ÚvodVýletyCesty krajinouKaravanem od jara do zimy: tři zámky Opavského Slezska a město Opava
Karavanem od jara do zimy: tři zámky Opavského Slezska a město Opava
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

Karavanem od jara do zimy: tři zámky Opavského Slezska a město Opava

Tři krásné zámky kolem Opavy dělí jen pár kilometrů. Dobrá zpráva proto zní, že při objevování nejhezčích šlechtických sídel Opavského Slezska vás nečekají dlouhé přejezdy. Připravte si ale pohodlné boty: všechny zámky obklopují rozlehlé parky, které lákají k procházkám do přírody.
Je vlastně úplně jedno, odkud začnete – přejezdy z místa na místo jsou opravdu krátké. Centrem oblasti Opavského Slezska je Opava se Slezským zemským muzeem, nejstarším muzeem České republiky. Společně s řadou dalších reprezentativních budov stojí přímo na okružní třídě. Kdo se chce po městě rozhlédnout z výšky, musí vyšplhat na radniční věž Hlásku. Šedesát metrů vysoká věž stojí na Horním náměstí v centru města a při dobrém počasí z ní zahlédnete nejenom hlavní dominantu Opavy, konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie, ale dokonce vrcholky vzdálených JeseníkůPradědem. Hláska je ovšem přístupná jen od začátku dubna do konce září vždy v sobotu, a také po celou dobu konání vánočních trhů v podvečerních hodinách, takže si podle toho upravte své časové plány.
 

Zámek a park v Hradci nad Moravicí

S karavanem se vyhněte centru Hradce nad Moravicí a zaparkujte pohodlně na velkém parkovišti u silnice z Opavy do Fulneku. Na hlavní náměstí a současně k zámku dojdete po pohodlné stezce pro pěší, cestou si prohlédnete ještě kostel sv. Petra a Pavla.

Cestou z náměstí se vám rozsáhlý zámecký areál představí postupně krok za krokem, od novogotického Červeného zámku připomínajícího středověký romantický hrad přes Bílý zámek, klasicistní rezidenci s luxusními interiéry a reprezentačními salony, až po Bílou věž se sklepením a tajuplnou výstavou mytologických bytostí.

Od zámku můžete pokračovat dál do parkově upraveného údolí řeky Moravice. Strání nad řekou se táhne naučná stezka Bukový chodník, romantická úzká pěšinka s řadou výhledů, v parku objevíte spousty památníků, pohodlných laviček a dalších vyhlídek – namátkou Leonardovu vyhlídku, Bezručovu rozhlednu, vyhlídkovou baštu Rondela, vyhlídku Bellaria či vyhlídku kněžny Mechtildy.

Pobyt v Hradci nad Moravicí si snadno můžete protáhnout na celý den a vydat se na výlet po Knížecí Mariině stezce přes louky a most přes vodní náhon k silnici mezi Žimrovicemi a Hradcem nad Moravicí a dál po Mechtildině knížecí cestě. Ta vede na Žimrovickou skálu, odkud je nádherný výhled na Žimrovice, splav a malebné údolí.
 

Zámek Raduň a park s oranžerií

Necelých deset kilometrů od Hradce nad Moravicí leží půvabný klasicistní zámek Raduň, jehož věžičky a štíty se zrcadlí v hladině rybníka. Na jeho místě kdysi stávala jen nevelká zemanská tvrz rodu Tvorkovských z Kravař, dnešní podobu zámek získal na přelomu 19. a 20. století. Přírodně krajinářský anglický park s rybníčky je starší, pochází ze začátku 19. století, později jej doplnila oranžerie, okrasná, bylinková a fíková zahrada s fíkovnou, ananasovnou a ovocným sadem.

Prohlídky vedou jižním a severním křídlem zámku, podívat se můžete také do oranžerie a na technické zázemí z dob, kdy se letní aristokratické sídlo proměnilo v moderní a celoročně obývanou rezidenci.

Až budete hledat nejhezčí záběr na zámek, využijte jeho odraz v hladině jednoho z rybníků v zámeckém parku. Rybníků je tu ale víc, napájí je říčka Raduňka a po jejich březích vás provedou značené cesty pro pěší.
 

Zámek Kravaře a zámecký park s golfovým hřištěm

Nezklame vás ani poslední zastávka, barokní zámek Kravaře uprostřed rozsáhlého parku s golfovým hřištěm. Teprve při prohlídce muzejních expozic v interiérech se dozvíte, že od roku 1920 v zámku sídlila hospodyňská a hospodářská škola a že v noci 21. ledna 1937 zámek kompletně vyhořel. Jako zázrakem se zachránila jen zámecká kaple, ale střechy, stropy zdobené freskami, schodiště i veškeré vnitřní zařízení shořely. S opravami se začalo teprve v polovině 20. století, protáhly se na dvacet let a od roku 1997 tu je k vidění zajímavá barokní a etnografická expozice. Kromě ní si prohlédněte zámecký park, který ve druhé polovině 18. století založili Eichendorffové, původní majitelé zámku. Z této doby pocházejí nejstarší duby ve staré aleji, vedoucí od zámku podél náhonu k rybníku. Parkem prochází cyklostezka Opava Radegast, na osmnáctijamkovém hřišti pravidelně potkáte golfisty a když se před procházkou zastavíte v Turistickém informačním centru města Kravaře, dostanete mapu s hádankami. S tou se pak společně s dětmi můžete vydat na dvoukilometrovou trasu parkem a vyluštit šifru zámeckého pána. Stezka se dá projít také s kočárkem.
 

Tipy na výlety a další zážitky v okolí Opavy

Mapa výletu

Export GPX