ÚvodČeská nejPrůmyslEmil Škoda – zakladatel největšího strojírenského podniku Škoda v Plzni
Průmysl

Emil Škoda – zakladatel největšího strojírenského podniku Škoda v Plzni

Český technik, průmyslník a velkopodnikatel Emil Škoda (18. listopadu 1839, Plzeň – 8. srpna 1900, Selzthal, Štýrsko) patřil mezi nejvýznamnější evropské podnikatele 19. století. Byl zakladatelem strojírenské továrny Škoda v Plzni, ze kterého vznikly dnešní Škoda Transportation a Škoda Auto. Hlavním předmětem jeho činnosti se stalo ocelářství a zbrojařský průmysl, a přezdívalo se mu Dělový král.
Emil Škoda se narodil v rodině bohatého plzeňského lékaře a majitele pozemků. Vystudoval gymnázium v Chebu, pak techniku v Praze, stal se strojním inženýrem a vyrazil na poznávací cestu po západní Evropě a USA.

V roce 1869 za peníze příbuzných Škoda koupil plzeňskou strojírnu hraběte Valdštejna a začal ji okamžitě rozšiřovat. Během méně než deseti let z malé továrničky s 33 dělníky vybudoval mohutný strojírenský podnik s více než čtyřmi tisíci zaměstnanci, který dokázal úspěšně konkurovat západním firmám. Vedle parních strojů vyráběl především strojní vybavení pro pivovary a cukrovary a ve velkém je vyvážel po celé monarchii a do Ruska či na Ukrajinu.

Škoda se uměl přizpůsobit měnící se a nejisté době a předvídal nutnost investovat do zbrojní výroby. V roce 1886 ve Škodovce vyrostla moderní huť na výrobu ocele podle amerického vzoru. Podnikatel tak předběhl konkurenci, protože podobně jakostní kov na starém kontinentě nabízel jen německý Krupp. První děla, houfnice a hmoždíře firma vyrobila v roce 1890 a představila je o rok později na Jubilejní zemské výstavě. Zbrojní program později představoval přibližně polovinu tržeb.

Emil Škoda byl náročný šéf. Své zaměstnance dobře platit, nechal postavit i tovární byty a staří zaměstnanci měli vyměřeno nižší nájemné. Byl také klasický workoholik, který v práci trávil veškerý čas, dokonce si kousek od podniku pronajal byt, aby nemusel zdlouhavě dojíždět do svého domu na Klatovské třídě. Zbytek volného času Škoda trávil buď na honech se svým psem Čertem nebo studiem historických děl.

Na sklonku života, v roce 1899, se stal členem vídeňské panské sněmovny a držitelem několika vyznamenání. Celoživotní pracovní vytížení se ale na psychickém i fyzickém zdraví Emila Škody podepsalo natolik, že zemřel ve věku 60 let ve vlaku při návratu z lázní v Gasteinu. Pohřeb byl honosný, zúčastnila se ho většina jeho zaměstnanců a vlastně celá Plzeň. Pochovaný je na Mikulášském hřbitově v Plzni, připomíná ho rovněž náměstí Emila Škody s pomníkem a Muzeum rodiny Škodů.

Dvě z nejstarších škodováckých hal, v nichž sídlí Techmania Science Center, jsou dnes jediné veřejnosti přístupné objekty plzeňské Škodovky. Emil Škoda ale u jejich vzniku už nebyl: byly vystavěny na sklonku první světové války.
Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

Létání není žádná věda. Letadlem létáme na dovolenou nebo jen tak, vyhlídkové lety letadly nebo vrtulníky nabízí téměř každé letiště, a kdo chce, ten si může vyzkoušet pilotování nebo alespoň letecké simulátory. A samozřejmě tu jsou i letecká muzea a letecké přehlídky, oblíbené a hojně navštěvované. Přesto určitě leccos o letadlech ještě nevíte.

S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

Zabavit děti je občas pěkná dřina. Pomohou vám interaktivní parky, které byly postaveny přímo pro nejmenší: Zábavní parky, interaktivní herny, vzdělávací expozice – nabídka je v této oblasti opravdu široká. Tato místa dnes dětem vychází vstříc a nabádají, aby si mládež vše vyzkoušela. Experimenty jistě osloví nejen děti, ale i dospělé.

Kalendář 2024: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Kalendář 2024: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.

Plzeň 2-Slovany

Plzeň 2-Slovany

Městský obvod Plzeň 2-Slovany tvoří místní části Božkov, Doudlevce (část), Hradiště, Koterov, Lobzy (část) a Východní Předměstí (část). Slovanský obvod se nachází v jihovýchodní části města a je ohraničen Hlavním nádražím Českých drah na severu, řekami Radbuzou a Úhlavou na západě a částečně řekou Úslavou na východě.

Za historií piva se vypravte do Plzně

Za historií piva se vypravte do Plzně

Kam jinam se vypravit za historií piva a pivovarnictví než do Plzně a do západních Čech. Navštivte slavné plzeňské pivovary v čele s Plzeňským prazdrojem, nenechte si ujít jubilejní prohlídky nebo ochutnejte vybrané pivní laskominy v restauraci Na Spilce. Ortodoxní pivaři nemohou vynechat také jedinečné Pivovarské muzeum.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Seznamte se: nejúspěšnější čeští průmyslníci

Seznamte se: nejúspěšnější čeští průmyslníci

Slavné české průmyslníky spojují známé značky, rozsáhlé průmyslové areály a neobvyklé nápady, jimiž často předběhli dobu. Někde se podnikání v rodině předávalo z generace na generaci, jinde se uplatňovaly originální metody řízení, výroby a obchodu. Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků vám představíme na Kudy z nudy.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose Památky

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Do historie se vydejte s Emilem Škodou!

Do historie se vydejte s Emilem Škodou!

Od poloviny listopadu si pro své návštěvníky a příznivce připravila plzeňská Techmania další novinku. Zcela nový program zábavnou formou představí historii a vývoj regionální techniky tak, jak ji většina z nás nezná. Zhruba půlhodinový program vás provede od počátků plzeňské Škodovky až do dnešních dnů: Kromě základních faktů představí také zajímavé technické kuriozity.