ÚvodČeská nejPřírodníNarodní park Podyjí – nejmenší národní park v České republice
Přírodní

Narodní park Podyjí – nejmenší národní park v České republice

Celková rozloha Národního parku Podyjí činí 63 km². Park je zalesněn z 84 %, kromě běžných lesních porostů se zde vyskytují mnohé vzácné dřeviny. Národní park chrání území v údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem v délce asi 40 km. Vyznačuje se scenériemi tvořenými pestrou mozaikou skalních amfiteátrů a srázných stěn, meandry, ale i nivními loukami podél řeky.
Národní park Podyjí je ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy. Vyskytuje se zde mnoho živočišných a rostlinných druhů. Hlavním činitelem je řeka Dyje, která zde vytvořila údolí s meandry, kamennými moři, rozsáhlými suťovými poli a nivními loukami a lesostepmi podél jejího toku. Mimořádná je vysoká rozmanitost fauny a flory na tak malé ploše. V expozici návštěvnického centra v Čížově je k vidění i kousek železné opony.

Geologické podloží území je tvořeno metamorfovanými a vyvřelými horninami okraje Českého masívu. Horniny metamorfované jsou zastoupeny v západní a centrální části parku, podloží východní části parku je tvořeno pak horninami vyvřelými. Starší metamorfity (především ruly, svory a krystalické vápence) pocházejí z období starohor a jejich stáří je přibližně 800 milionů let. Mladší vyvřeliny (horniny blízké žule) jsou rovněž starohorní, jejich stáří je odhadováno na přibližně 600 milionů let.

O hluboce zaříznutém údolí řeky Dyje je možné s trochou nadsázky hovořit jako o říčním kaňonu. Nejhezčí pohledy do tohoto kaňonu se nachází z turistických vyhlídek na horních hranách svahů, např. z Nového Hrádku, Sealsfieldova kamene, Králova stolce nebo rakouského Überstiegu. Rozsáhlé plochy kamenných či balvanových ploch či proudů tvoří na více místech tzv. kamenná moře. Můžeme je vidět na více místech národního parku, zejména pod Ledovými slujemi, při cestě z Papírny na Sealsfieldův kámen nebo na území Rakouska.
Výlety pro samotáře: odhalte neobjevené kouty Znojemska

Výlety pro samotáře: odhalte neobjevené kouty Znojemska

Říkáte si, že pro vás jižní Morava nemá tajemství a že Podyjí znáte dokonale? Přesto vám doporučíme se na naše tipy podívat. Samotáře tentokrát pozveme na Znojemsko, ovšem vyhlášené turistické oblasti, jako je právě Národní park Podyjí, Vranovská přehrada nebo vinice Šobes, vynecháme. Vydáme se na pomezí jižní Moravy a Vysočiny, kde objevíte pozapomenuté skvosty architektury i mimořádné přírodní zajímavosti, stojící stranou hlavního zájmu turistů.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí Příroda

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírozní rezervací.

Ledové sluje Národního parku Podyjí – nejdelší paledové jeskyně v ČR Příroda

Ledové sluje Národního parku Podyjí – nejdelší paledové jeskyně v ČR

Na strmém suťovém svahu Opuštěného meandru Dyje se nachází možství podzemních prostor, které vznikly skalním zřícením ortoruly. Díky specifickému mikroklimatu se v podzemí vytváří ledová výzdoba, která zde obvykle vytrvá až do pozdního léta.

10 důvodů, proč jet na výlet do národního parku Podyjí

10 důvodů, proč jet na výlet do národního parku Podyjí

Proč si právě teď vybrat Podyjí? Třeba proto, že nikdy jindy neulovíte barevnější fotografie než právě teď, kdy listnaté lesy nad údolím Dyje září jako vzácné šperky. A také proto, že do konce října ještě stihnete navštívit všechny tři zdejší zámky!

#světovéČesko láká na cyklotoulky ve stopách železné opony

#světovéČesko láká na cyklotoulky ve stopách železné opony

Téměř půl století rozdělovala Železná opona Evropu a svět na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této historické a politické linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od západního výběžku u Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot. Často kopíruje v terénu vedení známých magistrál (Šumavská, Lipenská) nebo dálkových tras (Greenways Praha – Vídeň). Na hranicích mezi Rakouskem, Českem a Slovenskem prochází obzvláště pěkný úsek, který měří 329 kilometrů.

Vyhlídka Devět mlýnů v Národním parku Podyjí Příroda

Vyhlídka Devět mlýnů v Národním parku Podyjí

Vyhlídka Devět mlýnů nad unikátní údolní lokalitou nedaleko Hnanic nabízí atraktivní výhled na proslavenou vinici Šobes i meandry řeky Dyje.

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn Příroda

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

50 tipů, kam na výlet v okolí Brna

50 tipů, kam na výlet v okolí Brna

Pokud jste z Brna a okolí, jistě se vám budou hodit naše tipy, které se zaměří na oblast v těsném sousedství moravské metropole, Moravského krasu, Pálavy, Lednicko-valtického areálu a Podyjí. Vyberete si z výletů pro fandy přírody, historie i skvělé gastronomie.

Rezervace divokých koní v Podyjí Příroda

Rezervace divokých koní v Podyjí

Jedenáct divokých koní našlo domov v Národním parku Podyjí na Znojemsku, kde pomáhají s jejich údržbou a chrání je před zarůstáním. Setkat se s nimi můžete na Mašovické střelnici a Havranickém vřesovišti.

Sealsfieldův kámen v národním parku Podyjí Příroda

Sealsfieldův kámen v národním parku Podyjí

V lesích nad Trauznickým údolím, pět kilometrů na jihozápad od středu Znojma, najdete vysoko nad zákrutem řeky Dyje jednu z nejkrásnějších vyhlídek Národního parku Podyjí. Monumentální skalní stěna s vyhlídkou byla oblíbeným místem spisovatele Charlese Sealsfielda, rodáka z nedalekých Popic.

S karavanem po Znojemsku a Podyjí

S karavanem po Znojemsku a Podyjí

Znojmo je synonymem pro tradiční moravská vína a také musíme zmínit tradiční okurky. Vinice se tu vinou nad klikatící se Dyjí v národním parku Podyjí, ale najdete je i na strmých svazích pod historickým centrem královského města Znojmo. Kde jsou vinice, nechybí ani vinné sklípky a vinotéky. Abyste mohli dosyta vychutnat jemné nuance viničních tratí, je lepší zvolit si pro karavan jednu základnu a okolí objevovat pěšky nebo kolmo.

Poznejte perly v okolí řeky Dyje

Poznejte perly v okolí řeky Dyje

Národní park Podyjí se vyznačuje mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních vyhlídek, fotogenickými meandry řeky Dyje a prosluněnými lesostepmi s pestrými koberci teplomilných rostlin. Doslova rájem je oblast také pro milovníky historie a památek – ti zde najdou řadu nádherných památek architektury. Na prohlídku láká hrad Bítov, Vranov nad Dyjí i starobylé město Znojmo.

10 tipů pro aktivní dovolenou na Dyji: na vodě, kole i pěšky

10 tipů pro aktivní dovolenou na Dyji: na vodě, kole i pěšky

Sport, pohyb, adrenalin, zážitky, to je aktivní dovolená na Dyji u Vranovské přehrady a v NP Podyjí. Na své si přijdou milovníci vodních sportů stejně tak, jako příznivci jízdy na kole či pěší turistiky. Naplánujte si svou dovolenou na Vranovsku s koupáním v přehradě, se splouváním řeky Dyje a touláním lesy národního parku Podyjí s romantickými výhledy do krajiny.

Česká příroda a její podivuhodnosti

Česká příroda a její podivuhodnosti

My Češi sice nemáme moře, ale jinak naše krajina patří k těm nejrozmanitějším v celé Evropě. Z toho důvodu u nás najdeme i mnoho přírodních unikátů, které stojí za to vidět a poznat blíže. Nenechte se proto pobízet, obujte trekové boty a vydejte se poznávat krásy české a moravské přírody. Zcela jistě nebudete zklamáni, ale nadšeni podobně jako generace turistů před vámi. Česká příroda má co nabídnout, tak se přestaňte trmácet po dalekých zemích a poznejte nejprve tu naši.

Vyhlídka Králův stolec v Podyjí Příroda

Vyhlídka Králův stolec v Podyjí

Na výrazném ostrohu nad řekou Dyjí na konci vzdutí Znojemské přehrady je dřevěný vyhlídkový altán se zábradlím. Z něj se naskýtá krásný pohled jak proti toku směrem k masívu Býčí skály, tak směrem ke Znojmu.

Geopark u Čížova v Národním parku Podyjí Příroda

Geopark u Čížova v Národním parku Podyjí

Správa Národního parku Podyjí vytvořila u návštěvnického centra v Čížově na Znojemsku geopark, který představuje 12 základních hornin nacházejících se na tomto chráněném území.

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí Příroda

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí

Vyhlídka na 90 m vysokém skalisku patří mezi jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Národním parku Podyjí. Z dřevěného altánku na vrcholu skály se odkrývá fantastický výhled nejenom na široké údolí řeky Dyje, ale i na nejmenší rakouské město Hardegg.

Naučná stezka Krumlovsko-rokytenské slepence Příroda

Naučná stezka Krumlovsko-rokytenské slepence

Účelem naučné stezky je informovat o ochraně vzácných rostlinných a živočišných společenstev, lesostepí a lesů v zajímavě členitém údolí meandrujícího toku řeky Rokytné s přilehlými slepencovými skálami. Celková trasa naučné stezky měří 15km a je zde instalováno 12 informačních panelů.

Hallamasskova vyhlídka ve Vranově nad Dyjí Příroda

Hallamasskova vyhlídka ve Vranově nad Dyjí

Dřevěná vyhlídka na skalní terase vysoko nad hladinou Dyje pod vranovským zámkem byla obnovená Správou Národního parku Podyjí. Z vyhlídky je možno shlédnout historické jádro Vranova nad Dyjí.

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí Příroda

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Nejkrásnější vinařská lokalita v Česku – vinice Šobes v okrese Znojmo

Nejkrásnější vinařská lokalita v Česku – vinice Šobes v okrese Znojmo

Vinice Šobes – ikona moravského vinařství, je jednou z nejkrásnějších viničních tratí v České republice. Šobes je jedna z nejstarších a nejznámějších viničních tratí v České republice. Díky své poloze na jižním úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje má specifické mikroklima. Řadí se mezi 10 nejlepších vinařských poloh v Evropě.

Cesta Jaroslava Krejčího Letní sporty

Cesta Jaroslava Krejčího

Pro mnohé je Cesta Jaroslava Krejčího jednou z nejkrásnějších stezek Podyjí. Z hlubokého údolí pravého břehu řeky Dyje vytáhne turisty na romantickou vyhlídku Sealsfieldova kamene a pak znovu přivede k řece do lokality Devíti mlýnů.

29. 4.29. 9.
Hnanická vinařská pohotovost

Hnanická vinařská pohotovost

Hnanice, Jihomoravský kraj
10. 7.
Althannové ve službách Habsburků

Althannové ve službách Habsburků

Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj
18. 7.
Atmosféra nočního zámku

Atmosféra nočního zámku

Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj
24. 7.
Sálem předků s kastelánkou

Sálem předků s kastelánkou

Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj
18. 8.
Růžové slavnosti

Růžové slavnosti

Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj
24. 8.
Hradozámecká noc na zámku Vranov nad Dyjí

Hradozámecká noc na zámku Vranov nad Dyjí

Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj
2. 8.
Slavnosti okurek ve Znojmě 2024

Slavnosti okurek ve Znojmě 2024

Znojmo, Jihomoravský kraj
17. 8.
Toulky vinicemi Šatova

Toulky vinicemi Šatova

Šatov, Jihomoravský kraj