Radnice

Radnice leží uprostřed kouzelné krajiny plné lesů na západním okraji Křivoklátské vrchoviny; jen málokdo by uvěřil, že se tu kdysi hojně těžilo uhlí. Do Rokycan je to jen dvanáct kilometrů, ale přesto se o Radnicích mluví a píše jako o odlehlém městě, kde se zastavil čas.

Co musíte vidět

Nejzajímavější památky zanechala v Radnicích někdejší početná židovská komunita. V centru městečka se dochovala část ghetta se synagogou, prohlédnout si můžete i židovský hřbitov. Kostel sv. Václava na náměstí nese rysy barokní přestavby podle projektu plzeňského stavitele Jakuba Augustona, na návrší Kalvárie nad městem stojí poutní kostel Navštívení Panny Marie, který vznikl v polovině 18. století pravděpodobně podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera.
 

Od uhlí až k trilobitům

Historii těžby uhlí na Radnicku připomíná naučná stezka a městské muzeum. Dozvíte se například, že údolím Berounky měla vést koněspřežka, která by uhlí z radnické uhelné pánve dopravovala do Plzně. Plány a životaschopnost projektu posuzoval na přání hraběte Šternberka francouzský inženýr Joachim Barrande. Železnice nakonec kvůli nedostatku peněz nevznikla, zato při geologickém průzkumu v okolí Týřovic a Skryjí Barrande narazil na pozoruhodné zkameněliny, které daly směr jeho dalšímu životu.
 

Hrobka, hrad, rozhledna a příroda

Starý šlechtický rod Šternberků pečoval o radnické panství od poloviny 18. století, na hřbitově ve Stupně si můžete prohlédnout empírovou rodovou hrobku, kde je pochován Kašpar Maria Šternberk (1761–1838), spoluzakladatel Národního muzeaPraze. K výletům láká také zřícenina hradu Libštejn, rozhledna Břasy a pohádkový statek ve Vranovicích, zbytky starých uhelných ložisek odhalují přírodní památky Bašta a Kateřina.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace ve městě Radnice