ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid
7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Poslechněte si audio verzi článku
Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.
Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš, hlavním cílem byla likvidace zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha. K útoku byla zvolena křižovatka mezi dnešními ulicemi Zenklovou a V Holešovičkách v Praze-Libni, kudy Heydrich každý den projížděl autem při cestě ze svého sídla v Panenských Břežanech na Pražský hrad. V těch místech bývala ostrá zatáčka, kde jeho řidič musel výrazně zpomalit.

Operace byla úspěšná, Heydrich na následky zranění 4. června 1942 zemřel. Jozef Gabčík a Jan Kubiš však za svůj čin zaplatili životem, když spolu s dalšími výsadkáři (Adolf Opálka, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc) podlehli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově uliciPraze na Novém Městě. Osudy statečných mužů tam připomíná Národní památník hrdinů heydrichiády.
 

1. Památník Operace Anthropoid v Praze-Libni

Takzvaná Heydrichova zatáčka mezi dnešními ulicemi Zenklovou a V Holešovičkách v Praze-Libni už dávno neexistuje, místo výrazně proměnila stavba nájezdů na dálnici D8. Dnes v těch místech stojí monumentální pomník, navržený jako symbol odhodlanosti a statečnosti. Tři postavy balancující na hraně ve výšce devíti metrů původně měly představovat parašutisty, nakonec ale došlo ke změně a vedle sebe tu nyní stojí anglický a československý voják a civilista: úspěch operace záležel i na běžných lidech.
 

2. Mural art a QR bojovka Operace Anthropoid

Dílo svou formou a obsahem určené především mladším generacím a zároveň lákající turisty jinam než na tradiční místa v centru Prahy, to je takzvaný murál studenta architektura Jakuba Marka, doplňující nedaleký památník. Dílo najdete na zdi nedaleko místa, kde 27. května 1942 došlo k atentátu. Neobvyklým grafickým zpracováním významné události moderních českých dějin se Praha 8 úspěšně zapojila do projektu Galerie hlavního města Prahy MuralArtUM 2020, které mění nevzhledné betonové plochy v zajímavá umělecká díla. Zeď u tramvajové zastávky nyní vypráví kolemjdoucím příběh odboje proti nacistickému Německu; zaujmout má hlavně mladé, pro něž jsou graffiti a komiks bližší než psaný text či přednáška.
                                                          

3. Jindřiška aneb „ta holčička s kolem“

Jindřišce Novákové bylo před sedmdesáti osmi lety pouhých čtrnáct let. Většina lidí ji zná jako „tu holčičku s kolem“. Byla to totiž právě Jindřiška, která po akci odklidila Kubišovo zakrvácené kolo. Bohužel si toho všimly místní ženy, po prozrazení kontaktů uvázla v síti a skončila v Mauthausenu, kde ji nacisté 24. října 1942 společně s celou rodinou popravili; v koncentračním táboře byla nejmladší popravenou ženou.

Radnice Prahy 8 zrekonstruovala její pamětní desku na budově základní školy Bohumila Hrabala, kam Jindřiška chodila. Nově je zde i památník Dívka s kolem.
                                                                                                                                            

4. Heydrichova smrt a hrob jeho syna

Ihned po atentátu izolovaly Prahu německé hlídky a byl vyhlášen výjimečný stav, o den později rozšířený na celé území protektorátu. Došlo k rozsáhlým domovním prohlídkám a zatýkání a byly popraveny stovky v té době vězněných osob. Mezi první oběti patřila rodina Stehlíkových z Rokycan, která parašutistům z výsadku Anthropoid poskytla pomoc krátce po seskoku. Heydrichův stav se sice postupně zlepšoval, nakonec však dostal otravu krve a 4. června 1942 následkům zranění podlehl.

Dolním zámkuPanenských Břežanech žila Heydrichova rodina ještě další tři roky. V říjnu 1943 u zámecké brány srazilo nákladní auto Heydrichova desetiletého syna Klause, který srážku nepřežil. Původně se předpokládalo, že jeho matka Lina odvezla ostatky dítěte na konci války s sebou do Německa, ale podle různých indicií je Klausův hrob zřejmě stále někde v zámecké zahradě.
 

5. Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

Spíš než bývalé Heydrichovo sídlo je v Panenských Břežanech známý barokní Horní zámek, kde za války pobýval státní tajemník a později státní ministr pro protektorát Karl Hermann Frank. Dnes tu sídlí Památník národního útlaku a odboje s moderní interaktivní expozicí, mapující období druhé světové války včetně operace Anthropoid. Hrdinský čin parašutistů připomíná také venkovní panelová výstava. Vystaven je zde i Kubišův dopis adresovaný Marii Žilanové z 12. května 1942 anebo otisk zdi ze dvora Porchester Gate v Londýně, kde se parašutisté před nástupem na svou misi naposledy fotili. Každoročně památník k výročí Operace Anthropoid pořádá Den Jana Kubiše.
 

6. Lidice, Ležáky a tisíce poprav

Po Heydrichově smrti se roztočila smršť mučení a poprav. V pražské Kobyliské střelnici, pardubickém Zámečku, v Brně, Olomouci a dalších místech vyhasínaly před popravčími četami životy skutečné elity národa. Celkový počet popravených osob v tomto období přesáhl 1 400, ovšem k tomuto číslu je nutné přičíst i téměř 3 000 židovských občanů, odeslaných do vyhlazovacích táborů. Symbolem období po atentátu se stalo vyhlazení dvou obcí, Lidic (10. června 1942) a Ležáků (24. června 1942). 19. června 1942 byl v Praze popraven i bývalý ministerský předseda a předválečný čs. armádní generál Alois Eliáš. Uvězněno, popraveno nebo deportováno do koncentračních táborů bylo skoro 15 tisíc lidí, od října 1942 do února 1944 zavraždili nacisté v koncentračním táboře Mauthausen celkem 294 nejbližších spolupracovníků parašutistů z řad českého odboje.
 

7. Prokletí českých korunovačních klenotů

O českých korunovačních klenotech koluje legenda, že pokud si svatováclavskou korunu nasadí na hlavu někdo, kdo není z královského rodu, do roka zemře. Když 19. listopadu 1941 prezident Emil Hácha odevzdal sedm klíčů od korunní komory zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi, do trezorové místnosti katedrály sv. Víta společně s ním vstoupili i další prominentní nacisti. Legendu podpořil film Atentát ze šedesátých let, v němž si Heydrich korunu nasadil, ale skutečnost zřejmě byla jiná. K potvrzení pověry ale leckomu stačila fotografie říšského protektora se symboly české státnosti.
Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

8. květen je Dnem vítězství nad nacismem, kdy si připomínáme významné okamžiky z období druhé světové války, které by neměly upadnout do zapomnění. V dobách míru a obzvláště pak nyní, za současné neklidné situace, nesmíme zapomínat na oběti našich předků, kteří během válečných let neztráceli naději a často za vyšší cíle položili svůj život, anebo na ty, kteří se zcela nevinně dostali do víru událostí, z něhož již nebylo návratu. Vydejte se po stopách historických událostí, které měly dopad na vývoj našich dějin a vzdejte hold statečnosti našich předků.

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky Kultura

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky

Památník je věnován tragické události z 24.6.1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha.

Věda a historie není nuda: výlety do míst s temnou a bolestnou minulostí

Věda a historie není nuda: výlety do míst s temnou a bolestnou minulostí

Vydejte se s Kudy z nudy na cesty ve stylu noir, tedy temné turistiky. Nejsou to zážitky pro každého, mnozí se místům spojeným se smrtí, bolestí a utrpením záměrně vyhýbají. Jiní je naopak vyhledávají – a právě takové cestovatele zveme na válečná bojiště, do míst spojených s hrůzami druhé světové války a holokaustu, do míst, kde se odehrály děsivé čarodějnické procesy anebo do komunistických pracovních lágrů.

Česko ve filmu: rodina Mašínů, Tři králové a film Bratři

Česko ve filmu: rodina Mašínů, Tři králové a film Bratři

Období studené války, plné špionů, temnoty a strachu, inspirovalo filmaře ke spoustě skvělých snímků. Jeden z největších tuzemských příběhů studené války vypráví drama Bratři režiséra Tomáše Mašína. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem rodiny Mašínových, Tří králů a bratrů, kteří se rozhodli opustit komunistické Československo se zbraní v ruce.

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty Kultura

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou Památky

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou

Na 80 metrů dlouhé zdi u zastávky tramvaje Vychovatelna v Praze 8 vzniklo graffiti připomínající operaci Anthropoid. Jde o graffitový komiks, který zobrazuje tuto historickou událost od seskoku parašutistů, přes atentát, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Odstranění zastupujícího říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha vyvolalo obrovskou vlnu represí. Na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav a lidem, kteří cokoliv věděli o pachatelích anebo jim pomáhali, hrozila poprava s celou rodinou. Nejdrsnější ukázkou rázného postupu nacistických okupantů bylo vyhlazení středočeské obce Lidice a smrt nejméně 340 nevinných lidí. Výročí masakru si připomínáme každoročně 10. června.

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Hrdinské činy veteránů mohou lidem dodat odvahu a sílu i po desítkách let – například odstranění nacistického vraha Reinharda Heydricha, které se odehrálo v roce 1942. Období teroru od začátku jeho působení přes atentát a represe, které nacisté rozpoutali po jeho smrti, se označují jako heydrichiáda.

10 tipů, kde můžete poznat památníky odboje

10 tipů, kde můžete poznat památníky odboje

Československé dějiny jsou protkány řadou odporových aktivit proti vládnoucím režimům. První odboj byl veden za první světové války proti dožívající Rakousko-uherské monarchii. Druhý československý odboj vznikl po okupaci ČSR nacistickým Německem. Formovat se začal v březnu 1939 a skončil s osvobozením našeho území v roce 1945. Jako třetí odboj se označuje protikomunistická činnost od února 1948 do listopadu 1989, která narušovala totalitní moc v tehdejším Československu. Poznejte zajímavé expozice, muzea a památníky věnované našim odbojářům! Kde je naleznete vám poradí Kudy z nudy.

Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově Kultura

Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově

Naším cílem je vybudovat důstojný stánek, který svým informačním rozsahem a pojetím bude odpovídat významu, který představuje boj našich letců v RAF. Chceme tyto památky a materiály zpřístupnit co nejširšímu okruhu návštěvníků.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech Kultura

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Horní zámek Panenské Břežany Památky

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.

Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince

Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince

V noci z 8. března na 9. března 1944 nacisté zabili v plynových komorách vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince 3791 lidí z terezínského rodinného tábora včetně žen a dětí. Šlo o největší jednorázovou vraždu československých občanů během druhé světové války.

Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A Památky

Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A

Naučná stezka vznikla v roce 2012 k příležitosti 70. výročí druhého stanného práva, které vyhlásili němečtí okupanti na území protektorátu Čechy a Morava. Cesta představuje návštěvníkům několik míst spojených s činností Silver A v Pardubicích a osudy hlavních aktérů.

Zámeček – Larischova vila v Pardubicích Památky

Zámeček – Larischova vila v Pardubicích

Zámeček Pardubice nebo také „Larischova vila“ – více než stodvacetiletý novorenesanční skvost s bohatou, leč smutnou historií – najdeme v Pardubicích. Československá obec legionářská zde hodlá vytvořit muzeum heydrichiády a muzeum domácího a zahraničního odboje a postupně zámeček revitalizuje.

Letiště pod Hejlákem v Brdech Památky

Letiště pod Hejlákem v Brdech

Jedná se o obrovské parkoviště z betonových panelů uprostřed brdských lesů. V dobách, kdy prostor patřil armádě, zde přistávaly helikoptéry včetně amerických strojů Apache. Dnes slouží prostor k výcviku vojáků a policistů.

Anglie a Skotsko v Česku: léto v anglických parcích, s tajnými agenty a letci RAF

Anglie a Skotsko v Česku: léto v anglických parcích, s tajnými agenty a letci RAF

Pojďte s portálem Kudy z nudy objevovat tajemství anglických parků a kouzelné růže z venkovských zahrad britského venkova. Pozveme vás také na únikovou hru, kde se stanete agentem britské tajné služby MI6, do muzea britských královských letců a nakonec si zaskotačíte na Skotských hrách na Sychrově.

Památník Zámeček v Pardubicích Kultura

Památník Zámeček v Pardubicích

Památník Zámeček je pietní místo, na kterém byla vybudována pod zemským povrchem nová moderní expozice, která multimediální formou přibližuje události roku spojené s druhým stanným právem v roce 1942 nejen na Pardubicku.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze Památky

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Rodný dům Jana Kubiše Památky

Rodný dům Jana Kubiše

Rodný dům Jana Kubiše připomíná tuto osobnost. Spolu s Jozefem Gabčíkem tvořili skupinu Anthropoid. Jejich úkolem bylo provedení atentátu na zastupujícího říšského protektora, šéfa hlavního říšského bezpečnostního úřadu, SS-obergruppenfuhrera a generála policie Reinharda Heydricha (27.5.1942).

Virtuální realita v památníku Panenské Břežany – cesta časem do roku 1942 Zážitky

Virtuální realita v památníku Panenské Břežany – cesta časem do roku 1942

Psal se 27. květen roku 1942. Všichni víme, že toto datum je velmi významné v dějinách našeho národa. Díky unikátní technologii se u nás stanete svědky útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, a to prostřednictvím brýlí s virtuální realitou.

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Pamětní deska Vladimíra Škachy Památky

Pamětní deska Vladimíra Škachy

Pamětní deska připomíná osudy poličského výsadkáře Vladimíra Škachy. Snad každý zná výsadkářské skupiny Anthropoid a Silver A, které během druhé světové války provedly úspěšný atentát na Heydricha.

Památník Dívka s kolem – pocta Jindřišce Novákové Památky

Památník Dívka s kolem – pocta Jindřišce Novákové

Památník Dívka s kolem se nachází v areálu ZŠ Bohumila Hrabala v Praze 8. Je poctou nejen Jindřišce Novákové, která byla spolu se svou rodinou popravena v Mauthausenu, ale také ostatním dívkám a ženám, které své životy položily v boji proti německé okupaci.

Virtuální rozhledna z místa atentátu na říšského protektora Kultura

Virtuální rozhledna z místa atentátu na říšského protektora

Virtuální cesta časoprostorem a souvislostmi útoku na říšského protektora Čech a Moravy Reinharda Heydricha, který 27. května 1942 provedli hrdinní českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Josef Gabčík.

Útok na Reinharda Heydricha – virtuální realita v Panenských Břežanech Zážitky

Útok na Reinharda Heydricha – virtuální realita v Panenských Břežanech

Jedinečná možnost cestovat časem o celých 80 let zpět a o pouhých 10 kilometrů jižněji – do ulice V Holešovičkách dne 27. května 1942.

Emil Hácha – jediný prezident protektorátu Čechy a Morava

Emil Hácha – jediný prezident protektorátu Čechy a Morava

Právník, který se skvěle orientoval v anglosaském a mezinárodním právu, psal básně a společně s bratrem Theodorem přeložil humoristický román Jeroma Klapky Jeroma Tři muže ve člunu: to byl Emil Hácha (12. července 1872, Trhové Sviny – 27. června 1945, Praha). Prezident předmnichovské Česko-Slovenské republiky a protektorátu Čechy a Morava podle historiků patří k nejméně pochopeným osobnostem českých dějin.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Anthropoid Památky

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Anthropoid

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Anthropoid. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Připomenete si 80. výročí událostí, které utvářely naše dějiny. Kde? Vinohrady, Nusle, Nové Město. Připomenete si příběh parašutistů a projdete zajímavá místa spojená s osudy lidí, kteří jim pomáhali.

Panenské Břežany

Panenské Břežany

Barokní zámek s kaplí sv. Anny od Jana Blažeje Santiniho, Památník národního útlaku a odboje s interaktivní expozicí, oceněnou v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis, a také letadla, odlétající a přistávající na blízkém letišti ve Vodochodech, to jsou Panenské Břežany jak je známe dnes.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Zámek Libeň na Praze 8 Památky

Zámek Libeň na Praze 8

V srdci Libně, v pěstěném parku na pokraji rozlehlých sadů, stojí půvabný rokokový zámek. Na místě dnešního zámku čp. 1 stávala kdysi gotická tvrz.

Vila Lalotta v Hodkovičkách Památky

Vila Lalotta v Hodkovičkách

Novorenesanční letní zámeček Masarykova kancléře Přemysla Šámala se nachází v Zátiší, což je vilová čtvrť v údolí stejnojmenného potoka. V roce 1922 bylo Zátiší připojeno k obci Hodkovičky a spolu s ní k Praze.

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni Památky

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pod kdycím názvem "Operace Anthropoid".

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Jméno malé vesnice nedaleko Prahy mělo být navždy vymazáno z mapy světa. Tragédie byla odstrašujícím případem pomsty na nevinných lidech za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha během okupace Československa za druhé světové války.

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích Památky

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

V rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích naleznete expozici, která připomíná tuto významnou osobnost – účastníka atentátu na Reinharda Heydricha. Prohlédnete si zde jeho osobní předměty včetně vojenské výzbroje a dopisů.

Kobyliská střelnice na Praze 8 Památky

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Lidický domek – expozice lidické poválečné domácnosti Památky

Lidický domek – expozice lidické poválečné domácnosti

Interiér poválečného domu v Lidicích si prohlédnete u Památníku Lidice. Ukáže vám původní poválečnou lidickou domácnost včetně vybavení v 50. letech minulého století. Rodinný dům č. 116 byl upraven tak, jak vypadal v době, kdy se do něj nastěhovaly lidické ženy, které přežily vyhlazení obce nacisty.