ÚvodČeská nejVědeckéJosef Vavroušek – ekolog, vizionář a bývalý ministr životního prostředí
Vědecké

Josef Vavroušek – ekolog, vizionář a bývalý ministr životního prostředí

Josef Vavroušek (15. září 1944, Praha – 18. března 1995, Roháče, Tatry, Slovensko) byl první polistopadový ministr životního prostředí. Výrazně se zasazoval o udržitelnost a ekologii. Tragicky zemřel v Tatrách, když ho a jeho dceru zavalila lavina. Od roku 1996 je na jeho počet udělována Environmentální cena Josefa Vavrouška.
Josef Vavroušek pocházel z Prahy, kde vystudoval strojní fakultu ČVUT. Mluví se o něm jako o jednom z nejvýznamějších českých vizionárů, který prosazoval udržitelnost a to nejen v Československu, ale v celé Evropě. Ačkoliv byl původním zaměřením technik a systémový analytik, jeho životním posláním byla ochrana životního prostředí. Zlomovou událostí pro něj byla humanitární cesta do Afriky.
 
V roce 1968 se jako člen studentské Expedice Lambaréné vydal na devítiměsíční cestu napříč Afrikou, během níž navštívil 14 zemí. Svědectví o devastaci přírodních zdrojů v Africe, které tam tehdy viděl, mu dalo jasně najevo, jak snadno lze zničit podmínky k životu.

Aktivně se účastnil činnosti nevládního ekologického hnutí, zejména Ekologické sekce Československé biologické společnosti. Podílel se na zakládání a činnosti Kruhu nezávislé inteligence (1988) a Občanského fóra (1989).
 
Po Sametové revoluci se Vavroušek stal prvním federálním ministrem životního prostředí. Ve své funkci uspořádal první evropskou konferenci o životním prostředí v Dobříši, která se stala významným milníkem pro českou i evropskou environmentalistiku. Zúčastnilo se jí 31 ministrů životního prostředí ze zemí Evropské hospodářské komise. I když musel Vavroušek po volbách v roce 1992 opustit politiku, zůstal nadále aktivní a zasazoval se o ochranu přírody až do své tragické smrti v roce 1995, kdy zahynul pod lavinou ve slovenských Roháčích spolu se svou dvacetiletou dcerou Petrou.

Na počest Josefa Vavrouška byla v roce 1996 založena Environmentální cena Josefa Vavrouška, kterou dnes udílí Nadace Partnerství za významné činy v oblasti ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje. Jeho odkaz nadále inspiruje nové generace, aby se zasazovaly o lepší a udržitelnější budoucnost.
Udržitelné cestování s Kudy z nudy: novinky a trendy 2024

Udržitelné cestování s Kudy z nudy: novinky a trendy 2024

Dovolená v přírodě, ráno s vůní čerstvě posečené trávy, k snídani mléko, sýry a pečivo od místních farmářů, odpočinek, ticho a pohoda venkova: tak možná vypadá váš sen o dovolené. Splnit si ho můžete na Kudy z nudy. Pro fanoušky udržitelného cestování máme spousty zajímavých tipů.

Cestujte pomalu, cestujte udržitelněji

Cestujte pomalu, cestujte udržitelněji

Slow travel, tedy „pomalé“ cestování, je hitem posledních let. Na rozdíl od „rychlé“ turistiky, která je typická výlety do komercializovaných destinací, zdůrazňuje důležitost autentických zážitků. Pomalé cestování tvoří vlastně protipól masové turistice a snaží se eliminovat její negativní dopady a velkou ekologickou stopu. Slow cestování vás zavede na zajímavá místa a získáte při něm spoustu krásných zážitků. Aby bylo udržitelné, mělo by zahrnovat respekt k přírodě a kultuře míst, která navštívíte. Už to, že začnete o zelenějším cestování uvažovat, znamená, že jste na cestě být odpovědným cestovatelem.

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?