ÚvodCo chcete dělat?KulturaRegionální muzeum K. A. Polánka v Žatci
Kultura

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Expozice a výstavy Regionálního muzea v Žatci jsou umístěny ve třech budovách – v Husově ulici, v ulici Zeyerově a v ulici Volyňských Čechů. Všechny se nacházejí mimo městské centrum.
Muzeum najdete vedle evangelického kostela na okraji městského parku. Největším lákadlem je od ledna 2023 otevřená expozice o žateckém pokladu. Prohlídku tohoto jedinečného nálezu by si rozhodně neměl nechat ujít žádný z návštěvníků, neboť je nejtěžším a co do škály předmětů nejbohatším stříbrným depotem, uloženým do země před rokem 1050 u nás. Kromě mincí obsahuje také kaptorgy, křížky, unikátní toaletní soupravu a zlaté prsteny.

Pozornosti si zaslouží rovněž Kabinet chmelových známek, nejobsáhlejší vystavená sbírka v Evropě, zajímavá je kolekce žatecké ikonografie nebo funkční věžní orloj z r. 1768, jehož tvůrcem byl Ferdinand Lontensperger, pocházející z významné pražské hodinářské rodiny. V muzeu lze zažít i napínavou cestu za poznáním v interaktivní expozici Žatecký stroj času.
 

Stálé expozice muzea

  • Žatecký poklad
  • Menhir
  • Žatecký stroj času
  • Hodinový stroj
  • Žatecké obrázky
  • Historický a urbanistický vývoj města Žatce
  • Pravěk středního Poohří
  • Kabinet chmelových známek
 

Žatecký poklad

Unikátní poklad obsahuje nejširší škálu předmětů z raného středověku. Ve své době představoval pro jeho vlastníka pohádkové bohatství. Jeho součástí jsou například stříbrné hřivny, dva zlaté prsteny, přičemž jeden je zcela prestižní a unikátní, osazený almandinem a pravými perlami. Jako jediný z pokladů raného středověku obsahuje takzvané kaptorgy, což jsou miniaturní duté taštičky, do kterých ukládaly předměty, kterým se přikládal magický význam. Poklad byl nalezen roku 1937 při hloubení základů pro stavbu skladu chmele na dnešním Chmelařském náměstí. Od té doby byl vystaven pouze pětkrát ale nikdy v kompletní sestavě. V expozici se dozvíte o okolnostech jeho objevu a další informace, které se podařilo získat při podrobném vědeckém zkoumání a vyhodnocení nálezu. Expozici je možno navštívit od úterý do pátku v čase 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 a o víkendu v čase 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 hodin. K objednání lze využít rezervační systém muzea, protože kapacita místnosti je pouze 12 lidí. Přednost budou mít objednaní návštěvníci!
 

Menhir Zakletá panna

Odedávna jitřil fantazii obyvatel Lounska velký křemencový kámen vztyčený při polní cestě z Března do Malnic. Venkované jej nazývali „Zakletá panna" a běda prý tomu, kdo by se pokusil o jeho přemístění či poničení. Dnes už „Zakletou pannu", mnohými považovanou za menhir, budete na původním místě hledat marně. Při rozšiřování silnice v roce 1985 jí hrozila zkáza, a tak, navzdory kletbě, byla přemístěna podruhé. Na požádání si můžete menhir prohlédnout v zahradě.
 

Žatecký stroj času

Nechte se vtáhnout do interaktivní expozice plné historických fotografií Žatce. Tablet s připravenou hrou o Žateckém stroji času vás provede městem v průběhu 19. a 20. století. Jaké tajemství skrývá Žatecká historie? A kdo to byl Hans Joachim Egertaal? To vám prozradí poutavá expozice.
 

Hodinový stroj

Hodinový stroj z dílny královské hodinářské rodiny Lontenspergerů odpočítává čas od 16. září 2006 v žateckém muzeu, kde byl po celkovém zrestaurování a zprovoznění slavnostně zpřístupněn veřejnosti. Měří neúprosně běžící čas s přesností dvou vteřin denní odchylky!
 

Žatecké obrázky

Expozice žatecké ikonografie přibližuje historický vzhled města a dnes již neexistujících ulic a staveb v unikátní kolekci fotografií, obrazů a pohlednic.


Historický a urbanistický vývoj města Žatce

Poznejte město Žatec jako centrum přemyslovského státu, nedobyté centru husitství (v roce 1421 nedokázala obrovská přesila křižáků po několik týdnů dobýt městské hradby a odtáhla s nepořízenou), literární dílo 15. století Oráč a smrt nebo Kroniku českou Václava Hájka z Libočan.


Pravěk středního Poohří

Archeologie je tradičním tématem žateckého muzea již od 1. poloviny 20. století. Jedná se o jednu z nejucelenějších výstav o pravěku v severozápadních Čechách. Expozice je členěna do jednotlivých období od starší doby kamenné až do raného středověku. Mezi velmi zajímavé exponáty patří ukázky hrobů např. hrob muže pocházející z pozdní doby kamenné. Bohatě vybavený hrob germánské ženy je vystaven ve stejné podobě, jak byl objeven při vykopávkách.
 

Kabinet chmelových známek

Jde o největší vystavovaný soubor účelových známek v České republice. Co se týče známek chmelových, je naše expozice bezesporu nejobsáhlejší veřejnou sbírkou tohoto druhu na evropském kontinentě. V deseti vitrínách je zdokumentován vývoj chmelové známky v Čechách od nejstarších svépomocí zhotovených známek z konce devatenáctého století přes odborně vyrobené chmelové známky první poloviny století dvacátého až po plastové a papírové známky z doby kolektivního hospodaření na českém venkově (od padesátých do osmdesátých let 20. století). Máme více než 1800 kusů vystavených známek.

KŘÍŽOVA VILA
Památkově chráněný dům je unikátním dokladem novorenesanční architektury a zároveň názornou ukázkou prosperity města Žatce na sklonku 19. století. Výzdobu fasády z čelní strany tvoří kuželková balustráda s atikou, doplněná keramickým obkladem a štuky. Interiéry vily v prvním patře jsou bohatě zdobeny štukovými a papírmašovými prvky. Ve třech sálech se dochovaly působivé nástropní malby od ústeckého malíře Josefa Reinera z roku 1898 s mytologickými a přírodními náměty. K původnímu vybavení patří také tři funkční kachlová kamna, plynový krb a lustr. Interiéry jsou doplněny nábytkem a obrazy z umělecko-historické sbírky muzea. V objektu nebo i v přilehlé zahradě je možné si dohodnout svatební obřad.


STARÁ PAPÍRNA
V letech 2014 – 2015 prošla jižní část bývalých papíren rozsáhlou rekonstrukcí, která byla financována z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Od listopadu 2015 slouží Regionálnímu muzeu v Žatci jako detašované pracoviště a depozitáře muzea. V prvním patře je možné navštívit expozici Z historie žateckého průmyslu, která přibližuje nebývalý rozmach průmyslového podnikání v Žatci, známém dosud především jako bohaté chmelařské centrum. Multifunkční sál slouží pro pořádání kulturních a vzdělávacích akcí, v přízemí muzeum připravuje výstavy a jarmarky. Ve vstupní části objektu jsou k vidění pamětní desky upomínající na zrušení roboty na Žatecku. Najdete zde i články z bývalého řetězového mostu přes řeku Ohři, který byl prvním železným mostem v Čechách a prvním rakouským mostem, přes který se dalo přejíždět vozy. Uveden do provozu byl r. 1827. Jeho model si můžete prohlédnout v hlavní budově muzea a původní desky z mostu najdete v průchodu domu č.p. 127 na náměstí 5. května, v centru Žatce.

Aktuality

12. 9.29. 12.
Keramika napotřetí

Keramika napotřetí

Žatec, Ústecký kraj
7. 12.
Advent na Chrámu

Advent na Chrámu

Žatec, Ústecký kraj
14. 12.
Advent na Chrámu

Advent na Chrámu

Žatec, Ústecký kraj
21. 12.
Advent na Chrámu

Advent na Chrámu

Žatec, Ústecký kraj
14. 9.21. 12.
Obrázky s příběhem

Obrázky s příběhem

Žatec, Ústecký kraj
23. 11.24. 11.
Retro Vánoce v Žatci

Retro Vánoce v Žatci

Žatec, Ústecký kraj
5. 9.6. 9.
Žatecká Dočesná 2025

Žatecká Dočesná 2025

Žatec, Ústecký kraj
7. 12.8. 12.
Vánoce na zámku Stekník

Vánoce na zámku Stekník

Zálužice, Ústecký kraj