Tatobity

Obec, která zvítězila v Libereckém kraji v soutěži Vesnice roku, najdete na Semilsku. Leží na úpatí nejvyšší hory Českého ráje Kozákova (744 m) a jejím symbolem je prastará lípa velkolistá. Její stáří se odhaduje kolem tisíce let a patří mezi nejkrásnější stromy Evropy.

Tatobity: vesnice s lípou ve znaku

Obec leží v Českém ráji poblíž Semil. Jméno Tatobity pochází od staročeského slova tat, zloděj; jméno vesnice se tak vykládá jako místo, kde jsou biti zloději. Tatobitské lípě se říká tisíciletá, i když je ve skutečnosti o něco mladší. Objevíte ji na obecním znaku i vlajce, zvítězila v jednom z ročníků ankety Strom roku a jako první český strom v historii skončila na stříbrné příčce v anketě Nejkrásnější strom Evropy. Lepší byl už jen dub z maďarské obce Bátaszék.
 

Přes Malířovu zahradu na Kozákov

Podle obyvatel Tatobit prý srdcem Českého ráje není Turnov, ale právě jejich obec. Mimo jiné proto, že ke všem pamětihodnostem kraje to prý je stejně daleko, ať už jde o hrad Trosky nebo o vrch Kozákov. Téměř až pod jeho vrchol vede naučná stezka malíře Jana Dědiny, spolupracovníka Luďka Marolda či Alfonse Muchy. Stezka začíná u kostela sv. Vavřince v Malířově zahradě, kde stával Dědinův ateliér. Dnes tu najdete stálou výstavou hornin a kamenů z celého Českého ráje, mezi zajímavá místa na trase patří například Muzeum drahých kamenů v Radostné pod Kozákovem.
 

Poklady z Kozákova

Oblíbený cíl pěších i cyklistických výletů, milovníků lyžování a paraglidingu: to všechno je vrch Kozákov. Z Tatobit vedou značené stezky až na vrchol k Riegrově turistické chatě s rozhlednou, na severním svahu je ski areál, je to také oblíbené místo pro paragliding. Kozákov je také proslulým nalezištěm polodrahokamů a drahých kamenů; kozákovské acháty zdobí například stěny kaple sv. Kříže na Karlštejně, další kameny z útrob Kozákova objevíte v interiérech katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Aktivity v obci Tatobity

Ubytování a restaurace v obci Tatobity

Ubytování
Chata Fraluq

Chata Fraluq

Tatobity, Liberecký kraj