Bzenec

Milovníci vína znají Bzenec jako město, kde v roce 1875 vinaři jako první v českých zemích a čtvrtí na světě zahájili výrobu šumivých vín klasickou metodou kvašením v lahvích. Vinařství je tu všudypřítomné; v městském znaku, památkách, historii i současnosti, při podnikání i při rozmanitých akcích.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Bzenci

Bzenec poznáte už zdálky podle návrší Starý hrad. Skutečně tu kdysi stával, ale na jeho místě stojí barokní kaple sv. Floriána a Šebestiána. Novogotický zámek je sice krásný, ale nepřístupný, s jeho historií i podzemím se však seznámíte při prohlídkách, které nabízí Zámecké vinařství. Projdete se výrobním zázemím moderního vinařství i zámeckým sklepením, nechybí ani ochutnávka bzeneckých vín.
 

Koho byste měli znát a co byste měli ochutnat

Víno z Bzence chutnalo kdekomu, při svých cestách tu zastavili skladatel Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš či spisovatel Svatopluk Čech. Největší pamětihodností jsou dvě lípy v zámeckém parku, nejstarší stromy na Moravě, které tu prý rostly již za dob krále Přemysla Otakara II. Daly jméno vínu Bzenecká lipka, vyráběnému z hroznů Ryzlinku rýnského z několika nejlepších vinic v okolí Bzence. Víno má zlatavou barvu, medové podtóny a voní jako květy stařičké lípy.
 

Cestovatelská potěšení moravské Sahary

Jižně od Bzence se můžete projít nebo projet na kole či in-line bruslích takzvanou moravskou Saharou, největším územím vátých písků u nás. Na výlet se můžete vypravit také do strážnického skanzenu nebo do dílny, kde se tradičními postupy vyrábí modrotisk, mnozí cestovatelé se dají zlákat k vyhlídkové plavbě po Baťově kanále nebo prohlídce sbírky historických hudebních nástrojů na zámku ve Strážnici. Pro rodiny s dětmi je ideálním cílem zahradní železnice ve Vracově.

Turistická informační centra