ÚvodČeská nejVědeckéChlumského roztok – nejznámější dezinfekční roztok
Vědecké

Chlumského roztok – nejznámější dezinfekční roztok

Nejznámější dezinfekční roztok "chlumský" tedy Chlumského roztok, nese jméno svého objevitele Vítězslava Chlumského. Rodák z Nových Dvorů u Lomnice nad Popelkou působil na univerzitách a za první světové války jako velitel vojenské nemocnice. Dezinfekční karbolkafrový roztok poprvé použil roku 1925.
V chirurgické, stomatologické a veterinární praxi se dodnes používá směs kafru a krystalického fenolu v 95% lihu (6:3:1) známá pod označením Solutio Chlumský. Do praxe ji zavedl v roce 1926 Vítězslav Chlumský (1867-1943), zakladatel československé moderní ortopedie.

Vzhledem je to čirá, olejovitá, bezbarvá nebo světle načervenalá tekutina s charakteristickým zápachem po fenolu a kafru; proto bývá také nazývána “vůní nemocnic”. Svým chemickým složením to je etanolový roztok fenolu a kafru. Používá se jako antiseptikum a dezinfekční přípravek v chirurgii (příprava sterilních nástrojů), ve stomatologii (dezinfekční vložky do kořenových kanálků, napouští se jím mulové drény) a ve veterinární medicíně (léčení hniloby koňských kopyt, poranění domácích mazlíčků).

Nutno uvést, že jestliže někdo omylem vypije větší množství tekutiny s obsahem fenolu, následky jsou katastrofální a nevratné. Má leptavé účinky na veškeré tkáně v těle, rychle se vstřebává všemi cestami včetně neporušené kůže. Smrtelná dávka se pohybuje v rozmezí od 1 do 12 gramů.
Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Současná medicína zná čtyři krevní skupiny (jsou označovány jako 0, A, B, AB). Jejich objevitelem je český neurolog a psychiatr Jan Janský, který výsledky svých výzkumů zveřejnil v roce 1907. Jan Janský jako první zjistil, že lidská krev se dá rozdělit do čtyř skupin. Díky němu lidé přestali umírat při transfuzích a ze světa se rázem stalo bezpečnější místo pro život.