ÚvodKalendář akcíSpolečenské akceOpen House Praha – 28. říjen
Open House Praha – 28. říjen
"> "> "> "> "> ">
28. 10.
Přidat foto
Společenské akce

Open House Praha – 28. říjen

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Festival Open House Praha 2018 sice skončil, ale na podzim se budete s námi moci podívat do vybraných prvorepublikových budov. Připomínáme si tak v rámci projektu Architektura první republiky v Praze letošní stoleté výročí od založení Československa.
Jaký architektonický styl nejvíce odpovídá potřebám nové republiky? I nad touto otázkou se zamýšleli ve svých projektech a realizacích tehdejší architekti. U veřejných staveb se uplatňoval zejména neoklasicistní styl, který kladl důraz na monumentálnost a reprezentativnost. Typickým zástupcem je budova Ministerstva průmyslu a obchodu ČR od architekta Josefa Fanty, která zve návštěvníky do reprezentačních místností i nepřehlédnutelné prosklené kupole.

V neděli se také na celý den znovu otevře Tyršův dům na Malé Straně, sídlo České obce sokolské, postavené podle návrhu Františka Krásného v klasicistním stylu pozdní wagnerovské moderny. Základní kameny Tyršova domu pocházejí z různých památných míst Československa a byly položeny 28. října 1923.

Méně známou veřejnou stavbou, která bude v rámci projektu otevřena, je Dům zemědělské osvěty od architekta Josefa Gočára nacházející se na pražských Vinohradech v blízkosti náměstí Míru. Nárožní budova s červenou fasádou z režného zdiva byla inspirována tehdejší holandskou a německou architekturou a je příkladem Gočárova postkubistického neoklasicistního stylu. Stavba byla postavena pro účely sídla Československé akademie zemědělské a nacházely se zde studovny, zemědělská škola a rozsáhlá knihovna, později pojmenovaná po ministerském předsedovi Antonínu Švehlovi. Na její sochařské výzdobě se podílel přední kubistický sochař Otto Gutfreund.

V Gočárových stavbách se svým způsobem zrcadlí vývoj architektonických směrů počátku 20. století. Ať už se jedná o stavby ve stylu tzv. národního dekorativního slohu, kubismu až po moderní funkcionalistické budovy,” říká ředitelka Open House Praha Andrea Šenkyříková a doplňuje: „Jsme proto rádi, že kromě Domu zemědělské osvěty, ukážeme návštěvníkům i jeho pozdější ryze funkcionalistickou realizaci – kostel svatého Václava ve Vršovicích.” Tato sakrální kulturní památka vznikla v roce 1930 v souvislosti s oslavami svatováclavského milénia a je proslulá tím, že se jedná o vůbec první český kostel postavený s využitím železobetonové konstrukce.

Mezi dalšími církevními stavbami je i kostel Nejsvětějšího srdce Páně od architekta slovinského původu Jožeho Plečnika. Jože Plečnik, hlavní autor prvorepublikových přestaveb Pražského hradu, zde získal příležitost plně realizovat svou vizi moderního kostela. Plečnik symbolicky zakomponoval kameny z archeologických průzkumů Pražského hradu, včetně například úlomků z katedrály sv. Víta.  Dominantou kostela je široká věž s největšími prosklenými hodinami v Česku, která však nebude z důvodu rekonstrukce ramp přístupná. Návštěvníci se zato budou moci podívat do podzemní kaple, která je považována za Plečnikův nejspirituálnější prostor.

Zvláštní kapitolou církevních staveb jsou Husovy sbory postavené pro Československou církev husitskou, kterých se v Praze nachází několik. V rámci projektu budou zpřístupněny hned dva – vinohradský od Pavla Janáka a vršovický od Karla Truksy. Husův sbor Vinohrady je charakteristický ryze funkcionalistickým stylem. Jeho dominantou je sněhobílá, subtilní věž, která bude spolu s modlitebnou a kolumbáriem v rámci prohlídek zpřístupněna. Husův sbor Vršovice je unikátní v tom, že v sobě snoubí ryze sakrální charakter chrámu s projektem kompletního divadla. Objekt, jehož stavba trvala pouhý rok, byl od počátku navržen jako multifunkční. Kromě divadelního sálu se zde nacházely nájemní byty a dokonce i pobočka banky.

Posledním zástupcem v programu je Palác Metro na Národní třídě. Původní neorenesanční objekt byl v roce 1928 zrekonstruován ve stylu art-deco podle projektu Františka Kavalíra. Nový palác byl určený především pro společenské vyžití – s vinárnou, kavárnou, kulečníkovými síněmi a někteří pamětníci možná dodnes vzpomínají na vyhlášené lahůdkářství. V jeho suterénu vzniklo také podle projektu Karla E. Orta jedno z největších a nejmodernějších kin v Praze – Biograf Metro. I tento prostor, kde dnes sídlí černé Divadlo Image, si budou moci návštěvníci zdarma prohlédnout.

Jako bonus si organizátoři připravili i komentované prohlídky nejstaršího a největšího kolesového parníku v Čechách. Parník Vyšehrad, který sloužil původně pro osobní přepravu na Vltavě, byl slavnostně spuštěn poprvé na vodu v roce 1938. Jeho poslední rekonstrukce z roku 2018 mu navrátila původní ráz. V rámci prohlídek budou k vidění i jeho technické prostory včetně původního parního stroje a kormidelny.

Završením projektu Architektura první republiky v Praze bude listopadové zpřístupnění funkcionalického komplexu tzv. francouzských škol – Základní školy a Mateřské školy Bílá v Dejvicích, 25. listopadu 2018.

Program:
Neděle 28. října 2018*
  • Dům zemědělské osvěty na Vinohradech, architekt Josef Gočár (1924–1926)
  • Husův sbor Vinohrady, architekt Pavel Janák (1931–1934)
  • Husův sbor Vršovice, architekt Karel Truksa (1930)
  • Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech, architekti Jože Plečnik a Otto Rothmayer (1928–1932)
  • Kostel sv. Václava ve Vršovicích, architekti Josef Gočár a Alois Wachsman (1928–1930)
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR na Františku, architekt Josef Fanta (1934)
  • Palác Metro a Divadlo Image na Národní třídě, architekt Bedřich Tesař (původní neorenesanční palác), František Kavalír (přestavba ve stylu art deco 20. léta 20. století), Karel E. Ort (1928, pasáž a kino)
  • Tyršův dům na Malé Straně (včetně Michnova paláce), architekt František Krásný (přestavba a dostavba, 1921–1925)
  • Historický parník Vyšehrad (1938)

KOMENTOVANÉ PROCHÁZKY
  • v 10.00 a ve 14.00 hodin / Praha prvorepubliková – s architektem Petrem Kučerou
  • v 10.00 hodin / Kolonie rodinných domů Svazu čs. díla na Babě – s architektem Zdeňkem Lukešem

PROGRAM PRO DĚTI
  • ve 14.00 hodin / Speciální komentovaná prohlídka pro děti v Tyršově domě
  • v 16.00 hodin / Speciální komentovaná prohlídka pro děti v kostele sv. Václava ve Vršovicích

PROHLÍDKY PRO NESLYŠÍCÍ (s tlumočením do českého znakového jazyka)
  • ve 13.00 hodin / Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
  • v 15.00 hodin / Husův sbor Vinohrady
  • v 16.30 hodin / Husův sbor Vršovice

PROHLÍDKY V ANGLICKÉM JAZYCE

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně – od 13.00 hodin v každou celou hodinu, poslední v 16.00 hodin

Aktuality