ÚvodČeská nejPřírodníČerné jezero – největší a nejhlubší jezero v České republice
Přírodní

Černé jezero – největší a nejhlubší jezero v České republice

Největší přírodní jezero ČR s rozlohou 18,4 ha nedaleko Železné Rudy. Maximální hloubka okolo 40 metrů z něj činí také jezero nejhlubší. Černá v názvu neodkazuje na vodu samotnou, ale na temné lesy, které se odrážejí na hladině.
Největší přírodní jezero Šumavy i České republiky (18,4 ha) má ledovcový původ a lze tu také naměřit největší hloubku (40,6 metru). Obklopují ho tmavé lesy, jejichž odraz způsobuje, že je hladina černá. Odtud jeho jméno, Černé jezero.  Rozloha Černého jezera je 18,5 hektarů a v nejdelším bodě měří 800 metrů. Dno jezera tvoří skála na níž je v současné době asi 9 m kalu, který tvoří pyl z okolních stromů.

Tajemné místo inspirovalo i Státní bezpečnost ke zinscenování aféry s nálezem tajných dokumentů z 2. světové války. Nad jezerem se zvedá skalní masiv Jezerní hory (1 343 m). V roce 1926 byla do bahna na dně jezera spuštěna urna s popelem ing. Julia Poláka, průkopníka plzeňského lyžování. Zároveň byla do skály vsazena bronzová destička, která muže připomíná. Byla ale poškozena střelbou bývalé hraniční stráže ministerstva vnitra.

Na hrázi Černého jezera se nachází chráněná technická památka – přečerpávající hydroelektrárna v Čechách z roku 1930, kterou tehdy postavily Škodovy závody Plzeň. Jedná se vůbec o první přečerpávající elektrárnu v Československu.
Pěšky i na kole Šumavou na Čertovo a Černé jezero

Pěšky i na kole Šumavou na Čertovo a Černé jezero

Nádhernou šumavskou krajinu v okolí ledovcových jezer odnedávna opěvují spisovatelé, básníci a hudebníci. Všichni, kdo sem jednou zavítali, se pravidelně vrací, aby načerpali energii sálající z vodních hladin i okolních lesů. Na procházky Šumavou si určitě nezapomeňte přibalit dalekohled. Bude se vám hodit na vyhlídkách a při troše štěstí uvidíte také divokou zvěř.

Toulky Šumavou s nádechem nostalgie

Toulky Šumavou s nádechem nostalgie

Šumavské lesy v okolí Železné Rudy s pohodlnými asfaltovými cestami jsou ideální pro letní výlety na kolech, stejně jako pro zimní výpravy na běžkách. Některé trasy jsou svojí nenáročností jako stvořené pro rodiny s dětmi. Snad právě proto mnozí znají tyto hory od útlého věku a později se sem tak rádi vracejí.

Křížem krážem Šumavou

Křížem krážem Šumavou

Zelená střecha Evropy, horské pásmo s mimořádně cennou a člověkem zatím málo dotčenou krajinou, s rozsáhlými lesy pralesovitého charakteru, pláněmi, rašeliništi, skalisky, kamennými moři a ledovcovými jezery, a zároveň chráněná krajinná oblast, největší český Národní park a biosférická rezervace UNESCO – to všechno je Šumava. Náš výlet vás provede po nejzajímavějších místech tohoto pohoří od Železné Rudy po Lipno.

Naučná stezka Špičák – Černé jezero Příroda

Naučná stezka Špičák – Černé jezero

Nenáročná trasa vás provede po zpevněné komunikaci z parkoviště Špičácké sedlo až k Černému jezeru se zaměřením na přírodovědu, využití vodní energie a historii.

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky Příroda

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!

Navštivte nepřístupná místa Šumavy

Navštivte nepřístupná místa Šumavy

Šumavští turisté se budou moci 29. října mimořádně podívat k bývalé slavné Juránkově chatě na Železnorudsku. Chata, jeden ze symbolů šumavské turistiky, už neexistuje a místo je kvůli ochraně přírody v národním parku nepřístupné.