dřív než samotné město spatříte ohromný Ještědský hřbet (1 012 m n. m.), který se zvedá přímo nad Libercem. Na vrcholku Ještědu stojí 90 m vysoký televizní vysílač s horským hotelem a vyhlídkovým ochozem, k němuž vás z Liberce dopraví kabinová lanovka.

Do Liberce za objevy i unikátním výhledem

Do Liberce za objevy i unikátním výhledem

Pokud máte rádi interaktivní modely, hry a pokusy, kdy nejrůznější předměty nejenom vidíte a smíte se jich dotýkat, ale také je slyšíte, cítíte a v některých případech je dokonce můžete i ochutnat, pak si přijdete na své ve science centru. V České republice je takových míst zatím jenom několik a jedním z nich je liberecký iQpark.

Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Víte, že Liberecký kraj, který se rozkládá na samém severu Čech, je po Praze druhým územně nejmenším krajem naší země? Přestože rozlohou zabírá pouhá 4 % plochy České republiky, najdete tu nejenom spousty známých výletních míst, ale také čtyři pohoří, pískovcová skalní města, první českou přírodní památku UNESCO, romantické skalní vyhlídky, vodopády a další skvělá překvapení.

Liberec

Liberec

Desítky atrakcí na jediném místě nabízí Liberec, severočeské město pod Ještědem. Nadchne milovníky historie a kulturních památek, aktivní turisty i rodiny s dětmi.

Znáte všechna nejnavštěvovanější místa Česka podle Kudy z nudy?

Znáte všechna nejnavštěvovanější místa Česka podle Kudy z nudy?

Portál Kudy z nudy pro vás už od roku 2004 shromažďuje tisíce turisticky zajímavých míst z celé České republiky. Některá z nich jsou ale více vyhledávaná než ostatní. Která z nich jsou u uživatelů za dvacetiletou historii portálu vůbec nejvyhledávanější? Vyberte si svůj příští cíl výletu z nejoblíbenějších památek a přírodních krás, zábavních parků, zoologických zahrad, nejrůznějších kuriozit nebo tipů pro děti.

V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa

V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa

Návštěvníci liberecké botanické zahrady si v těchto dnech mohou užít ojedinělou atrakci – vykvetly tu totiž dva podivuhodné lekníny – viktorie královská a leknín lázeňský. Šance vidět oba květy najednou je však pouze za špatného počasí a v dopoledních hodinách. Zatímco Viktorie kvete v noci, leknín lázeňský rozkvétá přes den.

#světovéČesko a Region Liberec

#světovéČesko a Region Liberec

Sever Čech, to jsou spousty hradů a zámků, sklárny a sklářská muzea, skalní vyhlídky a hory: Jizerské, Lužické i Ještědský hřbet. Kde jsou hory, tam jsou také lyžařské areály a tratě pro běžky, včetně slavné Jizerské magistrály. Kdo má naopak rád léto, koupání a sporty, ten zamíří třeba k Máchovu jezeru nebo na Kokořínsko a do Máchova kraje.

Botanická zahrada Liberec otevřela nový pavilon leknínů

Botanická zahrada Liberec otevřela nový pavilon leknínů

Botanická zahrada v Liberci se pyšní v Evropě ojedinělým pavilonem, který se stal domovem tří největších druhů leknínů – viktorie Cruzovy, euryalé vzdorné a velmi vzácné viktorie královské. Novinkou letošní sezony je modrý leknín se strakatými listy zvaný Leopardess.