ÚvodVýletyPěšky po ČeskuS osobností na procházku: z Prahy do Černošic s Věrou Čáslavskou
S osobností na procházku: z Prahy do Černošic s Věrou Čáslavskou
"> "> "> "> "> "> "> "> ">

S osobností na procházku: z Prahy do Černošic s Věrou Čáslavskou

Tip na netradičná vycházku Prahou s osobností sportovní gymnastky, trenérky a sportovní funkcionářky Věry Čáslavské (3. května 1942, Praha – 30. srpna 2016, Praha). Podíváme se do míst, která měla ráda, a nakonec se vypravíme do Černošic, kde od roku 2009 žila a kde se také můžete zastavit u jejího hrobu.
Výčet úspěchů Věry Čáslavské je impozantní: držitelka 140 medailí, 11 olympijských a 22 zlatých medailí na mistrovstvích Evropy a světa, sedminásobná olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa a jedenáctinásobná mistryně Evropy. Čtyřikrát se stala československou sportovkyní roku a v roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní planety. V témže roce rovněž byla za Jacqueline Kennedyovou druhou nejpopulárnější ženou světa.
 

Dětství a začátek kariéry Věry Čáslavské

Věra Čáslavská se narodila v Praze, kde její tatínek měl obchod s lahůdkami. Odmalička se věnovala baletu a krasobruslení, ovšem ve čtrnácti letech po setkání s gymnastkou Evou Bosákovou (1931–1991), olympijskou vítězkou a mistryní světa, se rozhodla jedině pro gymnastiku. Už v patnácti letech vyhrála gymnastické mistrovství republiky dorostenek i juniorek, v roce 1959 získala na mistrovství Evropy v Krakově svou první zlatou medaili za cvičení na kladině a stříbrnou za přeskok.

Následovala strmá cesta na gymnastický vrchol, kvůli sportu ale musela odložit studia. Absolvovala dvouletou ekonomku, později si dodělala maturitu a teprve po skončení závodní kariéry v roce 1974 vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.
 

Japonsko: země, která Věru milovala

Důležitým milníkem Věřiny kariéry byl rok 1964 a olympiáda v Tokiu. Obletovaná sportovní hvězda vyhrála zlaté medaile ve víceboji, přeskoku a kladině a stříbro v soutěži družstev. Kvůli skvělým gymnastickým výkonům, vzhledu a příjemnému vystupování si ji japonské publikum zamilovalo natolik, že v roce 2010 obdržela prestižní japonské vyznamenání Řád vycházejícího slunce.
 

Mexiko 1968: svatba se sto tisíci hosty

O čtyři roky později na olympijské hry v Mexiku 1968 dorazila Věra Čáslavská jako královna světové gymnastiky, která právě tady zakončila svou sportovní kariéru. Její popularita ještě vzrostla, když se během olympiády provdala za Josefa Odložila, reprezentanta v běhu na 1500 metrů. Na svatbu jim dorazilo až sto tisíc lidí.

V soutěžích Věra vybojovala čtyři zlata (víceboj, bradla, prostná, přeskok) a dvě stříbra (soutěž družstev a kladina). Odehrál se tu její slavný tichý protest proti okupaci Československa: rozhodčí tehdy dodatečně přidělili body reprezentantce Sovětského svazu tak, aby měla stejný počet jako Čáslavská. Když obě stály na nejvyšším stupínku, při sovětské hymně Věra sklopila hlavu k zemi. Už před olympiádou také podepsala petici Dva tisíce slov a svůj podpis odmítla odvolat. O rok později ji normalizační komunistický režim vyškrtnul z veřejného života a byla vyloučena ze sportovních organizací.


V dalších letech se jí narodila dcera Radka (1969) a syn Martin (1974). Až do listopadu 1989 se téměř neobjevovala na veřejnosti, pokud to režim dovolil, věnovala se trénování mládeže. Manželství s Josefem Odložilem se po 19 letech rozpadlo.
 

Věra na Hrad!

Po sametové revoluci obdržela Věra Čáslavská nabídky na místo primátorky hlavního města Prahy nebo velvyslankyně v Japonsku, ale přijala až místo poradkyně prezidenta republiky Václava Havla. V letech 1990–1992 zastávala funkci předsedkyně Československého olympijského výboru a poté byla až do roku 1996 předsedkyní Českého olympijského výboru a členkou Mezinárodního olympijského výboru (1995–2001).

Jak posléze vzpomínala v rozhovoru pro iDnes v prosinci 2009, práce na Pražském hradě pro ni byla vůbec nejtěžším obdobím. „Byla čest a velká škola dělat po boku Václava Havla, ale zdravotně jsem tohle období odnesla nejvíc. Chtěla všechno splnit, každému pomoct, nic jsem neodřekla. Sypalo se to na mě ze všech stran. Kdybych tam byla o měsíc déle, asi by mě odnesli nohama napřed.“

Velkou ranou pro ni byl rok 1993, kdy po potyčce se synem Martinem zemřel její bývalý manžel Josef Odložil. Mediální kampaň, odsouzení syna a nakonec milost Václava Havla, o kterou Čáslavská nežádala, si vyžádaly svou daň: Věra prožila více než deset následujících let v ústraní a léčila se s depresemi. Pobývala v domě s pečovatelskou službou, v nemocnici v Bohnicích anebo ve své vile v pražských Dejvicích.
 

Věra v Černošicích

Od roku 2009 žila kousek od PrahyČernošicích. Bydlela v domku zděděném po rodičích vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie. Sousedé často netušili, že žijí vedle sedminásobné olympijské vítězky, ale Věra Čáslavská si anonymitu užívala. Označovala se za paní Columbovou, kterou také nikdo neznal, a po letech dala na rady Václava Havla nebo Dany a Emila Zátopkových, a snažila se sepisovat své vzpomínky. Okamžikům, kdy si vzala ven počítač, říkala balzakování.

V roce 2015 onemocněla rakovinou slinivky, přesto ale byla nadále aktivní. Účastnila se demonstrace na Karlově mostě, byla čestnou stráží na pohřbu Václava Havla, vystoupila při vyhlášení ankety Sportovec roku a v Černošicích se v červnu 2016 zúčastnila slavnostního ceremoniálu k otevření sportovní haly. Od starosty města převzala Čestné občanství, hala a kavárna ve sportovním komplexu nesou její jméno.
Věra Čáslavská zemřela 30. srpna 2016 po více než ročním boji se zákeřnou nemocí. Poslední rozloučení se konalo v Národním divadle v Praze, je pochovaná v těsné blízkosti svého domku, na hřbitově u kostela Nanebevzetí Panny MarieČernošicích.
 

Víte, že…?

  • Věra Čáslavská je se sedmi olympijskými zlatými medailemi nejúspěšnější českou sportovkyní všech dob a společně s Emilem Zátopkem stojí v čele přehledu nejúspěšnějších sportovců z Československa a posléze České republiky.
  • Rekord v absolutním počtu individuálních zlatých olympijských medailí v gymnastických soutěžích drží už desítky let.
  • „Věra Čáslavská je největším českým sportovcem, a to nejen dosaženými výsledky, ale svým přístupem ke sportu i svými lidskými postoji, vším, čím se zapsala do srdcí svých příznivců i myslí nepřátel,“ uvádí v jejím profilu Český olympijský výbor.
  • Jméno legendární gymnastky nese planetka (26986) Čáslavská. Její objevitelka Lenka Šarounová ji popsala jako docela malé těleso, dlouhé asi sedm kilometrů, které kolem Slunce obíhá jednou za pět a půl roku a je 420 milionů kilometrů vzdálené od Země. „Budu tady strašit na věky věků a pořád tady budu kroužit. Ta představa se mi moc líbí,“ komentovala situaci Věra Čáslavská.

Mapa výletu

Export GPX