ÚvodČeská nejPřírodníČeské granáty – nejznámější české drahokamy
Přírodní

České granáty – nejznámější české drahokamy

České granáty jsou výjimečné a luxusní drahokamy, které v sobě nesou národní hrdost, tradici a nadčasovost. Ti, kteří s nimi pracují, mají pro jejich ohnivě rudé odstíny poetické označení „barva holubí krve“. Granáty jsou známé a oblíbené po celém světě, ovšem název Český granát smí využívat jen Granát Turnov, česká šperkařská firma se sídlem v Turnově.
Naleziště granátů jsou rozesetá po celém světě, ale české granáty jsou podle odborníků nejkrásnější svým zbarvením, leskem a jasem. Symbolizují krev, oheň, vášeň a radost, podněcují aktivitu, kreativitu a vůli k životu. Název získaly podle granátových jablek, jejichž zrnka připomínají. V historii se těšily velkým výsadám: oblíbil si je císař Rudolf II. i Marie Terezie, která dokonce zakázala jejich vývoz ze země, a tím založila monopol na zpracování českých granátů výhradně tuzemskými klenotníky.

V dnešní době se výrobě šperků z českých granátů věnuje družstvo umělecké výroby Granát Turnov se sídlem v Turnově. Drobné drahokamy, jejichž velikost se pohybuje od 2 do 8 mm, se těží hlavně v povrchovém dolu u Podsedic poblíž hradu Házmburk.

Z jedné tuny zeminy se dá získat přibližně 10 až 20 gramů granátů. Granáty se těží rovněž v Dolní Olešnici na Trutnovsku, současně družstvo vykupuje granáty od lidí, kteří je podědili nebo je sami nasbírali, například ve zoraných polích v okolí Třebenic, Podsedic i Třebívlic; tamní naleziště byla známá již v 16. století.
Protože české granáty jsou malé, šperky z nich snadno odlišíte od ostatních. Turnovští zlatníci skládají drobná zrnka do větších celků, někdy obklopují větší kámen vložený ve středu kompozice. Ten sice vypadá jako granát a chemickým složením patří do stejné skupiny minerálů, ale obvykle jde o almandin.

Největší sbírku surových i umělecky zpracovaných českých granátů od středověku do poloviny 20. století má Národní muzeum v Praze, v tamní mineralogické sbírce je také největší kolekce nebroušených granátů. Navštívit můžete Galerii Granát Turnov, Muzeum českého granátu a Muzeum českých granátůPraze, a Muzeum českého granátu v Třebenicích. Tam je k vidění proslulá kolekce šperků z českých granátů Ulriky von Levetzow, vyrobená v první polovině 19. století. Po značených turistických cestách v okolí Třebívlic v Českém středohoří je vyznačena Ulričina stezka krajem českého granátu.
 
Muzeum českého granátu v Praze Kultura

Muzeum českého granátu v Praze

Pravý český granát v centru Prahy. Stále expozice i prodej šperků a kamenů vyzařujících sílu a energii, kterou využíval již Rudolf II. při svém bádání po Kameni mudrců.

Muzeum českého granátu Třebenice Kultura

Muzeum českého granátu Třebenice

Muzeum českého granátu Třebenice nabízí ucelený přehled těžby a zpracování českého granátu. České granáty si můžete nejen prohlédnout, ale i sami nasbírat přímo před muzeem či v dovezeném granátovém písku.

Muzeum Českého ráje v Turnově Kultura

Muzeum Českého ráje v Turnově

Nádhera a pestrost drahých kamenů, ale také muzeum plné zábavy, akce i poučení – to je Muzeum Českého ráje v Turnově. Muzeum v Turnově vám ukáže bohaté sbírky z archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění či horolezectví.

#světovéČesko a české granáty: od kamenářství až po šperky

#světovéČesko a české granáty: od kamenářství až po šperky

Olivíny, acháty, jaspisy, křišťály, ametysty, chalcedony a především české granáty: to všechno jsou drahé kameny, spojené s Českým rájem. Při výletech tu sice o drahokamy nebudete zakopávat na každém kroku, ale pořád existují místa, kde je můžete sami objevit. Právě tak lze navštívit některou z místních brusíren, vytvořit si vlastní šperk a v muzeích a galeriích si prohlížet fascinující umění místních šperkařů a kamenářů.

Galerie Patriot v Tišnově – expozice minerálů Kultura

Galerie Patriot v Tišnově – expozice minerálů

Expozice minerálů Galerie Patriot je jednou z nejhodnotnějších sbírek v České republice, jak kvalitou vystavených vzorků, tak i svou komplexností. Řada exponátů dosahuje či převyšuje svou úrovní minerály vystavené v muzeích.

Galerie Granát Turnov Kultura

Galerie Granát Turnov

Granát Turnov, družstvo umělecké výroby, je tradiční a největší producent originálních šperků s českými granáty. V zákaznickém centru naleznete expozici o historii a produkci Granátu Turnov a k vidění jsou také ukázky výroby granátových šperků.

Expozice Ulriky von Levetzow v Mostě Kultura

Expozice Ulriky von Levetzow v Mostě

Poslední lásku a velkou múzu básníka Johanna Wolfganga Goetha a zároveň majitelku jedinečné sady šperků z českých granátů baronku Ulriku Sophie von Levetzow představuje nová expozice v mosteckém oblastním muzeu. Barončiny šperky patří k nejvzácnějším klenotnickým dílům v České republice.

Kamenná slunce u vrchu Linhorka v Českém středohoří Příroda

Kamenná slunce u vrchu Linhorka v Českém středohoří

V opuštěném lomu při severním úpatí vrchu Linhorka nedaleko obce Staré se vyskytuje mimořádně zajímavý geologický úkaz, tzv. "kamenných sluncí."

Zlatá stezka Zemí hradů v Českém středohoří Příroda

Zlatá stezka Zemí hradů v Českém středohoří

Zlatá stezka Zemí hradů v celkové délce 89 km vede z Budyně nad Ohří do Úštěku a propojuje tak většinu významných hradních památek v oblasti Českého středohoří.

Ulričina stezka krajem českého granátu Příroda

Ulričina stezka krajem českého granátu

Ulričina stezka je vedena po značených turistických cestách v okolí Třebívlic v CHKO České středohoří 13 km západně od Lovosic. Jedná se o kruhovou trasu pro pěší i cylisty na trekových či horských kolech.