ÚvodČeská nejSportovníKrálíci Bob a Bobek – hvězdy večerníčku i hokejového šampionátu 2024
Sportovní

Králíci Bob a Bobek – hvězdy večerníčku i hokejového šampionátu 2024

Bob a Bobek – králíci z klobouku je český kreslený Večerníček s největším počtem natočených dílů. Boba a Bobka nakreslil Vladimír Jiránek a hlas jim dal herec Josef Dvořák. Jejich hlášky „Vstávat a cvičit“ nebo „Já mám ještě noc“ zlidověly a používají se v běžné řeči, králíci se také stali maskoty hokejových mistrovství světa 2015 a 2024 a z hokejových hal v Praze a Ostravě bavili celý svět.
Králíci z klobouku Bob a Bobek je český kreslený Večerníček, který se začal natáčet roku 1978. V osmi sériích vzniklo postupně celkem 91 dílů, od čtvrté série pod názvem Bob a Bobek na cestách. Na scénářích pracovali Vladimír Jiránek, Jaroslav Pacovský, jeden ze zakladatelů Divadla Járy Cimrmana Jiří Šebánek a Pavel Šrut. Hlas králíkům propůjčil Josef Dvořák a hudbu složil Petr Skoumal.

Jejich příběhy začínají na louce, kde Bob a Bobek žijí v kouzelnickém klobouku kouzelníka Pokustona. Protože Bob a Bobek jsou skutečné mediální hvězdy, mají kromě jiného i svůj oficiální web. Tam se dočtete, že Pokuston bydlel v maringotce, jejíž obsah jednoho dne při hledání své kouzelnické hůlky kompletně vyházel na louku. Hůlku našel, ale klobouk i s králíky zapomněl na louce a odjel. A tady začíná příběh Boba a Bobka, kteří se od té chvíle museli postarat sami. A jde jim to znamenitě: oba králíci mají originální nápady, občas dělají neplechy a rozhodně to nejsou kladní hrdinové typu Mirek Dušín. A jak je rozlišíte? Snadno. Větší Bob sice je velmi chytrý, ale zdaleka není tak šikovný a nápaditý jako menší Bobek, k němuž se často chová jako pečlivý a milující rodič.

Autorem kreseb byl celou dobu Vladimír Jiránek (1938–2012), kreslíř a karikaturista na volné noze. Během své kariéry spolupracoval s řadou novin, časopisů i knižních vydavatelství. Podílel se také na tvorbě mnoha různých televizních pořadů nebo počítačové hry. Jeho jméno dnes nese i planetka objevená astronomy v roce 1997 a v roce 2005 obdržel od prezidenta republiky medaili do zásluhy. Po jeho smrti převzal štafetu oficiálního kreslíře Boba a Bobka ilustrátor Martin Krejčí (*1971).

Kromě Večerníčku se Bob a Bobek objevili i na kazetách, CD a v řadě knih. V roce 2015 se poprvé stali maskoty hokejového Mistrovství světa konaného v Praze a Ostravě. Protože si je zamiloval celý svět, znovu se vrátili i při hokejovém šampionátu 2024, kde naši hokejisté získali titul Mistrů světa.
 

Zajímavosti o Bobovi a Bobkovi

  • Příběhy Boba a Bobka se výrazně změnily po čtvrté sérii, protože jejich klobouk najednou uměl létat. Vstříc svým dobrodružstvím vyrážejí Bob a Bobek z louky u Třeboně.
  • V roce 2013 obsadily příběhy Boba a Bobka třetí místo v anketě o nejoblíbenější Večerníček historie.
  • Aby hlasy Boba a Bobka zněly každý jinak a králíky od sebe charakterové odlišily, použili tvůrci jednoduchý trik: zrychlení nahraného hlasu a tím změnu intonace i výšky hlasů. Proto musel Josef Dvořák při nahrávání mluvit velmi pomalu, aby mu po zrychlení nahrávek bylo rozumět.
  • Hlášky „Vstávat a cvičit“ nebo „Já mám ještě noc“ zlidověly a používají se v běžné řeči.
  • Neúnavní maskoti, kteří svými kreacemi nadchli české i zahraniční publikum, měli při MS 2024 na dresech čísla 20 a 24, která společně tvořila letopočet pořádání šampionátu.
  • Plyšáci Bob a Bobek měli takový úspěch, že v roce 2024 byli vyprodaní už pátý den šampionátu.
  • Bob a Bobek byli první maskoti s televizním původem, kteří nevznikli speciálně kvůli mistrovství světa v ledním hokeji.
Kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami? Zveme vás na hravá místa!

Kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami? Zveme vás na hravá místa!

Baví vás hračky, pohádky a stavebnice? Pak využijte některý z tipů portálu Kudy z nudy na hravé cestování s dětmi. Nabízíme vám skvělé atrakce, dobrodružné expozice, pohádkové prohlídky a výlety, kde si šikovné dětské tlapky přijdou na své.

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

Lední hokej patří díky své rychlosti a tvrdosti k nejatraktivnějším týmovým sportům na světě. A nejenom na světě: lední hokej je také nejoblíbenější český sport, a dokonce 60 % Čechů ho považuje za sport národní. Jak starý vlastně je, kde vymysleli hokejová pravidla a kdy se poprvé objevil na olympijských hrách? Vypravte se s Kudy z nudy za hokejovou historií!

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2024 naskytnou. Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

Historie olympijských her sahá do antického Řecka. První novodobé olympijské hry se konaly roku 1896 v řeckých Athénách, od té doby se až na výjimky každé čtyři roky opakují. Na letních olympiádách se dokonce objevily i některé zimní sporty, například krasobruslení v Londýně 1908 a lední hokej v Antverpách 1920.

7 věcí, které nevíte… o České televizi

7 věcí, které nevíte… o České televizi

Večerníček, vánoční televizní pohádky, speciální exkurze i dny otevřených dveří na Kavčích horách a v televizních studiích, výstavy a další akce: tak se na Kudy z nudy setkáváte s Českou televizí. Pojďte se projít její historií od televizního pravěku až do současnosti a podívat se také za obrazovku!

České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon

České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon

Milujete hokej, sami ho aktivně hrajete anebo alespoň fandíte u televize? A napadlo vás někdy, jakou historii za sebou má? Kdy vznikla hokejová pravidla, kde se hrál první zápas a jak se vyvíjely hokejky a puky coby nejdůležitější části hokejové výbavy? Pojďte s portálem Kudy z nudy navštívit známé české výrobce hokejového vybavení!

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Stálá expozice Síně slávy kladenského hokeje Zážitky

Stálá expozice Síně slávy kladenského hokeje

V březnu 2018 byla za účasti kladenských hokejových legend otevřena v kladenském obchodním centru OAZA Síň slávy kladenského hokeje mapující historii hokejového klubu Rytíři Kladno. Expozice je přístupná denně v otevírací době obchodního centra.

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Na výlet do zoologických zahrad se můžete vydat ve skutečnosti i na stříbrných plátnech a televizních obrazovkách: řada z nich se totiž objevila ve filmech, seriálech a dokumentech. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové putování mezi zvířata!

Olympijský festival u jezera Most

26. 7.11. 8.
Olympijský festival u jezera Most

Olympijské hry v Paříži se uskuteční od 26. července do 11. srpna 2024 a ve stejný termín proběhne i Olympijský festival u jezera Most.

Večerníček – nejdéle vysílaná znělka v České televizi

Večerníček – nejdéle vysílaná znělka v České televizi

Bob a Bobek, Maxipes Fík, Mach a Šebestová, Méďové, Káťa a Škubánek, Maková panenka, Křemílek a Vochomůrka, Krysáci, Pat a Mat nebo Krkonošské pohádky: to je jen malý výběr pohádek, které znáte z televizních Večerníčků. Pořad se na televizních obrazovkách začal pravidelně objevovat v roce 1965 a znělka Večerníčku je nejdéle vysílanou znělkou v české televizní historii.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!