V laboratorní učebně mohou učitelé a žáci využívat mikroskopickou techniku, která je na vyšší úrovni než standardní školní vybavení. Kromě špičkových mikroskopů a projekční techniky jim bude k dispozici i stereoskopický mikroskop s kamerou nebo senzory pro měření CO2, O2, pH, teploty.
Botanická zahrada hl. m. Prahy otevřela novou laboratorní učebnu pro základní a střední školy. Školní třídy mohou využít učebnu v rámci výuky přírodovědných předmětů. Programy mají podnítit v dětech zájem o skrytý mikrosvět, naučit je základní manipulaci s mikroskopem a laboratorní technikou a vzbudit v nich zájem o bádání.
Laboratoř disponuje nadstandardním vybavením a byla zřízena za podpory Magistrátu hl. m. Prahy. Programy pro školní skupiny podporuje i generální partner trojské botanické zahrady, značka Hyundai. Součástí vzdělávacích aktivit zahrady jsou též přednášky, další programy a komentované prohlídky přizpůsobené školním vzdělávacím plánům.
Programy v laboratorní učebně botanické zahrady jsou vhodné pro žáky základních a středních škol. V rámci programů se naučí pracovat s mikroskopickou technikou, seznámí se s vnitřní částí těla rostlin a jejich cévním systémem, mohou prozkoumat detaily jehličí, pokožky rostlin, motýlích křídel nebo se zaměřit na proces fotosyntézy.
Vzdělávací programy pro školy
Součástí vzdělávacích aktivit botanické zahrady jsou i další výukové programy pro mateřské, základní, střední školy i zájmové skupiny. Probíhají ve venkovních expozicích, ve skleníku Fata Morgana i v lesním areálu, který obklopuje expozice zahrady. Programy v závislosti na tématu trvají 60, 90 nebo 135 minut a jsou přizpůsobené svojí náročností a obsahem věku dětí. Jsou zaměřené zejména na botaniku, ekologii a ochranu životního prostředí. Žáci tak mohou absolvovat cestu kolem světa za 225 metrů, prozkoumat podnebné pásy Země, přivonět k bylinkám z babiččiny zahrádky nebo se seznámit s rafinovanou krásou křehkých motýlů.
Pro novou sezónu 2023 připravuje botanická zahrada další vzdělávací projekty pro školní skupiny. Ve venkovním areálu vznikne interaktivní expozice Zahrada mEDU, kde si žáci mateřských a základních škol budou moci vyzkoušet pěstitelství v praxi, prozkoumat, co je skryto v kompostu, nebo pozorovat jednotlivé typy kořenových systémů rostlin v „kořenáriu“. Zahrada mEDU volně navazuje na expozici Medonosných rostlin a včel. Od roku 2023 zde bude možné využít i programy zaměřené zejména na význam hmyzu pro krajinu. Tyto programy školákům nabídnou možnost sestavit si vlastní hmyzí domek či nahlédnout do úlu včely medonosné.