ÚvodCo chcete dělat?Letní sportyJizera – řeka mnoha tváří
Letní sporty

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.
Jizera pramení na české straně hory Smrk v Jizerských horách v nadmořské výšce okolo 1000 m n. m. Na horním toku sbírá Jizera vody z rašelinišť Jizerských hor, pod Bukovcem se zařezává do sevřeného divokého údolí, překonává mohutné balvany a četné skalní výstupy. Zde také přijímá první pravostranný přítok, kterým je Jizerka, a zařezává se do sevřeného údolí s balvany a kaskádami. Až ke Kořenovu tvoří řeka státní hranici s Polskem. V Mýtinách, místní části Harrachova, vstupuje Jizera do Krkonoš a protéká malebnými zákoutími národního parku. Pod Harrachovem přivádí vodu z Krkonoš do Jizery divoká Mumlava, známá svými vodopády.

Řeka protéká Jabloncem nad Jizerou, kde se údolí krátce rozšiřuje, poté se opět svírá a voda rychle proudí k Semilům, které leží při soutoku Jizery s Oleškou. Pod Semily se řeka prodírá krátkou soutěskou, pak se údolí otevírá. Do Železného Brodu vede podél toku malebná Riegrova stezka, kterou vybudoval Klub českých turistů již v roce 1909. Čilým proudem řeka směřuje od Železného Brodu až k Turnovu. Cestou protéká půvabným letoviskem Malou Skálou i městem Turnovem. U Turnova se z horské říčky stává nížinný tok, který zvolna proudí mírně  zvlněnou lučinatou krajinou k Labi. Soutok byste našli za Čelákovicemi v Polabí.

Jizera patří mezi nejčistší řeky v republice a je velice dobře zarybněna. Z tohoto důvodu bývá velmi oblíbená rybáři. Na horním a středním toku žije především pstruh obecný a lipan podhorní. Jizeru vyhledávají ale i milovníci přírodního koupání, kteří se nezaleknou chladnější vody.
 

Informace pro vodáky

Jizera je řekou mnoha tváří a tak přitahuje vyznavače vodních sportů všech výkonostních skupin. Patří k našim velkým řekám horského charakteru a je oblíbena vodáky sjíždějícími obtížnější toky. Na horním toku dosahuje extrémní nesjízdné obtížnosti WW VI, která je pro běžné turistické vodáky smrtelně nebezpečná.

Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu. Postupně k Semilům se její tok uklidňuje, zkušení vodáci ocení krásný úsek Semily, Bítouchov – Podspálov, podle kterého vede známá Riegrova stezka. Obtížnější avšak romantická plavba vede úzkou soutěskou s velikými balvany za nižšího stavu vody s obtížnosti WW II-III, která se může zvýšit na již obtížnou WW IV. Řeku obklopují v téměř celém horním toku lesy, dále pak protéká lukami s vrbinami na březích i písčitými tůňkami ve kterých se vyhřívají pstruzi. K Turnovu teče čilým proudem (WW I) a od Turnova se stává nížinnou řekou s mírným proudem, který se zrychlí až před ústím do Labe pod Benátkami. Jedinou nevýhodou je množství nesjízdných jezů, které komplikují vodákům život.

Úsek mezi Malou Skálou a Turnovem je oblíbený především mezi rekreačními vodáky. Pro běžného "hobby" vodáka je Jizera sjízdná od Spálova až k ústí do Labe.
 

Oblíbené vodácké úseky na Jizeře

  • Jablonec nad Jizerou – Semily: 26,5 km, obtížnost WW II-I. Minimum sjízdnosti je 55cm a 15m3 na vodočtu v Jablonci nad Jizerou. Jizera z Jablonce je vhodná pro začátečníky v nafukovacích kanoích. Z Dolní Sytové je možné plout také na plastových kanoích.
  • Semily (Bítouchov) – Podspálov (Riegrova stezka): 3,5 km, obtížnost WW II-III (za větší vody až WW IV). Sjízdný na jaře nebo po deštích, pouze pro zkušené vodáky! Sjízdnost úseku je ovlivěna činností MVE Spálov, která při plném provozu odvádí 12m3 z koryta řeky. Sjízdnost lze posoudit podle dat z vodočtu v Dolní Sytové. Minimum sjízdnosti je pro nafukovací kanoe (Baraka, Rio, Orinco, Pálava) 25m3. Minimum sjízdnosti pro raft (optimum pro nafukovací kanoe) je 30m3.
  • Posdpálov – Turnov: 20,9  km, obtížnost WW I – ZWC. Jizera je z Podspálova sjízdná prakticky celoročně, od Podspálova minimum 140 cm na vodočtu v Železném Brodě. Na trase je množství malých vodních elektráren, která zejména v letních měsících "berou" korytu řeky vodu. Jinak se z řeky nabízejí úchvatné panoramatické pohledy.
  • Turnov – Svijany: 10 km, obtížnost ZWC – ZWA. Patříte mezi vodácké začátečníky? Pak pro vás bude tento úsek naprosto ideální. Je málo vodácky využívaný, zato sjízdný prakticky po celý rok. Voda v řece však plyne velmi pomalu. Narazíte na pouze jeden nesjízdný jez v Přepeřích. Plavba končí kousek od svijanského pivovaruzámku.
  • Svijany – Mnichovo Hradiště: 14 km, obtížnost ZWB – ZWA. Úsek pro začínající vodáky a rodiny s dětmi. Řeka líně protéká rovinatou krajinou.
 

Doporučujeme: Jednodení výlet ze Spálova do Dolánek

Jednodenní výlet Spálov – Dolánky (Turnov) je ideální pro všechny kategorie vodáků. Jizera tu čile proudí územím Českého ráje s obtížností nepřekračující WW I. Z řeky se nabízejí úchvatné panoramatické pohledy. Výlet nejlépe zahájíte v místě zvaném Podspálov, kam se můžete dopravit jak autem, tak vlakem, který sem jezdí každé 2 hodiny. Plavbu začněte nad oblíbenou těžší peřejí zvanou Paraplíčko, kterou vytváří říčka Kamenice, která se do Jizery vlévá. V blízkosti Železného Brodu si můžete zkusit sjet cvičnou slalomovou dráhu.
 
Od Železného Brodu řeka utíká mezi lesy a loukami téměř bez známek civilizace se spoustou možností ke koupání. Jakmile řeka přestane téci a stává se z ní „volej“, blíží se k Turnovu. Po pravém břehu uvidíte jez a Dlaskův statek, výstupní místo s občerstvením.

Pokud jste nechali auto ve Spálově, pozor na záludný vlak – ačkoli se tváří, že je Spálov na trase Turnov – Semily, není tomu tak. V Železném Brodě je třeba přestoupit na linku do Tanvaldu, která ve Spálově staví. Celý splouvaný úsek zabere cca 6 hodin.

Aktuality