Kunštát

Kunštát, město mezi Boskovicemi a Olešnicí, proslavila originální keramika, tradiční hrnčířské trhy a také zámek, u jehož zrodu stáli páni z Kunštátu. Významný rod sehrál v českých dějinách mimořádnou úlohu a pocházel z něho jediný volený český král z řad šlechty, Jiří z Kunštátu a z Poděbrad.

Co musíte vidět v Kunštátu

Jak jinak by se mohlo jmenovat náměstí v Kunštátu než náměstí Krále Jiřího? Stojí tu i panovníkova socha, barokní fara, dům básníka, překladatele a spisovatele Ludvíka Kundery a dům, kde pobýval básník František Halas. Severní stranu náměstí tvoří barokní kostel sv. Stanislava, severně od něj pak leží hřbitov s hrobem Františka Halase (1901–1949) a kostelem sv. Ducha, kde jsou v kryptě pochováni majitelé kunštátského panství. Zámek se nachází trochu stranou, na návrší na jižním okraji Kunštátu.
 

Unikátní psí hřbitov

Základní prohlídka zámku Kunštát pojmenovaná V erbu tří pruhů podle erbu pánů z Kunštátu a Poděbrad vás zavede do středověkých a renesančních částí zámku. Seznámíte se s historií rodu na pozadí dějin Moravy a oslnivou rytířskou kulturou urozených válečníků, stavitelů hradů, zakladatelů klášterů, zemských úředníků a dvořanů. Projděte se také zámeckým parkem, kde pod jižními zdmi zámku objevíte ojedinělou evropskou kuriozitu, jeden z mála dochovaných psích hřbitovů.
 

Blaničtí rytíři a rozhledna

Kunštát leží uprostřed přírodního parku Halasovo Kunštátsko. Jeho součástí je i jeden z nejatraktivnějších cílů této části jižní Moravy, jeskyně blanických rytířů u Rudky. Uměle vyhloubené podzemní prostory vyzdobil sochami legionářů, blanických rytířů a jezdeckou sochou sv. Václava nadaný sochař a samouk Stanislav Rolínek (1902–1931). Nad jeskyní na vrcholu kopce Milenka stojí Burianova rozhledna, další Rolínkovy sochy najdete na Velkém Chlumu severně od Bořitova.

Turistická informační centra