ÚvodCo chcete dělat?PřírodaNárodní park Šumava – zelené srdce Evropy
Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).
Na 920 km2 zde leží dva národní parky – na německé straně od r. 1970 NP Bavorský les, na české od r. 1991 největší český Národní park Šumava s 680 km2. Spolu s německým národním parkem Bavorský les vytváří Národní park Šumava jednu z největších souvisle zalesněných ploch ve střední Evropě (zalesněná plocha tvoří kolem 80 % území NP), nazývanou někdy Zelené srdce Evropy.

V roce 1990 byla zapsána do seznamu UNESCO jako Biosférická rezervace Šumava. Nejcennější část území CHKO byla v roce 1991 vyhlášena národním parkem, čímž došlo ke zmenšení rozlohy CHKO na 99 624 ha. Dnes plní tato oblast především funkci ochranného pásma národního parku. Na území, které se rozkládá v nadmořské výšce od 498 m n. m. (Víteň) do 1362 m n. m. (Boubín) žije 21 000 obyvatel a je rozděleno do čtyřech zón, přičemž I. zóna je přírodně nejhodnotnější. Součástí tohoto území jsou také přírodní rezervace a přírodní památky, zajišťující dlouhodobé pozorování a ochranu vzácných biotypů.

Rozprostírá se na území Plzeňského a Jihočeského kraje při jihozápadní hranici s Německem a Rakouskem. Za svoji atraktivitu vděčí NP kromě jiného i dlouholeté existenci železné opony, která na několik desetiletí zmrazila působení člověka v hraničních oblastech a dala tak prostor přirozenému vývoji krajiny. Uprostřed Evropy vznikl unikátní přírodní celek jehož hodnoty si bezesporu zaslouží ochranu. Oblast Šumavy a Bavorského lesa tvoří společně jeden z nejrozsáhlejších lesních komplexů ve střední Evropě. Území NP leží v nadmořské výšce od 600 m n. m. údolí Otavy u Rejštejna do 1378 m n. m. (Plechý) a trvale zde žije kolem 2000 obyvatel. Podle stupně ochrany přírody je NP rozdělen do tří zón:

I. zóna – přísná přírodní – 13% z celkové plochy, zahrnuje nejcennější části, území je ponecháno přirozenému vývoji bez vlivu člověka, platí zde zákaz vstupu mimo vyznačené trasy.

II. zóna – řízená přírodní – 83% z celkové plochy, člověkem převážně pozměněné lesní a zemědělské ekosystémy.

III. zóna – okrajová – 4% z celkové plochy, území značně pozměněné člověkem, osídlené nebo hospodářsky kultivované oblasti zejména obce, jejich okolí a zemědělské plochy.

Vzácné lokality NP z hlediska ochrany rostlin a živočichů (15 000 ha) jsou navíc zahrnuty do šesti klidových území, ve kterých se lze pohybovat pouze po vyznačených turistických stezkách.
 

Klidová území:

 

Přírodní krásy, které lze na Šumavě navštívit

Z mnoha chráněných území Národního parku Šumava mohou turisté navštívit např. Pramen Vltavy, Chalupskou slať u Borových Lad, Jezerní slať mezi Kvildou a Horskou Kvildou a nedaleko je i Povydří (kaňon řeky Vydry), Stožecká skála nebo Vltavský luh mezi Soumarským mostem a Novou Pecí.

Na ploše národního parku jsou tři ledovcová jezera, Plešné, Laka a Prášilské, známá jezera Černé a Čertovo se nacházejí na území CHKO. Na Šumavě ovšem najdete i nepřístupná chráněná území, jež jsou součástí evropské sítě Natura 2000, šumavská rašeliniště jsou pak chráněna Ramsarskou úmluvou o ochraně mokřadů.

Krásná jsou údolní rašeliniště v údolí Vltavy i ostrůvky pralesovitých zbytků původních smíšených lesů na Stožci, na Smrčině, na Plechém atd.
 

Vodní turistika na úsecích řek Vltava, Otava a Vydra

Poplatek splouvání Vltavy podléhá registračnímu systému. Pro splouvání Vltavy v úseku Lenora – Soumarský Most – most u Pěkné se stanovuje minimální stav vody, který je vyznačen na nástupním místě Soumarský Most na vodočetné lati červenou ryskou o šíři 2 cm u pravého mostního pilíře.
Splouvání Otavy je vhodné jen pro zkušené vodáky s dobrou výzbrojí a výstrojí. Nástupním místem je Čeňkova Pila, výstupním je Rejštejn, obtížnost je zde WW II-III. Splavnost je povolena od 15.3. do 31.10., denně od 8.00 do 20.00 hodin. Povolená výška hladiny: bez limitu. Řeka tvoří hranici I.zóny NP Šumava. Nevystupujte na levý břeh do I. zóny.

Splouvání Vydry je možné od 15.3. do 31.10. pouze v sobotu a neděli. Povolen je údek ModravaAntýgl (WW III). Nástupním místem je Modrava – parkoviště, soutok Modravského a Roklanského potoka, výstupním je pravý břeh v kempu Antýgl před lávkou pro pěší. Řeku je možné splout jen na kajaku nebo kanoi. Vchynicko-Tetovský plavební kanál se nesmí splouvat!

Na ostatních tocích národního parku není podle návštěvního řádu splouvání povoleno.

Provozovatel

Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava

1.máje 260
385 01 Vimperk
Tel.:
+420 388 450 111
Email:
vimperk@npsumava.cz
WWW:
https://www.npsum...
WWW:
https://www.sumav...
GPS:
49,055597 13,779847
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Vimperk
Tipy na výlet:
Vimperk a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Aktuality

22. 2.
Vepřové hody ve Vimperku

Vepřové hody ve Vimperku

Vimperk, Jihočeský kraj
18. 10.
Hubertova jízda na zámku Skalice

Hubertova jízda na zámku Skalice

Bohumilice, Jihočeský kraj
10. 5.11. 5.
Vltava Run 2025

Vltava Run 2025

Stachy, Jihočeský kraj
1. 1.
Novoroční výstup na Javorník

Novoroční výstup na Javorník

Vacov, Jihočeský kraj
28. 12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře 2024

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře 2024

Lenora, Jihočeský kraj
21. 12.20. 3.
Zimní pozorování jelenů na Kvildě

Zimní pozorování jelenů na Kvildě

Kvilda, Jihočeský kraj
22. 2.23. 2.
Šumavský skimaraton 2025

Šumavský skimaraton 2025

Kvilda, Jihočeský kraj
21. 6.
L'Etape Czech Republic by Tour de France 2025

L'Etape Czech Republic by Tour de France 2025

Prachatice, Jihočeský kraj