ÚvodČeská nejVědeckéŽiva – nejstarší český populárně-vědecký časopis věnovaný biologii
Vědecké

Živa – nejstarší český populárně-vědecký časopis věnovaný biologii

Časopis Živa je populárně vědecký časopis, který v roce 1853 založil Jan Evangelista Purkyně. I když vydávání Živy bylo několikrát přerušeno, časopis si dosud zachoval původní Purkyňovy ideje. Nyní vychází jako dvouměsíčník v Nakladatelství Academia za podpory Akademie věd České republiky a přináší příspěvky ze všech biologických oborů.
„Od nového roku 1853 bude vycházeti pomocí Matice české Živa, časopis přírodnický…“ Těmito slovy začínal příspěvek Jana Evangelisty Purkyně na podzim roku 1852 ve sborníku Českého muzea. Časopis, který měl popularizovat výsledky vědeckého bádání na poli biologie, založil Purkyně poté, co se vrátil ze svého dlouhodobého působiště na univerzitě v dnešní polské Vratislavi do Prahy. Živa vystřídala zaniklý časopis Krok.

První číslo vyšlo v lednu 1853 a časopis pak v péči Matice české při Muzeu Království českého pravidelně vycházel až do roku 1868. Pak ho vystřídal vědecký sborník Živa, dvanáct samostatných svazků od různých autorů. V letech 1891–1915 časopis vydávalo nakladatelství J. Otty v Praze, třetí řadu pak obnovil v roce 1953 hydrobiolog a fyziolog Oldřich V. Hykeš.

Poslední řada vychází v Nakladatelství Academia za podpory Akademie věd České republiky nepřetržitě od roku 1953. Obvyklá témata Živy, jako jsou genetika, molekulární biologie, virologie, mikrobiologie, parazitologie, imunologie, ekologie a ochrana přírody, botanika, mykologie, fyziologie rostlin i živočichů, zoologie bezobratlých i obratlovců, antropologie, paleontologie a další obory, doplňují aktuální komentáře, recenze na knihy, výroční články, zprávy, diskuzní příspěvky a další. Nechybí ani příspěvky o botanicky či zoologicky zajímavých lokalitách české přírody a rubrika pro učitele biologie především na středních školách, která se soustředí na novinky a témata nedostatečně probíraná v dostupných učebnicích biologie.

Jednou ročně Živa vydává výrazně rozšířené monotematické číslo. Redakce také pořádá několikrát do roka výstavy a autorům uděluje Ceny Živy za vybrané články.
Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Lékař a vědec Jan Evangelista Purkyně (18. prosince 1787, Libochovice – 28. července 1869, Praha) byl jedním z nejznámějších vědců své doby a dodnes patří ke světově nejznámějším Čechům. Jeho objevy ovlivnily řadu lékařských oborů, byl průkopníkem především v anatomii a fyziologii.

Tipy na muzea a galerie, kde rozhodně není nuda

Tipy na muzea a galerie, kde rozhodně není nuda

Pusťte problémy všedního dne z hlavy a pojďte poznávat a bavit se. Vybrat si můžete muzea a galerie, kde si lze nejen na exponáty sáhnout, ale i si s nimi pohrát, kde vaše děti mohou popustit uzdu své fantazii a dozvědět se něco zajímavého. Nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu.

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Stejně jako Sametová revoluce v roce 1989 má datum sedmnáctého listopadu ve svém „rodném listě“ i Akademie věd České republiky. Založení její přímé předchůdkyně, Československé akademie věd, bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

7 věcí, které nevíte o... mozku

7 věcí, které nevíte o... mozku

Nejsložitější skládačka na Zemi je lidský mozek. Roste, pamatuje si i zapomíná, sní, vnímá, učí se, dá se trénovat a prý se blíží doba, kdy bude možná jeho transplantace. Nepředstavitelné? To je vlastně i jeho veličenstvo mozek jako celek. Pojďte se s ním seznámit!

Akademie věd České republiky: 70 let od založení, historie, zajímavosti a kvíz

Akademie věd České republiky: 70 let od založení, historie, zajímavosti a kvíz

Sedmnáctý listopad je pro českou historii velmi významné datum. Vedle uzavření vysokých škol a perzekuce studentů v roce 1939 anebo Sametové revoluce v roce 1989 má datum 17. listopadu ve svém „rodném listě“ zapsané i Československá akademie věd (ČSAV), dnešní Akademie věd České republiky. Její založení bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.