Peruc

Oldřichův dub v Peruci je celebritou mezi stromy; píše se o něm již v Dalimilově kronice. Jeden z nejznámějších památných stromů Česka, který roste v pod zámkem v Peruci, se totiž měl stát svědkem prvního setkání přemyslovského knížete Oldřicha a půvabné Boženy.

Oblíbené v městysi

Peruc: místo z pověstí

Peruc leží východně od Loun nedaleko řeky Ohře. Dominantou malebného svažitého náměstí je barokní kostel sv. Petra a Pavla, okolní prostranství zdobí malá zvonička a několik soch a pomníků. Naproti stojí renesančně-barokní zámek, ve staré barokní sýpce v zámecké zahradě můžete navštívit Muzeum české vesnice. K vidění jsou staré zemědělské stroje, různé nářadí, nástroje a předměty, které bývaly součástí života na českém venkově, loutkové divadlo nebo stará školní třída.
 

Oldřichův dub a Boženina studánka

Peruc a zejména tisíc let starý Oldřichův dub připomínají naše národní pověsti jako místo, kde se kníže Oldřich setkal s Boženou, prostou venkovskou dívkou. Z jejich svazku se narodil pozdější kníže Břetislav I., přezdívaný kronikářem Kosmou český Achilles. Panoval v letech 1034–1055 a díky němu Přemyslovci vládli dalších 300 let. Pověstmi je opředená také Boženina studánka u zámku, ohrazená gotickým kamenným zábradlím a krytá jehlancovitou stříškou.
 

Vyhlídky, rozhledna a židovský hřbitov

Okolím vás provede naučná stezka Perucko. Dvacet zastavení připomíná zajímavá místa i různé umělce, kteří Peruc navštěvovali. Patřil k nim například malíř Emil Filla, který několik let žil a tvořil v místním zámku. Z řady míst se otvírají úchvatné výhledy na České středohoříMilešovkou a hradem Hazmburkem, například z rozhledny Stradonka; ta připomíná někdejší keltské oppidium. Jihozápadně od Peruce se rozkládá židovský hřbitov, jeden z největších v severozápadních Čechách.

Ubytování a restaurace v městysi Peruc