ÚvodČeská nejPrůmyslPlzeňské pivovary – největší prodejce piva v České republice
Průmysl

Plzeňské pivovary – největší prodejce piva v České republice

Plzeňský Prazdroj a. s. se svými značkami Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast a Velkopopovický Kozel je na prvním místě v objemu prodeje piva v České republice. Prazdroj Plzeň, který spolu se sousedním pivovarem Gambrinus tvoří Plzeňské pivovary, vaří jedno z nejslavnějších piv na světě, které dalo jméno celému jednomu typu piva, je světlé plzeňské Pilsner Urquell.
Tradice vaření piva je v Plzni dlouhá, ale plzeňské, které známe dnes, se tu vaří od roku 1842, kdy byl založeň Měšťanský pivovar. Detailní receptura plzeňského ležáku zůstává utajena, přísně chráněna a přechází ze sládka na sládka. Ti dodržují tradiční postup a pečlivý výběr prvotřídních přírodních surovin. Pivo Pilsner Urquell se vaří podle pradávných zásad o čistotě piva z měkké plzeňské vody, z unikátní odrůdy chmele, dále speciálního sladu dávajícímu plzeňskému pivu světově proslulou zlatou barvu, a originálního kmene kvasnic používaného od roku 1842. Díky tomu má Pilsner Urquell charakteristické vlastnosti po staletí stejné. Nová prohlídková trasa provází od roku 2008 návštěvníky místy, kde se zrodil legendární plzeňský ležák. Součástí prohlídky je i ochutnávka nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell čepovaného přímo z dubových ležáků v historických pivovarských sklepích. Již v prvním roce navštívilo prohlídku téměř 150 tisíc návštěvníků.

15. října 1870 zahajuje provoz První plzeňský akciový pivovar (dnes Gambrinus) založený 20 významnými podnikateli v čele s Emilem Škodou. V prosinci si pak registruje první ochrannou známku Erste Pilsner Actien Brauerei – Pilsner Bier. Roční výstav pivovaru Gambrinus překračuje v roce 1979 magickou hranici milionu hektolitrů. Ačkoliv je direktivním nařízením tehdejších úřadů určen pouze Západočechům, věhlas značky překračuje hranice regionu. Málokdo ale v tu chvíli čeká, že se právě Gambrinus stane nejtypičtějším reprezentantem českého piva.

Roku 1874 skupuje František Ringhoffer ke svému kamenickému panství pivovar s mlýnem, spilkou i hvozdem a zakládá Pivovar Velké Popovice. První 60hl várka piva spatřuje světlo světa 15. prosince. O rok později již pivovar vystavuje 18 tisíc hl a po rozsáhlých rekonstrukcích roku 1902 dokonce 80 tisíc hl piva. V roce 1922 se oficiální obchodní značkou velkopopovického pivovaru se stává Kozel.

V roce 1965 je v Nošovicích na severní Moravě položen základní kámen nového pivovaru Radegast, který má uspokojit náročné pivaře v blízké průmyslové aglomeraci. První várka piva se rodí 3. prosince 1970. Rok poté dostává pivo jméno podle staroslovanského boha slunce, ohně a pohostinnosti Radegasta.
 

Nealkoholický Birell

Sládci pivovaru Radegast spolupracují od roku 1991 s curyšským pivovarem Hürlimann, který dříve přišel s radikálně novou technologií výroby nealko piva za použití unikátních kvasinek bez přerušení kvasného procesu. Jejich metodu inovují a výsledkem je plná hořká chuť uspokojující i náročného českého konzumenta. Birell se stává nejoblíbenější značkou nealko piva u nás.
 

Tradiční bednářské řemeslo

Tradiční bednářské řemeslo k Plzeňskému Prazdroji neodmyslitelně patří. Plzeňský pivovar jako jediný na světě tuto tradiční profesi udržuje a bednáře stále zaměstnává. Právem tak bylo bednářství v prosinci 2018 zapsáno na národní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Je to tedy další krok k vysněnému cíli – zápisu na seznam UNESCO.
Jak si užít výlet do Plzně mimo hlavní turistickou sezonu?

Jak si užít výlet do Plzně mimo hlavní turistickou sezonu?

I když hlavní turistická sezóna skončila a do nové je ještě daleko, rozhodně to neznamená, že by nyní Plzeň nestála za návštěvu. Naopak. Nicméně při přípravě výletu je dobré dopředu počítat se změnami, které zimní období v Plzni přináší. Zároveň vám nabídneme také pár tipů na to, jak si výlet maximálně užít i za špatného počasí.

100 tipů, kam jít na pivo

100 tipů, kam jít na pivo

České pivo má mnohasetletou historii a tradice její výroby se dědí z generace na generaci. Prvním historickým dokladem souvisejícím přímo s výrobou piva je nadační listina prvního českého krále Vratislava II. pro vyšehradskou kapitulu z roku 1088. Nejprve byla výroba piva výsadou jednotlivců (např. měšťanů, šlechty), ve 14. století byly založeny cechy sladovníků a pivovarníků a výroba piva dále vzkvétala až do založení průmyslových pivovarů, které v tradici výroby českého piva pokračují dodnes. Na Kudy z nudy pro vás máme 100 tipů, kam jít na dobré pivo a zároveň poznat i jeho histori.

Expozice pivovaru Radegast – pivo pro pravé chlapy Zážitky

Expozice pivovaru Radegast – pivo pro pravé chlapy

Do pivovaru Radegast v Nošovicích nedaleko Frýdku-Místku můžete zavítat nejen na tradiční prohlídky pivovaru, ale také do Návštěvnického centra, které návštěvníky seznámí především s historií piva Radegast. Od sezony 2012 jsou zde velkoplošné obrazovky, informační panely či místnost ve tvaru sudu.

Prohlídka pivovaru Gambrinus Gurmánská turistika

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka „Jak se pivo vaří“ začíná přímo v srdci pivovaru Gambrinus, v nově zrekonstruované Varně 1869. Hned zkraje vám nabídne na probuzení smyslů malou degustaci. Mimo jiné si můžete prohlédnout unikátní výrobní prostory nebo vyzkoušet školu čepování.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Pivovar Velké Popovice – prohlídky s ochutnávkou Gurmánská turistika

Pivovar Velké Popovice – prohlídky s ochutnávkou

Seznamte se na vlastní oči s Pivovarem Velké Popovice. Nahlédněte pod pokličku velkopopovických sládků při výrobě piva Velkopopovický Kozel. Zúčastněte se exkurze do pivovaru spojené s ochutnávkou piva na původní varně z roku 1928.

Za historií piva se vypravte do Plzně

Za historií piva se vypravte do Plzně

Kam jinam se vypravit za historií piva a pivovarnictví než do Plzně a do západních Čech. Navštivte slavné plzeňské pivovary v čele s Plzeňským prazdrojem, nenechte si ujít jubilejní prohlídky nebo ochutnejte vybrané pivní laskominy v restauraci Na Spilce. Ortodoxní pivaři nemohou vynechat také jedinečné Pivovarské muzeum.

Beskydská pivní stezka Gurmánská turistika

Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka vás provede malebnou krajinou mezi kopečky a údolími tohoto pohoří. Stezka propojuje malé i velké pivovary, kde můžete poznat odlišnost barev, chutí a historie tohoto zlatavého moku.

Pivovarské muzeum v Plzni Kultura

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice Příroda

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice (dřive Radegast) má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.

Hospoda Na Spilce Gurmánská turistika

Hospoda Na Spilce

Přijměte pozvání do legendární Hospody Na Spilce, která se nachází v prostorách bývalých kvasných sklepů pivovaru Plzeňský Prazdroj a patří mezi největší hospody v Česku. Po více než dvouleté pauze má hospoda znovu otevřeno a nabízí menu s moderní českou kuchyní!

Beskydy Radegast Cyklotrack Letní sporty

Beskydy Radegast Cyklotrack

Cyklotrasa vede malebným prostředím CHKO Beskydy a rekreačními oblastmi Žermanice a Těrlicko. Měří 53,3 km a protíná na 40 hostinců, hospůdek či restaurací ležících na trase nebo v blízkém okolí. Je napojena na mezinárodní cyklo okruh Euroregionem Těšínské Slezsko a Beskydsko-karpatskou magistrálu.

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus Gurmánská turistika

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Party víkendy v pivovaru Gambrinus Zážitky

Party víkendy v pivovaru Gambrinus

Slavíte narozeniny, svátek, úspěšnou zkoušku, státnice, promoci, rozlučku se svobodou, narození potomka,...? Nebo si jen chcete pořádně užít večer s kamarády? Uspořádejte oslavu nebo párty pro kamarády v pivovaru Gambrinus.

Kozlí výprava do pivovaru Velké Popovice – kompletní prohlídka s ochutnávkou a posezením Zážitky

Kozlí výprava do pivovaru Velké Popovice – kompletní prohlídka s ochutnávkou a posezením

Vypravte se s kamarády na Kozlí výpravu do Velkých Popovic! Seznámíte se s historií pivovaru, poznáte, jak se vaří pivo, a ochutnáte nefiltrovaného Kozla přímo v ležáckých sklepech.

Den Kozla Velké Popovice nabídne nejen skvělé pivo

Den Kozla Velké Popovice nabídne nejen skvělé pivo

V pivovaru ve Velkých Popovicích se v sobotu 8. června 2024 od 11:30 uskuteční již dvacátý devátý ročník Dne Kozla, který připomene 150. výročí založení pivovaru ve Velkých Popovicích. Součástí těchto tradičních oslav piva bude bohatý hudební program. Na pódiu se představí celkem pět kapel a hudebníků. Největším lákadlem budou zajisté legendární české kapely a interpreti jako jsou Monkey Business, Wohnout nebo Tomáš Klus.

Hrady, zámky, Praha a pivo – tak lidé vidí největší turistická lákadla Česka

Hrady, zámky, Praha a pivo – tak lidé vidí největší turistická lákadla Česka

Největším turistickým magnetem v Česku jsou hrady a zámky. Myslí si to téměř 40 % z 1700 respondentů, kteří se zúčastnili internetové ankety agentury CzechTourism na portále Kudy z nudy. Tradiční tahák na turisty, hlavní město Praha, obsadilo až druhou pozici. Pomyslný bronz přisoudili lidé českému národnímu nápoji – pivu.

Do Plzně nejen za pivem!

Do Plzně nejen za pivem!

Plzeň, hospodářská, kulturní i společenská metropole západních Čech si získala světovou proslulost především díky produkci piva Pilsner Urquell. Pozornost návštěvníků si však zaslouží nejen tekutý chléb, ale také historické centrum s mnoha památkami, jako je katedrála sv. Bartoloměje, historické podzemí, Velká synagoga (druhá největší v Evropě), historické Loosovy interiéry a další kulturní perly. Nezapomeňte ani na návštěvu zoologické a botanické zahrady s unikátním Dinoparkem. Co vše v Plzni navštívit vám poradí Kudy z nudy.