V kostele svatého Havla v Kuřivodech u Ralska se našly unikátní malby z doby posledních Přemyslovců, nejstarší jsou již ze 13. století. Kostel v raně gotickém slohu byl roku 1279 zmiňován jako místo, kde se mohla pomodlit královna Kunhuta, vězněná na hradě Bezděz se svým malým synem Václavem II.
Chátrající středověký kostel sv. Havla se po dlouhodobé devastaci sovětskou armádou postupně obnovuje. Na základě prací prováděných zdejším farářem Václavem Horniakem na vnitřních omítkách kostela došlo k částečnému odkrytí nástěnných maleb v presbyteriu kostela.
Kostel sv. Havla v Kuřívodech nesl původně zasvěcení svatému Jiří. Postaven byl pravděpodobně po polovině 13. století. V roce 1279 jej navštívila královna Kunhuta, vdova po Přemyslu Otakaru II., v době své internace na nedalekém královském hradě Bezděz. Královna mohla v presbyteriu spatřit pravděpodobně starší vrstvu maleb, která představuje nebe s hvězdami a souhvězdími.
Mladší vrstva, jejíž součástí jsou odkryté malby s postavami archanděla Michaela vážícího duše hříšníků, svaté Doroty a výjevem obětování v chrámu, pokrývala nejen kápě klenby, ale i všechny stěny presbyteria. Výjevy jsou datovány do první čtvrtiny 14. století.
Po roce 1947 byly Kuřívody začleněny do Vojenského prostoru Ralsko. Postupně byla část vnitřního vybavení kostela odvezena mimo obec, oltář do Struh u Svojan, křtitelnice, kříž a obrazy do Bělé pod Bezdězem.