ÚvodČeská nejPrůmyslLudvík Sigmund – zakladatel úspěšného průmyslového podniku Sigma
Průmysl

Ludvík Sigmund – zakladatel úspěšného průmyslového podniku Sigma

Strojírenská firma Sigma Group je nejvýznamnějším výrobcem čerpací techniky v České republice. V roce 1868 ji v Lutíně založil Ludvík Sigmund (1836–1899). Podobně jako jiní úspěšní průmyslníci začínal na koleně v malé domácí dílně.
Ludvík Sigmund se narodil v Třebčíně na Olomoucku. Když se v sedmadvaceti přiženil do nedalekého Lutína, začal pracovat jako pomocník zdejšího tesaře a studnaře. Studny se tehdy kopaly ručně a voda se čerpala jednoduchými dřevěnými pumpami, které vyrábělo jen pár místních řemeslníků. Ludvík se rychle zaučil a v roce 1868 v Lutíně založil vlastní dílnu na výrobu dřevěných stojanových pump a vodovodů.

Rychle se rozvíjející firmu v roce 1894 převzali jeho synové Jan (1869–1936) a František (1875–1935). Rozšířili výrobu, začali sami opracovávat kovy a vyrábět vlastní kovové části pump. Vybudovali nové provozy, a to v místech, kde dodnes sídlí společnost Sigma Group, a roku 1908 založili veřejnou obchodní společnost s názvem Továrna na čerpadla, bratří Sigmundové v Lutíně, podnikatelství vodovodů a koncesionářský závod studnařský. Ta je dnes považovaná za firmu, která na střední Moravě založila slavné tradice výroby čerpací techniky.

V roce 1922 si bratři Sigmundovi nechali registrovat ochranné známky Sigma a Neptunův trojzubec, které jsou dodnes v logu firmy. František Sigmund se za první republiky stal starostou Lutína, do firmy postupně nastoupilo i šest vnuků zakladatele ze třetí generace Sigmundových. Mezi nimi byl i Miroslav Sigmund (1907–2004), syn Jana Sigmunda, který před druhou světovou válkou řídil důležité zakázky pro Ministerstvo národní obrany, a to výzkum, konstrukci i výrobu prostředků na ochranu proti bojovým plynům a prostředků protiletecké ochrany. Výroba se specializovala na filtrační zařízení a dýchací filtry do plynových masek.

Část strojů, odborníků i výroby se před válkou podařilo přesunout do Anglie, ale nacisté v roce 1940 tehdejšího ředitele podniku Jana Sigmunda ml. zatkli a v roce 1942 popravili za údajné schvalování atentátu na Heydricha. Podnik v Lutíně byl konfiskován Německou říší a přebudován na výrobu zbrojních součástí pro tanky, ponorky, letadla a automobily.

Když byl po válce jejich podnik znárodněn, Sigmundové z Československa odešli. Miroslav Sigmund až do roku 1959 řídil závod ve Velké Británii.
Vodopád v Bezručových sadech v Olomouci Zážitky

Vodopád v Bezručových sadech v Olomouci

V roce 2021 byl v olomouckých Bezručových sadech obnoven historický vodopád, voda po něm stéká od jara do podzimu. Umělý vodopád byl postaven roku 1965 na skalách a hradbách před východem z parku do Kosinovy ulice, zakončen je malým jezírkem.

Jak poznat Olomouc za jeden den

Jak poznat Olomouc za jeden den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.

#světovéČesko a nacistické podzemní továrny: pravda, mýty a legendy

#světovéČesko a nacistické podzemní továrny: pravda, mýty a legendy

Tajné labyrinty temných chodeb, skryté koncentrační tábory a zázračné zbraně: to všechno provází legendy o nacistických továrnách, které vznikly za druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava. Vydejte se s portálem Kudy z nudy pátrat po tajemstvích třetí říše!