ÚvodAktualityZdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví
Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Poslechněte si audio verzi článku
Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.
Zdraví je skutečně všude kolem nás. Dnes a denně se s ním setkáváme v reklamách – například v oblíbeném sloganu Pramen zdraví z Posázaví. Na Kudy z nudy jsme vám představili Český červený kříž se spoustou zajímavostí, které o něm možná nevíte, a také Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže, který můžete navštívit v Lánech. Znáte i další lékařské expozice a muzea, která se věnují anatomii, medicíně nebo ošetřovatelství?
 

České farmaceutické muzeum v Kuksu

Uchvátily vás krásné historické lékárny a je vám líto, že moderní medicína nic podobného nenabízí? Kdepak, takové expozice existují, jen se o nich moc neví. S pátráním můžete začít v Kuksu, kde v areálu historického Hospitálu hraběte Šporka sídlí České farmaceutické muzeum. Vzniklo v roce 1994 jako středisko Univerzity Karlovy v PrazeFarmaceutické fakulty v Hradci Králové. Převzalo nejenom historickou sbírku muzeálií, knihovnu a archiv z Oddělení dějin farmacie Katedry sociální a klinické farmacie, ale hlavně úkol, o který se čeští farmaceuti snažili více než sto let: vybudovat stálé muzeum, které by sloužilo jak veřejnosti, tak pro vědecké práce o dějinách farmacie. Muzeum ukazuje vývoj našeho lékárenství, zvláště pak podoby lékárenské oficíny od asi 17. do 20. století. Exponáty na vás zapůsobí nejenom svým neobvyklým a exotickým kouzlem, ale i historickou cenou a uměleckým zpracováním.
 

Další muzea medicíny

…aneb za vším hledejte univerzitu, zejména pak Univerzitu Karlovu v Praze: právě ta totiž spravuje další muzea a expozice, zaměřená na lékařství a medicínu. Zlehka se medicíny dotýká i stálá expozice historie Univerzity Karlovy, umístěná v gotickém sklepení historického Karolina. K vidění je například diplom a medaile nositele Nobelovy ceny za chemii Jaroslava Heyrovského z roku 1959 anebo posmrtná maska studenta Univerzity Karlovy Jana Palacha zhotovená sochařem Olbramem Zoubkem v roce 1969.

K výuce biologie na základních, středních i vysokých školách tradičně patří návštěva malého univerzitního muzea, které najdete na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Hrdličkovo muzeum člověka představuje témata evoluce člověka a jeho příbuzných, ale třeba také patologie a smrti.

Výjimečně je pro veřejnost přístupné Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského v budově děkanátu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Škála exponátů včetně velké anatomické sbírky chrupů a lebek je světově unikátní. Stomatologické muzeum ale stejně jako další univerzitní muzea, tedy Muzeum normální a srovnávací anatomie 1. LF UK v budově Anatomického ústavu v Praze a Muzeum anatomického ústavu Lékařské fakulty v Hradci Králové slouží především posluchačům lékařských a přírodovědeckých fakult a pro vědecké účely. Návštěvu pro zájemce z řad veřejnosti je nutné domluvit předem.

K vědeckým a studijním účelům slouží i Muzeum patologie v areálu Slezské nemocnice v Opavě, které založil profesor Alois Materna už v roce 1911 a patří k velkým vzácnostem. Obdobné sbírky bývají součástí lékařských fakult, ale bez možnosti návštěv pro veřejnost. Muzeum v Opavě je výjimkou, prohlédnout si ho můžete při komentovaných prohlídkách vždy poslední úterý v měsíci. Kromě toho je celé oddělení patologické anatomie včetně muzea přístupné také během Dne otevřených dveří, který Slezská nemocnice každoročně pořádá.
 

Místa, kde odhalíte fungování lidského těla

Zábavně a atraktivně se na lidské tělo i pod jeho kůži podíváte v některých science centrech. Například jedna z expozic Science Centra iQlandiaLiberci je nazvaná Člověk a mimo jiné tu uvidíte velké srdce, bušící pro celou iQlandii. Jestliže vstoupíte do jeho nitra, poznáte jeho pravou sílu. Sami si díky krevní pumpě vyzkoušíte, jakou práci musí odvádět každý den, sami si také změříte svůj krevní tlak a puls vlastního srdce.

Také Pevnost poznání v bývalém dělostřeleckém skladu v areálu Korunní pevnůstkyOlomouci je spojená s univerzitou: science centrum vzniklo jako interaktivní muzeum Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Jednotlivé expozice se věnují například vodě, světlu a tmě, populárním exponátem je například obří maketa lidského oka. Bulva je dutá, vejdou se do ní až tři lidé a na interaktivní obrazovce si můžete vybrat různé režimy pozorování a podívat se na dění v centru třeba očima vážky.

Fungování lidského těla se také věnují expozice Velkého světa techniky v Ostravě a Techmania Science Center v Plzni.
 

Mezinárodní a světové dny, které se týkají zdraví a medicíny

7. dubna: Světový den zdraví připomíná, jak důležité je udržovat si pevné zdraví. Každý se ten může na chvilku zastavit a zamyslet se nad tím, co každý z nás může udělat sám pro sebe a svou kondici. Může to být jen maličkost, třeba změna stravy, víc pohybu, samovyšetření nebo naplánování pravidelných návštěv u lékaře.

8. května: Světový den Červeného kříže se slaví každoročně 8. května, což byl den, kdy se v Ženevě narodil zakladatel Červeného kříže, švýcarský podnikatel a obchodník Henri Dunant (1828–1910). Připomíná práci všech dobrovolníků, pracovníků a příznivců Červeného kříže, kteří se obětavě angažují ve prospěch potřebných.

15. května: Vyvrcholením kampaně proti rakovině bývá každoroční Český den proti rakovině. Koná obvykle druhou středu v květnu. Zakoupením symbolického žlutého kvítku měsíčku lékařského můžete podpořit boj proti rakovině.

14. června: Světový den dárců krve a Světový den krve si připomínáme každoročně 14. června. Ten den v roce 1868 se totiž narodil rakouský biolog a lékař Karl Landsteiner (1868–1943), který za výzkumy typů lidské krve a objev krevních skupin získal v roce 1930 Nobelovu cenu. Kdyby tehdy ještě žil český lékař Jan Janský (1873–1921), patrně by Nobelovu cenu převzali společně, ale Janský bohužel jako silný kuřák trpěl anginou pectoris a předčasně zemřel v pouhých osmačtyřiceti letech.

Druhá sobota v září: Světový den první pomoci vyhlašuje každoročně Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Všechny upozorňuje na to, že dovednost poskytnout první pomoc může v prvních minutách rozhodnout o životě a smrti člověka, ukázat, že první pomoc je vlastně jednoduchá a poradit, jak a kde se první pomoci můžete naučit.

1. října: Mezinárodní den lékařů se koná každoročně na počest všem lékařům zachraňujícím životy lidí po celém světě. Tento svátek založila Světová zdravotnická organizace (WHO) a mezinárodní lékařská humanitární organizace Lékaři bez hranic. Organizace pracuje pod záštitou Organizace spojených národů a poskytuje lékařskou pomoc obětem přírodních katastrof, ozbrojeným konfliktům a akcím, epidemii ve více než 80 zemích světa.
Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech Kultura

Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech

Domek na dolním konci ulice Za Školou nechala roku 1928 vlastním nákladem zřídit dr. Alice Masaryková, dcera pana prezidenta, jako dům Československého červeného kříže. V roce 2022 zde byla otevřena nová expozice.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Muzeum české lékárny s kavárnou U Zlatého lva Památky

Muzeum české lékárny s kavárnou U Zlatého lva

Lékárna U Zlatého lva byla vybudována v roce 1992 a otevřena 1.3.1993 jako první soukromá lékárna v Hradci Králové a 12. soukromá lékárna v České republice v domě z 12. století na Velkém náměstí.

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci Kultura

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Nová antropologická expozice. Mimo jiné zde uvidíte postavu neandrtálce v životní velikosti.

Kalendář 2024: přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Kalendář 2024: přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?

České farmaceutické muzeum v Kuksu Kultura

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

20 tipů, kde hledat historické lékárny

20 tipů, kde hledat historické lékárny

U Černého orla, U Bílého jednorožce či U Zlaté korunky… poetické názvy lékáren jako by měly větší léčivou moc. Vydejte se za poznáním historických lékáren, kde to voní vzácnými mastmi a bylinkami. Některé jsou sice už jen ojedinělým muzeálním kouskem, v některých však stojí pacienti frontu na léky či léčivý sirup dodnes.

Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově Kultura

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

V Metánově, v místní části obce Častrov, najdete v budově bývalé školy Muzeum Jakuba Hrona. Expozice představuje svérázný svět a vynálezy místního rodáka prof. Jakuba Hrona. Návštěvníci se seznámí také s publikacemi autora.

Jednorožci, zmije i drogy: objevte působivou krásu barokních lékáren

Jednorožci, zmije i drogy: objevte působivou krásu barokních lékáren

Vlčí játra, dračí krev, španělské mušky anebo zmijí páteř: právě takové skvosty kdysi nabízely barokní lékárny. Mají zvláštní atmosféru a při pohledu na ozdobně vyřezávané regály plné porcelánových dóz a cínových nádob si budete připadat spíš jako v dílnách dávných alchymistů. A dokonce v nich objevíte i roh bájného jednorožce. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy a navštivte zajímavé expozice.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně Zážitky

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

České značky: Zentiva aneb od středověké lékárny k moderním lékům

České značky: Zentiva aneb od středověké lékárny k moderním lékům

Historie farmaceutické společnosti Zentiva sahá hodně hluboko: k lékárně U Černého orla, která na Malé Straně v Praze fungovala už v roce 1488. Nyní Zentiva vyvíjí, vyrábí a prodává zhruba 500 druhů generických a volně prodejných přípravků, má několik výrobních závodů a zaměstnává více než 4 500 lidí.

Kondice – půl zdraví aneb buď fit!

Kondice – půl zdraví aneb buď fit!

Pod slovíčkem fitness se ukrývají nejrůznější sportovní aktivity nebo životní styl. Cílem je všeobecná tělesná kondice, zdatnost, držení těla nebo zlepšení tvaru postavy v souladu s upevňováním zdraví a rozvojem celkové tělesné síly. Pro cvičení pak používáme nejrůznější pomůcky, nástroje, stroje a trenažery. Tím to ale nekončí. Chce to i jistou střídmost v jídle, dietní režim a doporučené doplňky stravy.

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze Příroda

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka nabízí třicet sloupků s braillovým písmem a informacemi pro vidící. Sloupky jsou v blízkosti rostlin nebo stromů, takže si nevidomý může exponát také osahat.

Masarykova univerzita v Brně – třetí nejstarší univerzita v České republice

Masarykova univerzita v Brně – třetí nejstarší univerzita v České republice

Masarykova univerzita v Brně je po Univerzitě Karlově v Praze a Univerzitě Palackého v Olomouci třetí nejstarší univerzitou v českých zemích a druhou nejstarší na Moravě. Byla založena v roce 1919, má deset fakult a počtem studentů v akreditovaných studijních programech je druhou největší vysokou školu v České republice.

Josef Thomayer – známý lékař, spisovatel a chodský patriot

Josef Thomayer – známý lékař, spisovatel a chodský patriot

Narodil se na zámku, ale neměl šlechtický původ: Josef Thomayer (23. březen 1853, Trhanov – 18. říjen 1927, Praha) byl lékař, spisovatel a syn zámeckého zahradníka. Především ale byl hrdý Chod, který na své venkovské kořeny nikdy nezapomněl.

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského Kultura

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Budova děkanátu 1. lékařské fakulty UK v době skrývá jeden unikát – Stomatologické muzeum profesora Jana Jesenského, jehož škálu exponátů nám mohou závidět odborníci z celého světa. V současnosti slouží muzeum především k vědeckým a studijním účelům, přístupné je ale i zájemcům z řad veřejnosti.

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Lékař a vědec Jan Evangelista Purkyně (18. prosince 1787, Libochovice – 28. července 1869, Praha) byl jedním z nejznámějších vědců své doby a dodnes patří ke světově nejznámějším Čechům. Jeho objevy ovlivnily řadu lékařských oborů, byl průkopníkem především v anatomii a fyziologii.

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Kultura

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

V muzeu Anatomického ústavu jsou uchovávány preparáty, které slouží ke studiu normální anatomie člověka a preparáty z oblasti srovnávací anatomie obratlovců, které umožňují poznávání jejich stavby a jejich podobnosti s anatomií člověka.

Muzeum patologie v Opavě Životní styl

Muzeum patologie v Opavě

Muzeum patologie je součástí oddělení patologické anatomie, které bylo založeno profesorem Aloisem Maternou v roce 1911 a patří k velkým vzácnostem. Obdobné sbírky tekutinových preparátů jsou součástí lékařských fakult, ale bez možnosti návštěv pro veřejnost.