Nepomuk

Rodiště sv. Jana Nepomuckého, velký barokní kostel postavený podle plánů slavného barokního stavitele K. I. Dienzenhofera a zámek Zelená Hora, kde byl nalezen Rukopis zelenohorský a kde se odehrává Švandrlíkův román Černí baroni – tím vším je známý Nepomuk, město na jižním Plzeňsku.

Oblíbené ve městě

Putování za svatojánskou legendou

Sv. Jan Nepomucký (asi 1340–1393, kanonizovaný roku 1729) přesáhl svým významem hranice Česka i Evropy a stal se nejvýznamnějším barokním světcem. V dolní části svažitého náměstí, na místě, kde kdysi pravděpodobně stával rodný dům, stojí jemu zasvěcený majestátní barokní chrám. Malému oltáři uprostřed kostela se říká Janova kolébka. Mezi další zajímavá místa Nepomuku patří Zelenohorská pošta s muzeem historických automobilů a motocyklů a zámek Zelená Hora na stejnojmenném kopci nad městem.
 

Malíř Nepomucka a Plzeňska

Hlavní nepomucké náměstí nese jméno Augustina Němejce (1861–1938), nejvýznamnějšího malíře Plzeňska přelomu 19. a 20. století a autora opony plzeňského Divadla J. K. Tyla. Augustin Němejc byl synem řezníka a stal se hodinářem, posléze studoval na malířských akademiích v Praze a Mnichově. Jeho díla včetně zmenšené repliky plzeňské divadelní opony si prohlédnete v rodném domku a v expozicích nepomuckého muzea
 

Toulky krajem kolem Zelené Hory

Nejlákavější památkou Nepomucka je samozřejmě zámek Zelená Hora, známý ze Švandrlíkova románu Černí baroni a stejnojmenného filmu, ale zapomenout byste neměli ani na další pěkná místa v okolí. K výletům do přírody zve studánka sv. Vojtěcha u Vrčeně, šindelem krytá kamenná poustevna Na Skalici u Prádla anebo Červený most; barvou dodnes připomíná krev, prolitou při dávné bitvě.

Turistická informační centra