ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce?
Zážitky

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce?

Poslechněte si audio verzi článku
Už jste zažili zatmění Slunce? Je to fascinující představení, při němž se svět ponoří do zvláštního šera a Slunce na chvíli zmizí z oblohy. Není divu, že naše předky taková podívaná děsila a zatmění Slunce považovali za předzvěst válek, hladomorů a dalších hrůz. Letos úplné zatmění Slunce nastane 8. dubna 2024, ovšem vidět bude pouze v Severní Americe. Na evropské zatmění si budeme muset nějakou dobu počkat...
Možná to není fér, ale zatmění Měsíce – který přitom, jak dobře víme, hraje v zatmění Slunce hlavní roli – přitahuje mnohem menší pozornost než zatmění Slunce. Odehrává se obvykle ve večerních hodinách nebo brzy ráno, a čas se při něm rozhodně ani náznakem nezastaví. Přitom zatmění Měsíce, tedy astronomický jev, při němž měsíční kotouč zastíní naše planeta, je z Česka viditelné mnohem častěji než zatmění Slunce. Neprovází ho tak výrazné ztmavnutí oblohy jako při zatmění Slunce, ale když si pro pozorování vyberete stanoviště někde v přírodě daleko od měst, nad vaší hlavou se rozzáří spousta hvězd a vynikne i Mléčná dráha. Narudlý barevný nádech našeho vesmírného souseda ale také dřív vyvolával hrůzu a býval předzvěstí apokalypsy.


 

Případ dvou opilých hvězdářů

Podle astronoma Petra Horálka a webu Astro.cz pochází první písemný záznam o slunečním zatmění už z roku 2138 před Kristem. Píše se o něm v čínské kronice Šu-King ve spojitosti s popravou dvou dvorních astronomů, kteří měli upozornit císaře na blížící se úplné zatmění. Hvězdáři se ale opili a neučinili tak, proto lid nebyl připraven k zahnání saně, která dle jejich představ chtěla Slunce pozřít. Pro porušení tehdy platného zákona se nevyhnuli trestu smrti.

Malichernost? Možná, ale přesto je zatmění Slunce něco, co vyhlížíme a rádi bychom ho buď zažili poprvé anebo si je zopakovali. Zatímco k částečnému zatmění Slunce dojde 29. března 2025, úplné zatmění Slunce v Česku nastane až 7. října 2135. Pokud je chcete vidět dřív, budete muset cestovat: například 8. dubna 2024 do Mexika, USA a Kanady. Nadějně blízké je úplné zatmění Slunce v srpnu 2026, které bude možné sledovat ze Španělska a Islandu (v Česku půjde o částečné zatmění, 88,5 %), a další zatmění v srpnu 2027, viditelné ze severní Afriky a Egypta (v Česku rovněž částečné, 52 %). V červenci 2028 se z úplného zatmění slunce budou těšit obyvatelé Austrálie a Nového Zélandu, zatímco my doma se můžeme těšit ještě na částečné prstencové zatmění Slunce 1. června 2030.
 

Zatmění Měsíce

Také zatmění Měsíce bývá vděčným magnetem pro milovníky vesmírných úkazů. To nejbližší nás čeká 18. září 2024 okolo 4. hodiny ranní, kdy Měsíc vstoupí do zemského stínu – nastane částečné zatmění Měsíce. Ten se bude jevit jako „obří“ a „mimořádně jasný“. Zatmění bude očima velmi pěkně pozorovatelné, a to hlavně v západní polovině Česka. Další zatmění Měsíce budou v České republice viditelná 14. března 2025 (od nás viditelná jen částečná fáze před západem Měsíce okolo 6. hodiny ranní), 7. září 2025 (úplné zatmění při východu Měsíce okolo 20. hodiny), 28. srpna 2026 (částečné, ale z 93,5 % okolo 4:30 ráno) a 21. února 2027 proběhne polostínové zatmění Měsíce.
 

Putování Merkura a Venuše přes Slunce

Kromě zatmění Slunce a Měsíce náš ale v nejbližší době čekají další nebeské události. Už Johanes Kepler před 400 lety předpověděl přechody planet před Sluncem. Protože Země kolem něj krouží jako třetí v pořadí, můžeme takhle pozorovat jen dvě bližší tělesa, a to planety Merkur nebo Venuši. Merkur sunoucí se při pohledu ze Země přes slunečním diskem bude viditelný 13. listopadu 2032 dopoledne, 7. listopadu 2039 dopoledne a 7. května 2049 odpoledne a vpodvečer.

U Venuše, která obíhá Slunce ve větší vzdálenosti, jde o mnohem výjimečnější zážitek a bez nadsázky můžeme mluvit o podívané století. Jak vypočítává Petr Horálek, dvojice přechodů nastává vždy po osmi letech v červnu, další dvojice po 105,5 roku v prosinci a na následující červnovou musí lidstvo čekat 121,5 roku. Od prvního pozorovaného přechodu Venuše přes Slunce z roku 1639 jich lidstvo zaznamenalo jen sedm. Kdo si nechal ujít poslední dvojici v letech 2004 a 2012, dalšího se už zřejmě nedočká: nastane až 11. prosince 2117.
 

Víte, že…?

  • Kdo se chce podívat astronomům pod pokličku, může se vypravit na renesanční zámek v Benátkách nad Jizerou. Kdysi si ho pro svá pozorování vybral slavný astronom Tychon Brahe, snad kvůli výhodné poloze na kopci. Jeho rodina žila v prvním patře, on sám měl pracovnu v tom druhém. Na jeho žádost pro něj upravili a zvětšili okno, které je kvůli lepšímu pozorování protažené až k podlaze. Pro přesné výpočty také zaměřil takzvaný Benátecký poledník (14 stupňů 59 minut a 34 vteřin), vyznačený na podlaze jeho bývalé pracovny.
  • Pro hru na astronomy si v Benátkách můžete vypůjčit nejenom renesanční oděvy, ale také repliky Tychonových přístrojů, sextant a zední kvadrant. Návody jak s nimi pracovat najdete přímo v expozici.
  • Chcete vědět, co uvidíte v roce 2024 na obloze? Podívejte se na náš článek. V nejbližších měsících se můžete těšit třeba na Lyridy, Perseidy, superúplněk, zvířetníkové světlo nebo Orionidy.
Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2024 naskytnou. Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

Hvězdárna a planetárium Teplice Zážitky

Hvězdárna a planetárium Teplice

Hlavním úkolem hvězdárny a planetária v Teplicích je popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost. Důležitou složkou činnosti je spolupráce se školami a pořádání přednášek pro školy. Hvězdárna prošla v roce 2018 rozsáhlou modernizací.

Hvězdárna města Mladá Boleslav Zážitky

Hvězdárna města Mladá Boleslav

Mladoboleslavská observatoř je typickou lidovou hvězdárnou a byla poprvé otevřena společně s 9. základní školou Pastelka v roce 1995. Kopule s průměrem 6 metrů se nachází na proskleném tubusu ve výšce 25 metrů nad zemí a tvoří tak stavební dominantu v širokém okolí.

Superúplněk – úplněk, který je nejblíže Zemi

5. 11.6. 11.
Superúplněk – úplněk, který je nejblíže Zemi

Na noční obloze je čas od času možné pozorovat tzv. superúplněk. Měsíc se na své oběžné dráze dostane do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Bude tak oproti běžným úplňkům zhruba o 7 % větší, především ale bude zářit jasněji, asi o 14 %.

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové Příroda

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.

Hvězdárna Rokycany – připravte se na hvězdné putování Zážitky

Hvězdárna Rokycany – připravte se na hvězdné putování

Rádi pozorujete noční oblohu a máte zájem se podívat na hvězdy, planety či mlhoviny zblízka a něco nového se dozvědět? Na hvězdárně je k dispozici různá astronomická technika, od přenosných, malých dalekohledů až po velký dalekohled v kopuli s průměrem hlavního zrcadla 508 mm.

Planetární stezka – město Opava jako názorná pomůcka ke studiu astronomie Příroda

Planetární stezka – město Opava jako názorná pomůcka ke studiu astronomie

Město Opava se pyšní názornou pomůckou – modelem sluneční soustavy v měřítku 1 : 626 576 000. Prvky modelu jsou "rozsety" po městě a jeho blízkém okolí, a to přesně tak, jako v reálu na obloze.

Hvězdárna Valašské Meziříčí Zážitky

Hvězdárna Valašské Meziříčí

V areálu hvězdárny stojí za vidění také dřevěná hvězdárna postavená roku 1929 Antonínem Ballnerem a jeho přáteli z astronomického kroužku, jež se řadí k nejstarším na severní Moravě a Slezsku. Ballnerova hvězdárna je přístupná veřejnosti po celý rok.

Pád meteoritu na ves Odranec 1619  – druhý nejstarší meteorit v Česku

Pád meteoritu na ves Odranec 1619 – druhý nejstarší meteorit v Česku

Druhým nejstarším meteoritem na území České republiky, o kterém je něco známo, je meteorit, který spadl roku 1619 u moravské vsi Odranec. Zatímco u nejstaršího, loketského Zakletého purkrabího, víme jen přibližně, že spadl někdy ve 14. století, okolnosti pádu meteoritu u Odrance jsou dobře známé.