Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.
Stavitelé rozhledny z Klubu českých turistů se nechali inspirovat na Světové výstavě v Paříži v roce 1889 a rozhodli se vytvořit podobnou monumentální stavbu v Čechách. Autorem návrhu byl architekt Vratislav Pasovský a ocelovou konstrukci věže navrhli inženýři František Prášil a Julius Souček. Začátek prací na vrcholu Petřína se datuje na 16. března 1891. Byla postavena konstrukce rozhledny, namontovány schody a výtah. Rozhledna byla sestavena za pouhé tři měsíce. Současně byla na vrchol Petřína postavena i známá lanovka z dílny firmy Ringhoffer. Celá stavba byla slavnostně předána veřejnosti dne 2. srpna 1891.
Cesta na vrchol má 299 schodů až k vyhlídkové kabině ve výšce 51 metrů, odkud je překrásný rozhled na město. Dle přeměření v r. 2021 je celková výška rozhledny 58,70 metrů k nejvyššímu bodu původní a dodnes dochované konstrukce. V suterénu rozhledny se nachází stálá expozice "Petřín – místo vycházek, rozhledů i dolování". Expozice má podobu série vycházek, návštěvníkovi tedy nabízí možnost vydat se po Petříně v různých dobách i různými směry.
Jak se dostat na Petřínskou rozhlednu
Nejsnadněji se k Petřínské rozhledně dostanete pomocí lanovky, která má svou spodní stanici na Újezdě v ulici U Lanové dráhy. Nejbližší stanice MHD je zde Újezd (tram. 15, 23, 22, 12, 20) nebo Hellichova. Pěšky lze k vrcholu vystoupat z Újezda sady Nebozízek anebo z Hellichovy ulice sady Seminářské zahrady. Po vrstevnici to sem budete mít od Strahovského kláštera anebo můžete k rozhledně stoupat z ulice Úvoz a dále promenádou Raoula Wallenberga. Komu se nechce vůbec do kopce, musí přijet ze strany od Strahova. Od ventilačních komínů Strahovského tunelu se Šermířskou ulicí dostanete mezi hradby k Růžovému sadu a k horní stanici lanovky.
Cestování bez bariér: Petřínská rozhledna
Výtah pro invalidy a starší osoby jezdí až nahoru, přístup pro vozíčkáře výtahem pouze do 20 m (ve výši 60 m není ochoz dostatečně široký pro vozík).
Proč se Petřín jmenuje Petřín
Název Petřín byl odvozen od hornatého povrchu kopce. Existovaly zde tzv. petřínské lomy, a pro množství skal, které se latinsky nazývají petrae, vzniklo později pojmenování Petřín. V románském období začali na území Petřína vznikat první lomy.
Podzemní štoly na Petříně
Petřínský vrch je prošpikován 18 podzemními štolami a nejdelší z nich je dlouhá 365 metrů. Štoly vznikaly od středověku díky dobývání uhlí, železných rud a keramických surovin, většina ale slouží k odvádění vody. Mezi nejkrásnější patří tzv. štola Železitá, ve které najdete i malé jezírko a krápníky přecházející v barvách od zelené do rudé. Jedna ze štol je dokonce přístupná. Nese technické označení štola XXII a můžete v ní zhlédnout výstavu fotografií z Podzemní Prahy. Štola se nachází v Lobkovické zahradě na Petříně těsně u tzv. vyhlídkové cesty, která vede od stanice lanovky Nebozízek směrem na Úvoz.
Objevujte Prahu s pomocí osmi webových kamer
Prague City Tourism využívá systém 8 webových kamer společnosti NetRex. Hlavní kamera umístěná na Petřínské rozhledně v pravidelných intervalech vytváří statický panoramatický záběr Prahy doplněný o body zájmu, informace o počasí a interaktivní menu. V něm si lze například zobrazit historicky nejkrásnější záběry, přehrát zrychlené animace nebo poslat e-pohlednici. Unikátnost prezentace spočívá v tom, že přímo v hlavním záběru lze prokliknout do sedmi samostatných videostreamů z dalších pražských věží, a tak si můžete snadno udělat virtuální prohlídku historického centra v reálném čase. V těchto samostatných videopřenosech jsou vložené další infografiky. Hlavní panoramatickou prezentaci Prahy najdete na webových stránkách turistické karty Prague Visitors Pass.