ÚvodCo chcete dělat?KulturaTradiční řemesla

Tradiční řemesla Celá ČR

Láká vás návštěva míst, kde odhalíte tajemství a půvab starých řemesel? Zavzpomínat na staré časy nemusíte jen v muzeích řemesel, v technických expozicích a ve starých mlýnech či hamrech, řemeslníky pravidelně potkáte také na jarmarcích, historických slavnostech a ve skanzenech.

Na prohlídku do skanzenu, do hamru nebo do mlýna?

Tradice a ukázky práce mistrů starých řemesel poznáte třeba při prohlídce Podorlického skanzenu v Krňovicích, Muzea lidových staveb v Kouřimi anebo skanzenu ve Strážnici. Nevšedním zážitkem pro vás bude prohlídka Buškova hamru u Trhových Svinů, vodního hamru v Dobřívi anebo některého z řady mlýnů – třeba zlatorudných mlýnů u Zlatých Hor, vodního mlýna ve Slupi anebo větrného mlýna ve Velkých Těšanech.
 

Když jde práce pěkně od ruky

Dílny pro malé i velké bývají tradiční součástí řady trhů, historických jarmarků a slavností. Kde ještě si můžete vyzkoušet nejrůznější rukodělné činnosti na vlastní pěst? Třeba v keramické dílně na statku Bernard u Sokolova, nebo ve svíčkárně a mýdlárně v Šestajovicích, v žerotínské ruční papírně ve Velkých Losinách, v Návštěvnickém centru dřevařství na Modravě nebo každé léto v řemeslných dílnách na hradě Šelmberk u Mladé Vožice.
 

Slavnosti a akce

Líbí se vám pozorovat řemeslníky při práci? Pak se zajeďte podívat na některou z řady akcí, které během roku pořádá Valašské muzeum v příroděRožnově pod Radhoštěm anebo Národní zemědělské muzeumPraze. Máte rádi hrnčířské trhy a slavnosti? Ty nejlepší se pořádají na v Berouně, v Kostelci nad Černými lesy, v Kunštátu a na Kampě. Úžasnou podávanou nabízí také hrad Helfštýn, dějiště každoročního mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston se stálou expozicí kovářství a historickou mincovnou.

Tradice a ukázky mistrů starých řemesel: své umění vám předvedou tesaři, kováři, hrnčíři a další řemeslníci

Zobrazit více

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

21. listopad 2024 6:19
Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.