ÚvodVýletyVýpravy za kuriozitamiKaravanem od jara do zimy: Vysočinou do Žďárských vrchů, za tradicemi masopustu, do Kameniček a na Veselý Kopec
Karavanem od jara do zimy: Vysočinou do Žďárských vrchů, za tradicemi masopustu, do Kameniček a na V
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

Karavanem od jara do zimy: Vysočinou do Žďárských vrchů, za tradicemi masopustu, do Kameniček a na Veselý Kopec

Žďárské vrchy, Kameničky a Veselý Kopec, krásná příroda, lidová architektura, umění a masopustní tradice: to všechno slibuje výlet s Kudy z nudy a s karavanem na Vysočinu. Program je pestrý stejně jako zdejší příroda, a na své si přijdou všichni: pěší turisté, milovníci dalekých výhledů i fandové historie.
Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy není jen zeleným srdcem kraje Vysočina, ale také jednou z posledních oblastí klidné a čisté přírody v celém Česku. Skoro polovinu její rozlohy tvoří lesy, ve vesnicích se dochovaly chalupy s typickými prvky horácké lidové architektury. S obytňákem si Žďárské vrchy vychutnejte v klidu a nejlépe ve stylu Slow Travel, tedy pomalého cestování. Vyberte si na Kudy z nudy to, co vás opravdu baví, snažte se strávit delší dobu na jednom místě a lépe poznat krajinu, místní kulturu i místa, která učarovala už mnohým před vámi. Vysočina si to rozhodně zaslouží!
 

Dům přírody Žďárských vrchů v Krátké

Co toulkám Vysočinou nesluší, to jsou striktní časové harmonogramy a pevné časy prohlídek. Jde tu spíš o poznávání místní kultury, zvyků, přírody a gastronomie. Vaše seznámení se Žďárskými vrchy proto může začít v místě přímo k tomu určeném: v Domě přírody Žďárských vrchů. Sídlí v historickém statku z druhé poloviny 19. století, oceněném jako Stavba Vysočiny 2020. Vesnička si díky své velikosti uchovala původní ráz a byla vyhlášena Vesnickou památkovou rezervací. Moderní expozice, která představuje krajinu v obdobích před příchodem člověka, během středověké kolonizace, rozvoje místního průmyslu, kolektivizace nebo v budoucnosti, pobaví dospělé i děti. Navíc tu určitě objevíte spousty tipů pro další výlety.
 

Na skály Žďárských vrchů a vyhlídku z Devíti skal

Místní si váží přírody, a proto podporují šetrnou turistiku. Už do Krátké proto můžete přijít pěšky nebo přijet na kole, a auta nechat třeba na Třech studních či v Novém Městě na Moravě. Tak můžete snadno navštívit jednu z místních kuriozit: Japonskou zahradu ve Sněžném. Od Domu přírody leží jen dva a půl kilometru daleko, u zahrady ve Sněžném ale s obytňákem zaparkujete jen těžko.



Pokud pojedete karavanem anebo dokonce s přívěsem, vhodné místo k zastavení je kousek za Sněžným u pomníku hranice CHKO Žďárské vrchy (GPS 49.6548181N, 16.1176097E), což je místo doporučené také v osvědčené aplikaci Park4night. Další prostor k zaparkování stejná aplikace doporučuje v Milovech u rybníka (GPS 49.6676161N, 16.0934811E). Odtud můžete vyrazit na pěší výlet po skalách Žďárských vrchů: po zelené značce na Dráteničky a Drátenickou skálu, pak po červené na Malinskou skálu a přes Lisovskou skálu na rozcestí Devět skal. Poslední úsek na Devět skal vede po žluté. Nemusíte mít obavy, cesta je mírná, i když stále stoupá. Na vrcholu Devíti skal si vychutnáte nádherný výhled do okolní krajiny. Po modré pak můžete sejít do Křižánek, vesnické památkové rezervace, která je s celkem pětačtyřiceti kulturními památkami největší svého druhu na Vysočině.

K autu do Milov se můžete vrátit po lesních cestách anebo třeba využít člena posádky, kterému se na výlet do lesů a na skály nechtělo a kdo vás pak může v Křižánkách vyzvednout při další cestě.
 

Železné hory a cesta k Oběšenému a Panenkám

Podobně jako nedaleké město Svratka se i Křižánky rozkládají na obou stranách řeky Svratky a jsou tak rozdělené historickou zemskou hranicí na českou a moravskou část. Svratka byla oblíbeným místem řady umělců a známých osobností, místní kuriozitou je kašna se sochou houbaře.



Další kuriozita se řadí k neobjeveným místům, a dokonce na ni nevedou ani žádné značené cesty: severně od Svratky se tyčí kopec U oběšeného. Má nadmořskou výškou 738 metrů a je tak nejvyšším vrcholem Železných hor. Místní název o oběšencích ovšem nemluví, vrcholku se říká něžně Na Panenkách. Když půjdete z kopce ještě o kousek dál k severozápadu, dojdete k prameni řeky Chrudimky. Respektive jednomu z pramenů: řeka se rodí na třech prameništích, u Dědové, na mokřadlech za Kameničkami a nad Filipovem. Zdrobnělina trochu klame: tahle říčka měří více než sto kilometrů, a když se po té stovce vlévá do LabePardubicích u Gočárových mlýnů, už je to docela velká řeka.
 

Nejromantičtější kousek cesty: U nás v Kameničkách

Jak se stal z Kameniček ráj malířů? Vlastně jednoduše: v druhé polovině 19. století tu působil kněz Josef Pardus. Život obětavého a vzdělaného faráře inspiroval spisovatele K. V. Raise a jeho román Západ – a když knihu četl impresionistický malíř Antonín Slavíček (1870–1910), chtěl popisovanou krajinu poznat na vlastní oči. V dubnu 1903 Raise požádal, aby mu v Kameničkách obstaral ubytování. Rais mu vyhověl a zprostředkoval mu pronájem výměnku na Volákově gruntu č. 11. Slavíček pak v dopise příteli popsal své první dojmy: „…Viděl jsem chudé kraje za Hlinskem. Všechno jaksi zakrslé, v sebe schoulené, chudé, úžasně chudé. A nad tím vším nebe, jako by smiřovalo tu chudobu a tu bídu a chudobu těch tkalců v nepatrných baráčcích. Viděl jsem, jak ti lidé namísto potahů sami orají těžkou kamenitou půdu. Tam jsou dojmy, které člověku stahují srdce.“ V dalších letech Slavíček namaloval asi sedmdesát obrazů, z nichž ten nejslavnější jménem U nás v Kameničkách má ve sbírkách Národní galerie v Praze. I když si okolní rajina zachovala jistý „slavíčkovský“ styl, nová zástavba Kameničky samozřejmě změnila. Zátiší s rybníkem a několika stromy kousek od Volákova gruntu ale existuje dodnes, tu a tam dokonce najdete i starou roubenku.


 

Umělecká kolonie v Kameničkách

Za Slavíčkem, který si dle svých slov jezdíval do Kameniček „zamalovat sněhy a větry“, přijížděli na návštěvu jeho známí. Byli tu malíři Bohuslav Dvořák zvaný Baťka, Otakar Nejedlý, Herbert Masaryk, Angelo Zeyer, rodina profesora Dr. Jaroslava Golla anebo profesor Emanuel Tilsch s chotí, spisovatelkou Annou Marií Tilschovou. Všichni se scházeli v hospůdce zvané V malé chýši s ochotnou hostinskou zvanou babička Polanských. V Kameničkách tak vznikla celá malířská kolonie, kam později jezdili další malíři, například Rudolf Kremlička, Gustav Macoun a další. Na místní faře, kde většina umělců bydlela, si můžete prohlédnout Galerii Antonína Slavíčka. Vévodí jí originální divadelní opona, kterou slavný malíř namaloval pro místní ochotníky.

Vy se můžete vypravit pěšky na Volákův kopec, který je na slavném obraze vidět v pozadí. Na mapách je označený jako Vojtěchův, otvírají se z něj pěkné výhledy na hřbety Žákovy hory, Devět skal i hřebeny Šindelného a Kamenného vrchu.
 

Masopust, Betlém a Veselý Kopec

Kameničky leží pouhých šest kilometrů od Hlinska, kde se můžete projít památkovou rezervací Betlém a navštívit Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka. Ty byly pro svou jedinečnost zapsány na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Malá expozice je pozvánkou do několika vesnic, kde se tradice udržela dodnes – do Studnice, Vortové, Blatna, Hamrů anebo na Veselý Kopec. Skanzen lidové architektury leží kousek za Hlinskem a na parkovišti před ním můžete za poplatek přenocovat.

Mapa výletu

Export GPX