ÚvodAktuality10 staveb architekta Františka Lýdie Gahury
Památky

10 staveb architekta Františka Lýdie Gahury

  • 27. září 2021
František Lýdie Gahura (10. října 1891 Zlín – 15. září 1958 Brno) byl český architekt a sochař. Gahurovým dílem jsou projekty obchodních domů firmy Baťa; byl autorem standardní koncepce, podle které se stavěly obchodní domy v jednotném stylu například v Berouně, Brandýse nad Labem, Čáslavi, Kolíně, Mělníce, Mladé Boleslavi, na Václavském náměstí v Praze nebo ve Slaném. Až do roku 1945 byl František Lýdie Gahura městským architektem Zlína, dlouholetá spolupráce s firmou Baťa skončila o rok později, kdy byl architekt nucen odejít do Brna. Patří mezi nejvýznamnější české architekty a sochaře tvořící v duchu funkcionalismu.
Památník Tomáše Bati ve Zlíně Památky

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Tuto výjimečnou architektonickou stavbu můžete navštívit celoročně formou komentované prohlídky.

Zlínská radnice Památky

Zlínská radnice

Nejstarší zmínka o zlínské radnici stojící na dnešním náměstí Míru pochází z roku 1569. V roce 1586 byla nově vystavěna v renesanční podobě a částečně sloužila i jako zájezdní hostinec. V srpnu roku 1921 renesanční radnice vyhořela, přitom jen rok předtím byla vypsána soutěž na novou stavbu.

Lesní hotel ve Zlíně Životní styl

Lesní hotel ve Zlíně

Lesní hotel nabízí moderní a pohodlné ubytování v klidné zlínské lokalitě, reprezentativní prostory pro obchodní schůzky či společenské akce, zážitkovou gastronomii i wellness centrum.

Kaple sv. Václava v Kudlově Památky

Kaple sv. Václava v Kudlově

Kaple svatého Václava, slavnostně posvěcená v roce svatováclavského milénia (r. 1929), zaujímá velmi zajímavé místo v baťovské architektuře.

Gahurův prospekt ve Zlíně Příroda

Gahurův prospekt ve Zlíně

Gahurův prospekt na náměstí T. G. Masaryka patří k urbanisticky nejcennějším místům ve funkcionalistickém Zlíně.

Lesní hřbitov ve Zlíně Památky

Lesní hřbitov ve Zlíně

V sousedství zlínských filmových ateliérů nedaleko od centra města se nachází lesní hřbitov, který byl zřízen na počátku 30. let 20. století. I zbudování tohoto místa je spjato se jménem Tomáše Bati.

Baťův Obchodní dům ve Zlíně Památky

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap Památky

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Baťovské Otrokovice – čtvrt Baťov Památky

Baťovské Otrokovice – čtvrt Baťov

Světově unikátní je historie Baťova, červeného města postaveného, jako středověká variace, na zelené louce. Na podmáčeném pozemku vzniklo nejprve letiště, poté továrna a k tomu všemu přibylo "město".

Pomník T. G. Masaryka v Prostějově Památky

Pomník T. G. Masaryka v Prostějově

Socha T. G. Masaryka byla odlita v roce 1938 sochařem Otakarem Španielem. Bohužel v roce 1939 musela být zakopána, aby ji okupanti nezničili. V roce 1953 byla komunistickou mocí pod rouškou noci zničena. Událost vyvolala velké lidové nepokoje. V roce 1998 byla odhaleno věrná kopie sochy.