ÚvodKalendář akcíPříroda a ekologieZvířetníkové světlo – astronomický jev okolo rovnodennosti
V březnu a září, když nastává jarní a podzimní rovnodennost, se naskýtá možnost pozorovat na noční obloze zvláštní astronomický úkaz, tzv. zvířetníkové světlo. Nejlépe je vidět tam, kde je čistý vzduch a minimální umělé osvětlení.
Kolem jarní a podzimní rovnodennosti nastává zvláštní astronomický jev. Při dobrých světelných podmínkách (obloha bez světelného znečištění) lze pozorovat tzv. zvířetníkové světlo. Jedná se o sluneční světlo rozptýlené na částicích meziplanetární hmoty v rovině Sluneční soustavy. Částice, s rozměry 0,001 – 0,1 milimetru, pocházejí hlavně z ohonů komet nebo z drcených meteoritů. Zjednodušeně řečeno, jde o prach v okolí Slunce soustředěný do rozsáhlého disku, na který se ze Země díváme z boku.

Jev získal název kvůli tomu, že jsou tyto částice rozprostřeny zejména v rovině Sluneční soustavy a ekliptiky – světelný kužel se tak promítá na oblohu do zvířetníkových souhvězdí. Když zapadne Slunce, skončí soumrak a obloha ztmavne. Tehdy lze nad západním obzorem proti hvězdnému pozadí najít mlhavý kužel neostré záře.

Z našich zeměpisných šířek jej můžeme nejlépe sledovat okolo rovnodenností, na jaře večer po soumraku nad západním obzorem a na podzim naopak na východě ráno před rozbřeskem. V těchto dobách totiž rovina ekliptiky v našich zeměpisných šířkách svírá s obzorem největší úhel a světlo je tak nejvíce vykloněné. Vypadá jako stříbřitý kužel světla táhnoucí se od obzoru do výšky až 60°. Na úkazy není třeba dalekohled. Dopoučujeme pozorování světla zvířetníku v některé z oblasti tmavé oblohy, kterou najdete např. v Beskydech, Jizerských horách a na Manětínsku.
 

Zajímavosti zvířetníkového světla

Zodiakální (zvířetníkové) světlo fascinovalo lidi už odnepaměti. Nezvyklý a neostrý kužel světla zářící zpoza obzoru na jinak hvězdami poseté obloze, viditelný po soumraku nad západním obzorem či naopak před rozbřeskem na východě, neměl dlouhá léta jasné vědecké vysvětlení. S ním pravděpodobně přišel jako první až známý italský astronom Giovannni Domenico Cassini (1625-1712), který v roce 1683 zmínil teorii o rozptylu slunečního světla na částicích prachu.

Za ideálních podmínek (které panují například ve vysokohorských oblastech v Chile) je možné spatřit nejen kužel zodiakálního světla (který je v těchto oblastech dokonce spíše rušivým elementem), ale ještě slabší tzv. zodiakální most spojující východní a západní zodiakální kužely, či jasnější místo v zodiakálním mostě zvané zodiakální protisvit.

V oblastech poblíž rovníku je zodiakální světlo pozorovatelné po celý rok, neboť nikdy nesvírá s obzorem tak malý úhel, aby se ztratilo nízko nad obzorem.

Provozovatel

Česká astronomická společnost

Fričova 298
251 65 Ondřejov
WWW:
www.astro.cz
GPS:
49,910175 14,780009
 
Region:
Středočeský kraj
Oblast:
Posázaví
Obec:
Ondřejov
Tipy na výlet:
Ondřejov a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Ubytování a restaurace v okolí

Gurmánská turistika
Střimelická uzenina

Střimelická uzenina

Stříbrná Skalice, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Kavárna cafe33 Senohraby

Kavárna cafe33 Senohraby

Senohraby, Středočeský kraj
Ubytování
Rekreační areál Lávka Chocerady

Rekreační areál Lávka Chocerady

Chocerady, Středočeský kraj
Ubytování
Hotel Sen Senohraby

Hotel Sen Senohraby

Senohraby, Středočeský kraj
Ubytování
Hotel Samechov v Posázaví

Hotel Samechov v Posázaví

Chocerady, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Motorest Naháč

Motorest Naháč

Chocerady, Středočeský kraj
Ubytování
Hotel Akademie Naháč

Hotel Akademie Naháč

Chocerady, Středočeský kraj