Český Brod

Město mezi Prahou a Kolínem založil pražský biskup Jan I. ve 12. století, a tak se mu v jeho počátcích říkalo Biskupský Brod. Jméno ale dlouho nevydrželo, už na začátku 14. století se v listinách objevuje jako Český Brod – to aby se odlišil od Německého Brodu, dnešního Havlíčkova Brodu, na Vysočině.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět mezi Prahou a Kolínem

Český Brod je jedním z mála středočeských měst, kde dodnes můžete vidět alespoň část středověkých hradeb s baštami; ty prý zásluhou arcibiskupa Arnošta z Pardubic nahradily původní palisádovou hradbu.

Dochovalo se také předbraní Kouřimské brány, původně románský kostel sv. Gothardarenesanční zvonicí, masné krámy ze 16. století nebo stará radnice, kterou českobrodští prý měli jako první v českých zemích. Při prohlídce gotického podzemí uvidíte i původní městskou šatlavu.
 

Město u Lipan

Nenápadné návrší jihozápadně od Českého Brodu dosahuje v nejvyšším bodě pouhých 366 metrů. To je Lipská hora, na jejímž úpatí leží obec Lipany – a právě tady se v květnu 1434 odehrála bitva u Lipan, v níž se husité pod vedením Prokopa Holého střetli s vojskem panské jednoty. Událost připomíná kamenná mohyla a také expozice Podlipanského muzea v Českém Brodě, která využívá audiovizuální interaktivní prostředky a umožní vám například prožít útok těžké jízdy na vozovou hradbu.
 

Zábava a výlety do okolí Českého Brodu

Český Brod v minulosti patřil k baštám českého pivovarnictví, na tradice navázal Kounický pivovar v nedalekých Kounicích. Značené cesty vás z města zavedou například do Tismic k románské trojlodní bazilice Nanebevzetí Panny Marie, jedné z nejhezčích románských památek v Čechách. V Přistoupimi objevíte židovský hřbitov, výlety do okolí usnadní Středočeská ovocná stezka nebo naučná stezka údolím říčky Šembery až k hradišti Staré zámky u Doubravčic a pozůstatkům hrádku Šember.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Český Brod

Ubytování a restaurace ve městě Český Brod