ÚvodAktuality20 muzeí, o jejichž existenci jste možná neměli ani tušení
Kultura

20 muzeí, o jejichž existenci jste možná neměli ani tušení

  • 18. května 2023
Že existuje muzeum vah nebo olomouckých tvarůžků by vás možná napadlo, málokdo ale tuší, že vlastní muzeum má třeba umělý mezinárodní jazyk esperanto nebo těžba borové smoly. Speciální muzeum je zaměřeno například také na řeznickou profesi, vorařství či chov perlorodek. Specialitou je také expozice věnovaná jen a pouze samorostům nebo výstava, zaměřená na vyvolávání duchů.
Muzeum Olomouckých tvarůžků Kultura

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Jsme jediné muzeum svého typu v České republice, zabývající se historií i současnou výrobou Olomouckých tvarůžků.

Muzeum dýmek v Proseči Kultura

Muzeum dýmek v Proseči

Muzeum dýmek v Proseči sídlí v historickém roubeném domku čp. 61 na náměstí. Návštěvníci zde shlédnou množství exponátů, dozví se zajímavosti o výrobě dýmek a historii tohoto řemesla, které je pro prosečsko typické a jež se zde zachovalo doposud.

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové Kultura

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete přes dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pianin a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

Vorařské muzeum Purkarec – síň tradic jihočeské voroplavby Kultura

Vorařské muzeum Purkarec – síň tradic jihočeské voroplavby

Síň tradic jihočeské voroplavby, jak se muzeum správně jmenuje, byla otevřena v roce 1977 k 75. výročí založení spolku Vltavan zdejšími plavci, rybáři a jinými místními obyvateli, kteří pracovali kolem řeky. Síň voroplavby na Vltavě obsahuje sbírku dobových předmětů, nářadí a dokumentů.

Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích Kultura

Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích

Horažďovice prosluly ve středověku chovem otavských perlorodek. První zmínky pocházejí z roku 1594, kdy pánové Jan a Karel Rummerskirchové nechali dovézt z Holandska násadu přibližně 10 tisíc kusů perlorodek a založili v Horažďovicích jejich umělý chov, který se tu udržel až do poloviny 20. století.

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku Kultura

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.

Muzeum esperanta v Ottendorferově domě ve Svitavách Kultura

Muzeum esperanta v Ottendorferově domě ve Svitavách

Muzejní expozice v Ottendorferově domě mapuje nejen vznik a historii esperantského hnutí v ČR i zahraničí, ale prezentuje i všestranné praktické využití znalosti esperanta v současné době.

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice Kultura

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice

Stálá expozice, zachycující vývoj silnic od nejstarších stezek až po dnešní moderní silnice, kde je možné vidět nespočet historických map, dobových dokumentů nebo vzácných fotografií.

Dobrovické muzeum plné cukru i lihu Kultura

Dobrovické muzeum plné cukru i lihu

Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice připravilo pro návštěvníky čtyři expozice ve třech prohlídkových okruzích, které je možné kombinovat.

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci Kultura

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech Kultura

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech

Expozice plechových mechanických hraček z let 1840–1960 v královském městě Velvary. Nechte se potěšit velkým světem malých hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem a jinými starými unikáty, s nimiž si hráli naši prarodiče.

Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně Památky

Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně

Jediné muzeum "naftařiny" v České republice najdete v budově bývalých kasáren v Hodoníně. Muzeum naftového dobývání a geologie tvoří vnitřní expozice a venkovní technologický park v okolí muzea.

Muzeum těžby borové smoly Kultura

Muzeum těžby borové smoly

V hájovně v Lomanech u Plas je muzeum věnované těžbě smoly, které vám ukáže nástroje i nádoby potřebné k těžbě, dobové fotografie a další exponáty, které připomínají historii lesnictví v regionu. Výstavu doplňují myslivecké trofeje.

Muzeum textilního tisku ve Dvoře Králové Kultura

Muzeum textilního tisku ve Dvoře Králové

Ve Dvoře Králové nad Labem najdete muzeum textilního tisku. Vzniklo v bývalé textilní škole (nyní Střední průmyslové škole a Střední odborné škole). V muzeu jsou k vidění například exponáty z bývalého textilního muzea v České Skalici nebo modrotisková dílna.

Muzeum břidlice Budišov nad Budišovkou Kultura

Muzeum břidlice Budišov nad Budišovkou

Expozici o historii a současnosti těžby břidlice najdete v Budišově nad Budišovkou. Expozice muzea dokumentuje historii nářadím, vzorky a výrobky a je doplněna o geologický vývoj Země, bohatou fotodokumentaci z historie i současnosti.

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá Kultura

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá

Obec Komňa v Bílých Karpatech na Uherskohradišťsku otevřela unikátní muzeum, které přibližuje život takzvaných zvěrokleštičů neboli miškářů v druhé polovině 19. století. Dnes již zaniklé řemeslo bylo právě v Komni, která je známá také jako možné rodiště Jana Amose Komenského, nebývalé rozšířené.

Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší Kultura

Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší

V nenápadné uličce v Semilech najdete tři roubené chalupy. V jedné z nich a v přilehlém zděném domečku je instalována expozice o místních léčitelích.

Muzeum vah Křenovy – nejmenší muzeum v ČR Kultura

Muzeum vah Křenovy – nejmenší muzeum v ČR

Navštivte nejmenší muzeum České republice v Křenovech, které nabízí expozici různých typů vah. V bývalém vážním domečku u zemědělské váhy vzniklo na pouhých čtyřech metrech čtverečních muzeum vah. Největším exponátem je vlastně samotné muzeum. Domeček skrývá dosud plně funkční mechanismus zemědělské váhy.

Muzeum řeznictví v Náměšti nad Oslavou Kultura

Muzeum řeznictví v Náměšti nad Oslavou

Nové muzeum řezníků s unikátním počtem vystavených předmětů naláká nejednoho milovníka zajímavostí. Muzeum nabízí ucelený pohled na historii výroby uzenin a masných výrobků.

Expozice spiritismu v Nové Pace – vyvolávání duchů v Podkrkonoší Kultura

Expozice spiritismu v Nové Pace – vyvolávání duchů v Podkrkonoší

Městské muzeum v Nové Pace se může pochlubit unikátní expozicí spiritismu, která mapuje vývoj tohoto hnutí v Krkonoších. Spiritismus (duchařina, vyvolání duchů) vznikal v těžkých životních a sociálních podmínkách horalů přibližně na přelomu 19. a 20. století.

Muzeum nočních motýlů Příbram – druhé největší muzeum lišajů na světě Kultura

Muzeum nočních motýlů Příbram – druhé největší muzeum lišajů na světě

Kolekce muzea v Příbrami je druhou nejucelenější sbírkou lišajů na světě. Svým rozsahem jej předčí pouze Muzeum přírodních věd v Londýně. V současné době muzeum vlastní 1 325 druhů a celkově více jak 200 000 exemplářů.