ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách
7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Poslechněte si audio verzi článku
Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!
portálem Kudy z nudy prozkoumáme historii olympijských her, prozradíme vám, kolik medailí naši sportovci přivezli a která olympiáda byla nejúspěšnější. A víte, že se o pořádání olympiády ucházela i Praha? Zkrátka pojďte se podívat na olympiádu jinýma očima!

 
 

1. Moderní olympijské hry, čísla a letopočty

Je úplně jedno, jestli olympijské hry založili Herakles na památku vyčištění chlévů krále Augiáše, élidský král, který k tomu dostal pokyn z delfské věštírny, anebo někdo úplně jiný. Konaly se ve starověkém Řecku ve městě Olympii od roku 776 před naším letopočtem, a to pravidelně každé čtyři roky až do pátého století našeho letopočtu. Snahy o jejich obnovení se dají vystopovat už v časech renesance, ale nakonec k tomu došlo až v roce 1896. Od té doby se olympiáda nekonala pouze třikrát (v letech 1916, 1940 a 1944), vždy kvůli světovým válkám.
 

2. Paříž nebo Athény?

První novodobé olympijské hry se nemohly konat jinde než v dávné kolébce civilizace, v řeckých Athénách. Antická tradice a řecké kořeny olympijských her ostatně připomíná každý zahajovací ceremoniál olympiády: jako první přichází výprava řeckých sportovců; až za ní se řadí další výpravy podle abecedního pořádku jazyka země, která hry pořádá. Skutečnost ovšem byla mnohem prozaičtější: už první novodobou olympiádu měla hostit Paříž, ale nakonec se kvůli financím odehrála v Athénách. Ve Francii se myšlenka nesetkala s velkým pochopením, zatímco Řekové přislíbili plánovaným hrám štědré financování – a bylo rozhodnuto.


 

3. Olympiády mění rytmus

V roce 1924 se připojilo pořádání zimních olympiád, které probíhaly ve stejný rok jako letní olympijské hry. Systém se změnil v roce 1994: už dva roky po francouzském Albertville 1992 se konaly pouze zimní olympijské hry v norském Lillehammeru 1994. Letní olympijské hry krok dorovnávat nemusely, po španělské Barceloně 1992 následovala americká Atlanta 1996 a od té doby se LOH a ZOH střídají v pravidelném dvouletém intervalu. Ten se poprvé zadrhnul u letních olympijských her v japonském Tokiu. Měly se konat v roce 2020, ale kvůli pandemii koronaviru byly poprvé v historii o rok odloženy. Nakonec proběhly o rok později, s řadou přísných protiepidemických opatření a bez účasti zahraničních diváků. Bohužel, i to byla novodobá novinka, která tu nikdy dřív nebyla.


 

4. Praha a olympijské hry: od snů k realitě

Víte, že se celkem třikrát mohla olympiáda konat v Praze? Poprvé se mohly olympijské hry v Československu konat za první republiky, podruhé v době Pražského jara a potřetí v roce 2016. Nejblíž k olympijskému snu byla Praha na konci 60. let minulého století a nezůstalo jen u snění: hmatatelným důkazem je hotel Olympik na Invalidovně, blízké sídliště mělo posloužit jako olympijská vesnice a olympijský stadion měl vzniknout na Maninách. Počítalo se také s využitím plaveckého stadionu v Podolí, zařazenému v roce 2020 mezi kulturní památky. Oblíbená plovárna vznikla na místě bývalé cementárny a oficiálně zahájila svůj provoz v roce 1965. Protože pro všechny sporty by Praha neměla kapacity ani vhodná sportoviště, kanoisté měli soutěžit na kanále v Račicích, jachtaři na Lipně a pro fotbalová utkání byla vybrána Ostrava.
 

5. Čáslavská, Zátopek & spol.

Na letní olympijské hry v Tokiu 1964 ráda vzpomínala hlavně gymnastka Věra Čáslavská, která tehdy vybojovala tři zlaté medaile v individuálních disciplínách a dopomohla družstvu ke stříbrné medaili. Československá výprava byla nakonec se čtrnácti medailemi devátou nejúspěšnější zemí her.

Během novodobých olympijských her získali českoslovenští sportovci na letních olympijských hrách celkem 143 medailí, a to hlavně v gymnastice, atletice a zápasení. Dalších 25 medailí vybojovali na zimních olympijských hrách, a to především ve skocích na lyžích a ledním hokeji. Připomeňme také úspěchy manželů Emila a Dany Zátopkových na LOH Helsinky 1952: Emil získal tři zlaté (běh na 5000 metrů, běh na 10 000 metrů a maraton), Dana pak zlato v hodu oštěpem.

Od rozdělení Československa Češi přivezli domů celkem 87 medailí (24 zlatých, 28 stříbrných a 35 bronzových). Nejúspěšnější pro české sportovce byla olympiáda v Atlantě v roce 1996 a v Londýně 2012, kdy na obou získali shodně jedenáct medailí. Historicky první zlato pro Českou republiku na zimní olympiádě vybojoval legendární tým ledních hokejistů v Naganu 1998, nejúspěšnější zimní olympiádou pak bylo Soči 2014, kde Češi získali dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile.
 

6. Modrotisk jede do světa!

Do londýnského deštivého počasí v roce 2012 jeli Češi s barevnými holínkami, do Ria 2016 si zase vezli kloboučky a oblečení ve stylu karnevalu. Kolekci pro ceremoniály olympijských her v Tokiu navrhla Zuzana Osako, která pochází z Lužic u Hodonína a tradičně pracuje s folklorními prvky. Proto se také v kolekci uplatnil modrotisk, starodávná textilní barvířská a tiskařská technika, od roku 2018 zapsaná na seznam nemateriálního dědictví UNESCO. Japonci ho ocenili: nejenže mají rádi tradiční kulturu, ale kořeny modrotisku sahají právě do asijských zemí včetně Japonska. Modrotisk pro Tokio vyrobila modrotisková dílna rodiny DanzingerůOlešnice.

Do výběru nejzajímavějších módních kolekcí se dostalo i oblečení českých olympioniků pro olympijské hry v Paříži od designéra Jana Černého. Lajky a ohlasy za nejpovedenější módní kreace sbírá společně s námi Haiti a Mongolsko. Česko se rovněž ocitlo mezi sedmi zeměmi, jejichž sportovní kolekce podle Mezinárodního olympijského výboru umně spojují prvky národní hrdosti, inovativního designu a současné módy.
 

7. Olympijské festivaly

Atmosféru olympijských her zažívá Česká republika díky Olympijským festivalům. Akce, která inspirovala svět, se konala už v Praze, Brně, Ostravě nebo na Lipně. Vůbec první Olympijský park vznikl v Praze na Letné během zimních olympijských her v Soči 2014. Od té doby se stal pro české fanoušky nedílnou součástí olympiád, a to natolik úspěšnou, že Mezinárodní olympijský výbor šíří českou inspiraci dál do světa. Olympijské festivaly tak probíhají například ve Francii, Austrálii, Litvě, Nizozemí a na Slovensku. V době pařížské letní olympiády 2024 se odehrává Olympijský festival u jezera Most.


Vlajkonoši českých a československých výprav na letních olympijských hrách

1920 Antverpy – Ladislav Žemla (tenis)
1924 Paříž – František Janda-Suk (atletika)
1928 Amsterodam – Josef Effenberg (sportovní gymnastika)
1932 Los Angeles – žádný vlajkonoš
1936 Berlín – Josef Klapuch (zápas)
1948 Londýn – Ladislav Trpkoš (basketbal)
1952 Helsinky – Vít Matlocha (sportovní gymnastika)
1956 Melbourne – Zdeněk Růžička (sportovní gymnastika)
1960 Řím – Jiří Kormaník (zápas)
1964 Tokio – Karel Klečka (sportovní gymnastika)
1968 Mexico City – Bohumil Golian (volejbal)
1972 Mnichov – Ludvík Daněk (atletika)
1976 Montreal – Ludvík Daněk (atletika)
1980 Moskva – Imrich Bugár (atletika)
1984 Los Angeles – bez účasti Československa
1988 Soul – Imrich Bugár (atletika)
1992 Barcelona – Jozef Lohyňa (zápas)
1996 Atlanta – Václav Chalupa (veslování)
2000 Sydney – Martin Doktor (rychlostní kanoistika)
2004 Atény – Květoslav Svoboda (plavání)
2008 Peking – Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
2012 Londýn – Petr Koukal (badminton)
2016 Rio de Janeiro – Lukáš Krpálek (judo) 2021 Tokio – Tomáš Satoranský (basketbal) a Petra Kvitová (tenis) 2024 Paříž – Lukáš Krpálek (judo) a Marie Horáčková (lukostřelba)
Barbora Špotáková – úspěšná oštěpařka a trojnásobná medailistka z olympiády

Barbora Špotáková – úspěšná oštěpařka a trojnásobná medailistka z olympiády

Jedna z nejlepších oštěpařek všech dob Barbora Špotáková (* 30. června 1981, Jablonec nad Nisou) má na kontě řadu úspěchů. Vedle tří olympijských medailí je to stejný počet titulů mistryně světa, je evropskou šampionkou a držitelkou světového rekordu v hodu oštěpem.

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.

Radek Štěpánek – úspěšný tenista a bronzový medailista z Olympiády

Radek Štěpánek – úspěšný tenista a bronzový medailista z Olympiády

Radek Štěpánek (* 27. listopadu 1978, Karviná) je bývalý český profesionální tenista, tenisový trenér a bronzový medailista v soutěži smíšené čtyřhry z brazilského Ria de Janeira 2016. V profesionálním tenise se pohyboval mezi lety 1996–2017.

Maratonský běh neboli maraton: řecký listonoš, Emil Zátopek a druhá nejdelší atletická disciplína

Maratonský běh neboli maraton: řecký listonoš, Emil Zátopek a druhá nejdelší atletická disciplína

Jednou z legendárních atletických disciplín je maraton: běh na vzdálenost 42,195 km, druhá nejdelší atletická disciplína na programu olympijských her. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, proč se běhá právě na takovou vzdálenost, odkdy je na programu olympijských her a jaké jsou maratonské rekordy a zajímavosti?

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

Lední hokej patří díky své rychlosti a tvrdosti k nejatraktivnějším týmovým sportům na světě. A nejenom na světě: lední hokej je také nejoblíbenější český sport, a dokonce 60 % Čechů ho považuje za sport národní. Jak starý vlastně je, kde vymysleli hokejová pravidla a kdy se poprvé objevil na olympijských hrách? Vypravte se s Kudy z nudy za hokejovou historií!

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici Kultura

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v Kopřivnici věnována expozice, která líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových. Od roku 2022 je k vidění v Lašském muzeu v Šustalově vile.

Věda a historie není nuda: naši nejstarší vodáci a Česko jako vodácký ráj

Věda a historie není nuda: naši nejstarší vodáci a Česko jako vodácký ráj

Co se vám vybaví, když zaslechnete slova jako háček, zadák, porcelán, cvaknout, květák, kontra nebo volej? Pokud nic, jste na správném místě: s Kudy z nudy si užijete svou první báječnou plavbu do světa vodáků. Pokud víte, že jde o slova z vodáckého slovníčku, užijete si s námi taky. Víme totiž o spoustě zajímavostí, o kterých jste doteď určitě neslyšeli.

Výstava fotografií Barbory Reichové – Nezlomní: Olympionici

11. 4.31. 12.
Výstava fotografií Barbory Reichové – Nezlomní: Olympionici

Muzeum fotografie a MOM v Jindřichově Hradci a České olympijské akademie připravily výstavu fotografií naší přední současné sportovní fotografky Barbory Reichové s názvem Nezlomní: Olympionici. Vernisáž se koná ve čtvrtek 11. dubna od 17 hodin. Výstava pak bude k vidění až do konce roku.

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

Historie olympijských her sahá do antického Řecka. První novodobé olympijské hry se konaly roku 1896 v řeckých Athénách, od té doby se až na výjimky každé čtyři roky opakují. Na letních olympiádách se dokonce objevily i některé zimní sporty, například krasobruslení v Londýně 1908 a lední hokej v Antverpách 1920.

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Legendární běžec Emil Zátopek (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) je nejen ikonou českého i světového sportovce, ale také symbolem hodnot, jakými jsou přátelství, zodpovědnost, cílevědomost a fair play. Čtyřnásobný olympijský vítěz a držitel osmnácti světových rekordů byl první, kdo uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut (28:54,2 1. června 1954 v Bruselu) a trať 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Opakovaně byl zvolen největším sportovcem planety a s manželkou Danou, olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou v hodu oštěpem, vytvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů. Jejich příběh připomněl také film Zátopek režiséra Davida Ondříčka, uvedený do kin v roce 2021. Legendárního běžce si zahrál Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

Jiří Prskavec – olympijský vítěz a mistr Evropy i světa ve vodním slalomu

Jiří Prskavec – olympijský vítěz a mistr Evropy i světa ve vodním slalomu

Už na základní škole Jiří Prskavec (* 18. května 1993, Mělník) tvrdil, že bude stejně jako jeho otec kajakářem a dostane se až na olympiádu. Sen se mu splnil ve 23 letech, kdy v náročné domácí kvalifikaci vybojoval místo na hrách v Riu de Janeiro. Od té doby už z olympijských her přivezl několik medailí!

S osobností na procházku: z Prahy do Černošic s Věrou Čáslavskou

S osobností na procházku: z Prahy do Černošic s Věrou Čáslavskou

Tip na netradičná vycházku Prahou s osobností sportovní gymnastky, trenérky a sportovní funkcionářky Věry Čáslavské (3. května 1942, Praha – 30. srpna 2016, Praha). Podíváme se do míst, která měla ráda, a nakonec se vypravíme do Černošic, kde od roku 2009 žila a kde se také můžete zastavit u jejího hrobu.

Slalomový kanál Štvanice Letní sporty

Slalomový kanál Štvanice

Slalomový kanál na Štvanici stojí vedle zdymadla pod hotelem Hilton. Je dlouhý přibližně 250 metrů. Kanál je vhodný především pro trénink vodního slalomu. Vodákům je zde k dispozici množství velkých vracáků, rozhraní a také několik menších vln.

Markéta Vondroušová – vítězka Wimbledonu a stříbrná medailistka z Olympiády

Markéta Vondroušová – vítězka Wimbledonu a stříbrná medailistka z Olympiády

Markéta Vondroušová (28. 6. 1998, Sokolov) je česká profesionální levoruká tenistka, která v roce 2023 ovládla slavný Wimbledon. O dva roky dříve skočila druhá na Olympijských hrách v Tokiu.

Martina Sáblíková – královna dlouhých rychlobruslařských tratí

Martina Sáblíková – královna dlouhých rychlobruslařských tratí

Rychlobruslařka Martina Sáblíková (* 27. května 1987 Nové Město na Moravě) patří k legendám českého sportu. Trojnásobná olympijská vítězka, několikanásobná mistryně světa i Evropy a mnohonásobná vítězka celkového hodnocení Světového poháru se specializuje na dlouhé tratě 3000 a 5000 metrů. Její inspirující motto zní: Bolest je dočasná, vzdát se je navždy.

Kateřina Neumannová – první česká sportovkyně, která závodila na zimní i letní olympiádě

Kateřina Neumannová – první česká sportovkyně, která závodila na zimní i letní olympiádě

Kateřina Neumannová (* 15. února 1973, Písek) je bývalá česká běžkyně na lyžích, olympijská vítězka a mistryně světa. Dnes ji znáte především z televizní stanice ČT sport, kde komentuje závody v běhu na lyžích.

Klára Spilková – česká golfová jednička

Klára Spilková – česká golfová jednička

Klára Spilková (15. prosince 1994, Praha) je česká profesionální golfistka a někdejší nejmladší hráčka v historii Ladies European Tour. Mezi profesionály se zařadila v pouhých šestnácti letech. Od roku 2018 je členkou nejvyšší světové ženské tour Ladies Professional Golf Association a od roku 2019 je hráčkou nejvyššího světového okruhu Ladies PGA Tour.

Věra Čáslavská – nejúspěšnější česká olympionička všech dob

Věra Čáslavská – nejúspěšnější česká olympionička všech dob

Sportovní gymnastka, trenérka a sportovní funkcionářka Věra Čáslavská (3. května 1942, Praha – 30. srpna 2016, Praha) je se sedmi zlatými a čtyřmi stříbrnými medailemi nejúspěšnější českou olympioničkou všech dob. Rekord v absolutním počtu individuálních zlatých olympijských medailí v gymnastických soutěžích drží už desítky let.

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

Haškův Švejk, český volejbal, Millerův krteček, československé legie, Jiráskova stezka, chata Prašivá, národopisná slavnost Slovácký rok – to je jen malý výběr ze všech stovkových oslavenců. Portál Kudy z nudy všem přeje vše nejlepší a úspěšnou další stovku, ale hlavně nabízí podrobnější seznámení se všemi stovkovými jubilanty. Pojďte se s nimi seznámit do stovkové abecedy!

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Trofej pro vítěze Tour de France se vyrábí v Lasvitu (od roku 2011) navrhuje ji designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu. Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením.