ÚvodČeská nejPřírodníTramping – český fenomén pro trávení volného času v přírodě
Přírodní

Tramping – český fenomén pro trávení volného času v přírodě

Zlatá řeka, skály, divoká příroda a romantika Divokého západu přilákaly ve dvacátých letech 20. století do Posázaví první trampy. Zrodil se fenomén, který žije dodnes. Víkendové úniky do světa dálek, volnosti, nádherných dobrodružství a kamarádství. Označení trampové pak bylo převzato z knížek Jacka Londona, který tak označoval tuláky bez domova.
Tramping je především svoboda, nezávislost a chuť objevovat, věčná cesta, věčné toulání a věčné hledání. Jeho inspiračními zdroji se staly woodcraft, skauting a americký Divoký západ. Právě ten za první republiky objevili první trampové v údolí řeky Sázavy: okolní krajina jim prý připomínala krajinu z dobrodružných románů. Protože v osidlování „divokého“ Posázaví jim pomáhala železniční trať, v jízdních řádech zanesená pod číslem 210, dali jí jméno Posázavský Pacifik. Na čundry a vandry se Pacifikem jezdí dodnes, jen se už bohužel nedá cestovat na střeše, na což vzpomínal třeba herec Jarda Štercl: „…Před prvním tunelem bylo třeba zastavit a sundat trampy ze střech, aby někdo nepřišel o hlavu.“

Sázavě se mezi trampy dodnes říká Zlatá řeka: kdysi se tu rýžovalo zlato a známé byly i zlaté doly kolem Jílového. Podobné trampské přezdívky má i Vltava (Velká řeka), Berounka (Stará řeka) a Kocába (Hadí řeka). Kolem nich záhy začaly vznikat trampské osady, tou historicky první byla Osada Ztracené naděje – zkráceně Ztracenka – ve Svatojánských proudech na Vltavě nedaleko Štěchovic. Pojmem z trampského pravěku jsou i osada Údolí děsu, osada Askalona a další chaty a sruby, přilepené ke skalám na strmých svazích říčních údolí. Jejich jména Osada Starých kamarádů, Stará Nevada, Arizona, Dakota, Karibu či Toronto voní historií a dávným dobrodružstvím.

Tramping byl, je a bude součástí života řady lidí: vycházejí trampské časopisy, romány a detektivky, zpívají se trampské písničky, konají se festivaly, sleziny, potlachy a nejrůznější akce. Mezi trampy byste našli řadu skvělých hudebníků, malířů, spisovatelů; patřil mezi ně například Zdeněk Burian nebo Marko Čermák, jeden z ilustrátorů knížek Jaroslava Foglara. V Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy si prohlédnete speciální expozici Tramping a příroda v jižním okolí Prahy, věnovanou právě Posázaví a historii trampského hnutí. V neposlední řadě pak k trampování patří také přezdívky anebo Trapsavec, jedna z nejstarších literárních soutěží České republiky
 
Kolik kroků uděláš, tolikrát jsi člověkem aneb jarní toulky přírodou

Kolik kroků uděláš, tolikrát jsi člověkem aneb jarní toulky přírodou

Víte, co my všichni původem jsme? Ať se vám to líbí nebo ne, kdysi jsme byli lovci a sběrači. Kdo seděl doma v jeskyni u ohně, neulovil vůbec nic a posbíral tak maximálně skoliózu. Aby se člověk uživil, musel chodit. Bez chůze to nešlo a naše tělo je k ní skvěle uzpůsobeno. Chůze je zdravá i v dnešních časech, denně bychom měli ujít 10 000 kroků.

Posázavská stezka – česká trempská klasika Příroda

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy Kultura

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy – Tramping stále žije Kultura

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy – Tramping stále žije

Královské zlatohorní město Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví, které je jednou z kolébek trampingu.

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Vzhledem k tomu, že rodinné výlety stojí stále víc peněz, rozhodli jsme se dát vám pár tipů na výtečné aktivity, které vás nebudou nic stát na vstupném. Stále jich ještě zbývá dost na to, abyste podle nich mohli naplánovat celou řádu víkendových výletů. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit, je vydat se po naučné stezce. Těch jsou u nás celé desítky a my pro vás vybrali aspoň ty nejzajímavější z nich.

Kalendář 2024: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Kalendář 2024: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Co byste řekli například na projížďku jizerskohorskou Zubačkou, anebo výlety vlaky tažené parní lokomotivou. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak Zážitky

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.

Bývalý trampský hostinec v Přímělkově Gurmánská turistika

Bývalý trampský hostinec v Přímělkově

Trampský hostinec v Přímělkově najdete nedaleko říčky Brtničky V roce 2020 hostinec oslavil sto let svého trvání. Hospůdka však v roce 2022 ukončila provoz. Návštěvníci mohou navštívit nejbližší hospodu U vlaku v Bransouzich.

10 tipů na místa, která jsou plná naděje

10 tipů na místa, která jsou plná naděje

V dnešní složité době se snad víc než kdy jindy upínáme k naději, že brzy bude líp. Zachovat si dobrou náladu a optimistickou mysl můžete i během výletu, který vás zavede na místa, kde naděje nikdy nezmizí. Ve svém názvu ji mají například třeboňské rybníky, víska v Lužických horách či trampská osada u Štěchovic. Symbolem naděje jsou pak rozmanité křížové cesty. Neklesejte na mysli a udělejte si výlet k některému z těchto zajímavých míst.

Užijte si procházky po nejkrásnějších naučných stezkách

Užijte si procházky po nejkrásnějších naučných stezkách

Nejjednodušší způsob, jak si udělat radost? Toulání, toulání, všechny chmury zahání. Pěkná procházka v klínu skal, po břehu řeky, bukovými lesy anebo horskými hřebeny vám určitě prospěje, a to jak na duchu, tak i na těle. Inspirujte se k výletu po těch nejkrásnějších naučných stezkách a osvěžte svou mysl vycházkou do přírody.

Zlatonosná říčka Kocába Příroda

Zlatonosná říčka Kocába

Kocába je 45 km dlouhá říčka, která pramení u obce Dubno 3 km od Příbrami a zapsala se do historie trampingu těsně po I. světové válce, kdy začala být navštěvována milovníky Divokého západu, kteří Kocábu přezdívali Hadí řekou.

Naučná stezka Svatojánské proudy Příroda

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.

Muzeum městyse Suchdol nad Odrou – Westernová expozice Pony Expressu v Suchdole Zážitky

Muzeum městyse Suchdol nad Odrou – Westernová expozice Pony Expressu v Suchdole

V Suchdole nad Odrou najdete od roku 2006 v Muzeu městyse westernovou expozici. Stalo se tak na počest nedožitých 80let moravského kovboje Bohumila Kašpárka alias Hospodáře, který se stal legendou ještě za svého života.

10 tipů, kam vzít děti v Posázaví

10 tipů, kam vzít děti v Posázaví

Chcete vědět, kolik kilometrů ujde dvouletý prcek na výletě? Jestli ho víc, než nazdobená komnata zajímá klokan v zámeckém parku? Kolik kamenů a větviček nasbírá cestou na nedaleký kopec? Anebo kolika zmrzlinami, bonbony či sušenkami „zaplatíte“ za jeho sportovní výkon? Pro odpovědi nemusíte chodit daleko, stačí si na Instagramu „naladit“ nový hashtag #posazavidetem, nechat se inspirovat tipy, které se na něm objevují, a vyrazit na cestu!

Vltavské vyhlídky: poznejte nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na meandry Vltavy

Vltavské vyhlídky: poznejte nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na meandry Vltavy

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.

Trampská osada Údolí děsu Příroda

Trampská osada Údolí děsu

Trampská osada, Údolí děsu, vznikla nedaleko Tetína a Srbska, v místní části Koda, již kolem roku 1920, což ji řadí k nejstarším u nás. Koda byla a je součástí obce Tetín, ale dodnes je s okolím spojena jen úzkými lesními cestami.

Království Zlatokopa Henryho Zážitky

Království Zlatokopa Henryho

Poznáte neuvěřitelnou životní cestu legendy československého trampingu a zlatokopectví Zlatokopa Henryho.

Výlet Hadí řekou – údolím Kocáby

Výlet Hadí řekou – údolím Kocáby

Výlet podél toku řeky Kocáby, jíž se odedávna mezi trampy přezdívá Hadí řeka, patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější trasy na Příbramsku. Na trase z Nového Knína do Štěchovic navštívíte nejzajímavější místa v údolí s prvorepublikovými trampskými osadami, jako je Acsalona, Dashwood nebo Louisiana, a pokocháte se krásnou přírodou.

Ubytování a restaurace

Gurmánská turistika
Palírna Radlík u Jílového

Palírna Radlík u Jílového

Jílové u Prahy, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Restaurace U Vemenáče

Restaurace U Vemenáče

Kamenný Přívoz, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Restaurace Mandava

Restaurace Mandava

Sulice, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Zas a znova

Zas a znova

Sulice, Středočeský kraj
Ubytování
Camping Oase Praha

Camping Oase Praha

Dolní Břežany, Středočeský kraj
Ubytování
Aurooms Zlatníky-Hodkovice

Aurooms Zlatníky-Hodkovice

Zlatníky-Hodkovice, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Vejcomaty statku Dvořák

Vejcomaty statku Dvořák

Zlatníky-Hodkovice, Středočeský kraj