ÚvodAktualityNejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka
Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Poslechněte si audio verzi článku
Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.

1. Mariánský most v Ústí nad Labem

Největší z našeho výběru, Mariánský most v Ústí nad Labem, se sice hned po dokončení roku 1998 stal jedním ze symbolů města, přesto se o něm psalo víc, než by se Ústeckým líbilo. Mostní pylon, výrazná protiváha k masivu Mariánské skály, totiž stavbu výrazně prodražil a Ústí se více než dvacet let soudilo o proplacení dodatečných nákladů: z původních 300 milionů korun cena vyšplhala na dvojnásobek. Renomovanému časopisu Structural Engineering International to ale rozhodně nevadilo a most zařadil mezi deset nejkrásnějších staveb světa devadesátých let.
 

2. Trojská lávka v Praze

Také Trojská lávka v Praze byla v médiích provětrávaná víc než dost: ta stará se totiž v prosinci 2017 zřítila. Protože lávka byla hojně využívaná pro cesty ze Stromovky k Trojskému zámku, zoologické zahradě a botanické zahradě, přes Vltavu opět musel začít pendlovat přívoz. Nové lávky se Praha dočkala v roce 2020. Stejně jako ta původní slouží pěším, bruslařům a cyklistům, má ale i pár nových vylepšení: například sklopná zábradlí coby protipovodňová opatření. Nebojte se přes ni chodit, měla by prý vydržet nejméně sto let.
 

3. Lávka Dagmar Šimkové v Písku

Architekt Josef Pleskot (* 1952) patří mezi nejvýraznější postavy současné české architektury; připomeňme třeba Zenovou zahradu v Litomyšli, vinařský dům Sonberk nebo revitalizaci areálu Dolních VítkovicOstravě. Narodil se v Písku a přestože řadu let žije v Praze, považuje se za Jihočecha. Jeho první stavbou v rodném městě se stala lávka přes Otavu, která spojila lokality Hradiště a Václavské předměstí. Lávka se v jednom místě lomí, doplňuje ji podesta jako místo pro setkávání a zastavení, a díky pojmenování po politické vězeňkyni Dagmar Šimkové zároveň slouží jako neformální pomník obětem totalitního režimu.
 

4. Vávrova lávka s rozhlednou v Chebu

Oblíbeným místem procházek v Chebu je sportovně-rekreační areál Krajinka na obou březích řeky Ohře pod Chebským hradem. Vycházkový bulvár lemují dětská hřiště a cyklostezka, najdete tu také minigolf, piknikovou louku, vodní hrátky, hřiště na pétanque, stolní tenis, streetball, lanové centrum anebo originální Vávrovu lávku. Architekt David Vávra se nechal inspirovat hradním padacím mostem, a tak lávku doplňuje deset metrů vysoká vyhlídková věž.
 

5. Dvě v jednom městě: lávka přes Loučnou a lávka s vyhlídkou v Litomyšli

Město klášterních zahrad s kulturním odkazem Bedřicha Smetany, to je Litomyšl. Uplatnila se tu i moderní architektura, například na nábřeží říčky Loučné přímo v centru města. Přes řeku vede visutá pěší lávka, o pár let mladší je Smetanova lávka. Za minimalistickou stavbu s výtahem a vyhlídkou na historické jádro města, která vede přes frekventovaný průtah městem, získali její autoři z atelieru Ehl & Koumar architekti Českou cenu za architekturu. Co o lávce řekla porota soutěže? Dobrý most prý je jako dobrý skutek v nevlídném světě, způsob, jak propojit lidi a místa, navržený tak, aby byl příjemný na pohled i jako zážitek.
 

6. Lávka s lavičkou v Palkovicích

Palkovicích v Moravskoslezském kraji se přes říčku Olešnou dlouho chodilo po staré dřevěné lávce. Postupné proměny centra obce nakonec dosáhly až k řece, kde vznikla nová lávka pro pěší. Protože měla rozšířit veřejný prostor a nabídnout atraktivní místo pro setkávání a odpočinek, přímo na lávce je umístěná dlouhá lavička. Přes skleněné zábradlí z ní můžete nerušeně pozorovat nejenom okolí, ale i kachny a pstruhy v řece.
 

7. Lávka Vítka Brandy v Kadani

Když půjdete v Kadani po nábřeží Maxipsa Fíka podél řeky Ohřefrantiškánskému klášteru, pod hrází vodní nádrže objevíte lávku. Nevede z břehu na břeh, jak byste možná čekali, je zasazená ve skále nad řekou a usnadňuje jízdu cyklistům. Měří necelých sto metrů a nese jméno projektanta Vítka Brandy, který tragicky zahynul záhy po jejím dokončení.
 

8. Lávka Evy Jiřičné v Klatovech

Jednou z nejskrytějších lávek v našem výčtu je skleněná lávka od ateliéru Evy JiřičnéKlatovech. Vede přes Balbínovu ulici, je součástí rekonstruovaných barokních katakomb a spojuje bývalou jezuitskou kolej a jezuitské gymnázium v těsné blízkosti kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce. Původní plány počítaly s tím, že se na místo vrátí historický prampouch, který tu vedl v 19. století, ale památkáři nakonec doporučili moderní skleněný tunel.
 

9. Lávka v Medvědím dole v Krkonoších

Při toulkách Krkonošským národním parkem se můžete projít po několika lávkách, které navrhli studenti architektury Českého vysokého učení v Praze. Byla to výzva: lávky se například musí dát rozebrat a jejich tvar i konstrukce by měly odolat přívalům sněhu. První lávku s jednoduchou, ale výraznou příhradovou konstrukcí najdete na Medvědím potoce, kde v nadmořské výšce 1020 metrů překlenuje úžlabí Medvědího dolu.
 

10. Lávka s lavičkou přes Hlubokou strouhu

Druhou „studentskou“ lávku v Krkonošském národním parku objevíte na úbočí Stohu, v místě, kde Hlubokou strouhu překonává modrá turistická stezka, vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Klínové boudy. Součástí lávky je lavička, obrácená směrem do údolí. V místě, kde je jen málo míst k odpočinku, se vážně hodí!
 

11. „Voňavá“ lávka přes Černou strouhu v Krkonoších

Třetí krkonošská lávka vede po Klínové cestě přes Černou strouhu, kopíruje terén a přirozeně se stáčí ve směru stezky. Po horní linii vnějšího nosníku probíhá lavička, ze které je výhled do údolí. A zajímavost? Cedrové dřevo, ze kterého je lávka vyrobena, stále exoticky voní.
 

12. Lávka přes Čistou u Hrnčířských bud v Krkonoších

Také další lávka přes Čistou u Hrnčířských bud se musela vypořádat se složitým terénem: je umístěna v úzké rokli a v ostré zatáčce. Sedm dřevěných trojúhelníků propojují ocelové prvky, vznášejí se díky ocelovým táhlům a v nich je vložený „běhoun“ z fošen.
 

13. Lávka v Eliščině údolí v Malé Úpě

Pátá krkonošská lávka v Eliščině údolí nedaleko Rennerových bud v Malé Úpě je ze všech nejrobustnější a lze po ní jezdit autem. Autoři zvolili dřevo jako tradiční místní materiál, spojovací prvky jsou kvůli odolnosti ocelové.
 

14. Lávka v Příboře

Možná Příbor znáte jako rodiště Sigmunda Freuda, ale za vidění stojí i zachovalé historické jádro a moderní lávka přes Lubinu. Použitá segmentová konstrukce byla první svého druhu na území Česka, zábradlí mostu tvoří nerezové sloupky s masivním dubovým madlem a osvětlením. Minimalistické pojetí lávky nabízí nerušený výhled do okolí.
 

15. Houpavá lávka pod Šobesem

Legendou národního parku Podyjí není jen vinice Šobes, řazená mezi deset nejlepších vinic v Evropě, ale také pověstná houpací lávka pod ní. Pokud se sem vypravíte z Hnanic, jinudy stejně jít nemůžete. Houpacích visutých lávek přes řeku Dyji je v Podyjí víc: druhou najdete u Vranova nad Dyjí a třetí na pěší trase z Podmolí k Devíti mlýnům.
 

16. Houpavá lávka u Svatošských skal

Kousek od Karlových Varů v hlubokém kaňonu řeky Ohře objevíte Svatošské skály, jedno z nejoblíbenějších výletních míst v okolí. Přímo pod skalami spojovala břehy letitá lávka, která se citelně pohupovala. S návalem turistů jí nyní pomáhá nová lávka, která stojí o kousek výš po proudu. Díky moderní konstrukci a šířce ji v případě nutnosti mohou použít i záchranáři. Mostovka je z dubu, zábradlí z modřínového dřeva má tvar takzvaných ondřejských křížů. A skvělá zpráva? Také se houpe!
 

17. Rarita č. 1: transbordér pod Hamrštejnem

Kuriozitou mezi našimi lávkami je transbordér přes Lužickou Nisu pod hradem Hamrštejnem, samoobslužný dřevěný kabinkový osobní mostní přepravník aneb gondolový most. Nahradil starou kovovou lávku a k dopravě přes řeku se tu užívá kabinka zavěšená na kladkách; tu uvádí do pohybu přímo cestující tím, že tahají za lano. Transbordér přes řeku Nisu je jediný v Česku, v Evropě jsou podobná zařízení dvě.
 

18. Rarita č. 2: Akvadukt na Hadrovci u Domažlic

Unikátní je i můstek, který najdete u železniční zastávky Havlovice na Domažlicku: nad železniční tratí vede dřevěný akvadukt, jediný svého druhu v Česku. Historický vodní kanál po něm přivádí už od 16. století vodu z lesů pod Čerchovem do rybníků kolem Domažlic. Podél akvaduktu vede mezinárodní cyklotrasa PrahaPlzeňRegensburg–Mnichov.
 

19. Nová lávka v Nymburce

Po zřícení staré Trojské lávky v Praze v roce 2017 vypukla panika i v Nymburce, kde stála lávka s obdobnou konstrukcí jako ta v Troji. Nakonec šla stará nymburská lávka roku 2018 k zemi a v roce 2021 byla otevřena nová lávka pro cyklisty a pěší. V jejím sousedství prý má vzniknout malá veřejná pláž pro koupání v Labi.
 

20. Lávka z Holešovic do Karlína

Pro Prahu „…Karlův most nastavil určitou úroveň – neznám druhý takový. Snad s výjimkou mostu, který vede k Andělskému hradu v Římě s anděly od Berniniho,“ říká Santiago Calatrava, nejznámější španělský architekt dneška. Mosty jsou podle něj v Praze stejně důležité jako hrad nebo katedrála – a musí být krásné. Lávka z pražských Holešovic do Karlína, otevřená v roce 2023, je přesně taková. Pěším i cyklistům usnadňuje cestu na ostrov Štvanice.
 

21. Visutý most na Dolní Moravě

TV roce 2022 se výčet atrakcí v horském resortu Dolní Morava rozšířil o nejdelší visutý most na světě. Sky Bridge 721 měří 721 metrů a prochází se po něm ve výšce 95 metrů nad zemí. Vede od chaty Slaměnka nedaleko Stezky v oblacích přes Mlýnické údolí až k úbočí kopce Chlum.
 

22. Lávka Eva v Adamově

Město Adamov má od roku 2022 pěkné nástupiště na vlakovém nádraží. Jeho dominantou je lávka Eva, z níž vedou schodiště a výtahy na jednotlivá nástupiště. Architekti z ateliéru Hua Hua Architects se inspirovali industriální minulostí města, navíc do konstrukcí promítli ženský chromozom XX.
 

23. Lávka na Švédský vrch v Chebu

Hned několika nej se chlubí lávka na Švédský vrch v Chebu. S celkovou délkou přibližně 400 metrů se jedná o druhou nejdelší lávku pro pěší v České republice, a je nejdelší ze všech lávek, které mohou používat i cyklisté. Překlenuje celkem 43 kolejí, což je další tuzemský rekord.
 

24. Poustevníkova lávka v národním parku Podyjí

Dobré sousedské vztahy mohou mít všelijaké podoby: někde jsou to společné slavnosti, jinde zvony nebo kaplička. V národním parku Podyjí jsou to mosty a lávky. V roce 2023 se východně od Hardeggu nedaleko Lukova na místě někdejšího brodu otevřela takzvaná Poustevníkova lávka. Obdobné lávky v Podyjí už jsou, ale ani Poustevníkova lávka nebude poslední: projekt nazvaný Mosty k sousedům počítá se vznikem dvou propojených výletních tras, kam se dostanete z moravského i rakouského břehu Dyje.
 

25. Nový železniční most na Výtoni

Architektka Iveta Torkoniaková navrhla už řadu mostů, například Lahovický most s vyhlídkami, visutou lávku u Strakonického hradu či přechod přes dálnici D8 u Ústí nad Labem zvaný Kočičí oči. Společně s ateliérem 2T Engineering vyhrála soutěž na nový železniční most pod Vyšehradem. Starý most se přesune jinam a na místě vyroste nový most s bronzovými oblouky. Z dosavadních 16 metrů se rozšíří na 30 metrů, takže kromě další koleje se na most pohodlně vejdou i stezky pro cyklisty a pěší po obou stranách. Most by mohl být hotový v roce 2028.
 

26. Nová lávka z Karlína na Vítkov

Pražské čtvrtě Karlín a Žižkov leží blízko od sebe, zároveň ale velmi daleko. Hlavní bariérou mezi nimi je vrch Vítkov. Jediným propojením je tunel pro pěší, tím dalším by měla být nová lávka s výtahovou věží, která přemostí železniční trať na úpatím Vítkova. Architektem nového řešení je Petr Tej, autor Štvanické lávky, která propojila Karlín s Holešovicemi. Právě na Štvanickou lávku nová stavba naváže zhruba ve stejné linii a propojí tak rovnou tři pražské čtvrtě. Lávka by měla vzniknout kolem roku 2030.
Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let. Připomeňte si je na Kudy z nudy třeba při Světovém dni architektury, který se slaví vždy první pondělí v říjnu.

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721 Zážitky

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721

Horský resort Dolní Morava se chlubí světovým unikátem Sky Bridge 721. Jedná se o nejdelší visutý most pro pěší na světě, který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí.

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou Letní sporty

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou

V roce 2022 v Litomyšli vznikla moderní zastřešená lávka s výtahem, která zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města, rozdělených rušnou ulicí. Lávka získala hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023.

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína Památky

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Lávka z pražských Holešovic do Karlína slouží pěším a cyklistům, kterým usnadňuje cestu na ostrov Štvanice. Od července 2023 propojuje lávka páteřní cyklostezky vedoucí na obou březích Vltavy.

Lávka přes Jizeru v Mladé Boleslavi od Josefa Pleskota Památky

Lávka přes Jizeru v Mladé Boleslavi od Josefa Pleskota

Lávka přes Jizeru v Mladé Boleslavi pro pěší a turisty propojuje cyklostezky z Krásné louky a na druhém břehu řeky. Navrhl ji architekt Josef Pleskot.

Vyhlídka Na pilíři – výhled na řeku Radbuzu v Plzni Památky

Vyhlídka Na pilíři – výhled na řeku Radbuzu v Plzni

Na jaře 2023 se otevřela nová vyhlídka na Radbuzu v Plzni – Slovanech nazvaná Vyhlídka Na pilíři. Vznikla na pilíři mostu, který nikdy nebyl dokončen.

Kde stály nejkrásnější řetězové mosty a který z nich můžete vidět dodnes?

Kde stály nejkrásnější řetězové mosty a který z nich můžete vidět dodnes?

Mosty se staly natolik běžnou součástí našich životů, že se jen málokdy zastavíme, abychom obdivovali jejich půvab. K těm nejkrásnějším patří řetězový most, který vede přes Lužnici u obce Stádlec. Připomíná časy, které jsou dávno pryč, a také svého autora, inženýra a stavitele Bedřicha Schnircha.

Lávka Eva v Adamově Památky

Lávka Eva v Adamově

Na nádraží v Adamově si nelze nevšimnout lávky z roku 2022, která má připomínat ženský chromozom XX. Architekti z ateliéru Hua Hua Architects se inspirovali industriální minulostí města.

Pleskotova lávka v Písku Památky

Pleskotova lávka v Písku

Dvě části Písku spojuje nová lávka pro pěší a cyklisty navržená architektem Josefem Pleskotem. Lidé se po ní dostanou z Václavského předměstí přes Otavu do Hradiště.

Lávka mezi národními parky Podyjí a Thayatal Příroda

Lávka mezi národními parky Podyjí a Thayatal

Nová lávka pro pěší přes řeku Dyji je symbolem spolupráce národních parků Podyjí a Thayatal a umožňuje turistům seznámit se s unikátním prostředí tak, jak jej vytváří sama příroda – bez hranic.

Visutá lávka u Bechyně Příroda

Visutá lávka u Bechyně

Na červené turistické značce a NS Na Onen Svět u Bechyně se nedaleko rozcestí Proti Židově strouze nachází, kolem skalního masívu nad řekou Lužnicí, visutá lávka. Patří k nejatraktivnějším místům na Stezce údolím Lužnice.

Lávka Vítka Brandy v Kadani Letní sporty

Lávka Vítka Brandy v Kadani

Pod klášterem v Kadani usnadňuje cyklistům jízdu visutá cyklistická lávka, zasazená ve skále nad řekou. Měří necelých sto metrů a nese jméno projektanta Vítka Brandy, který tragicky zahynul záhy po jejím dokončení.

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty v Česku

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty v Česku

Most – označovaný také jako „mladší bratr cesty“ – představuje prvek, který pomáhá překonávat nejrůznější překážky. Tak třeba na fotografie Karlova mostu narazíte téměř na každém rohu. Skoro by se zdálo, že jde o jediný most u nás. A přitom v České republice ale teče spousta řek, říček i potoků a na řadě z nich najdete jedinečné a krásné mosty. Přejděte s Kudy z nudy suchou nohou po nejzajímavějších mostech u nás.

Radotínské lávky Letní sporty

Radotínské lávky

Od září 2023 mohou chodci a cyklisté v Radotíně využívat dvě lávky – přes Berounku a nad frekventovanou silnicí. Díky nim je bezpečnější provoz jak v samotné městské části, tak také i mezi dalšími okrajovými částmi Prahy 5.

Lávky v Krkonošském národním parku od studentů ČVUT Letní sporty

Lávky v Krkonošském národním parku od studentů ČVUT

V Krkonoších bylo v roce 2019 nainstalováno pět lávek, které pro nejvyšší české hory navrhli a vlastními silami postavili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze v rámci spolupráce školy a Správy Krkonošského národního parku. V roce 2024 přibude dalších šest.

Lávka pod Šobesem a visuté lávky přes řeku Dyji Památky

Lávka pod Šobesem a visuté lávky přes řeku Dyji

Houpací mosty nad řekou Dyjí jsou pozůstatkem po pohraničnících z komunistické éry. Metoda ostrahy hranice i samotná konstrukce mostů jsou dílem sovětských inženýrů.

Nová lávka v Nymburku přes Labe Památky

Nová lávka v Nymburku přes Labe

Lávka přes řeku Labe slouží pro pěší a cyklisticky, kterým umožňuje dostat se z centra města do městské části Zálabí. Lávku připravila společnost SHP – Stráský, Hustý a partneři. Autorem návrhu je projektant Jiří Stráský, který navrhoval lávku v Praze-Troji i předešlou v Nymburku.

Visutá lávka u Strakonického hradu Památky

Visutá lávka u Strakonického hradu

Mezi moderní stavby současnosti patří visutá lávka nad řekou Otavou, která propojila soudobou architekturu s historickou zástavbou. Spojuje Strakonický hrad s městem na levém břehu řeky Otavy.

Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově Památky

Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově

Trojská lávka je ocelová lávka přes Vltavu mezi pražskou čtvrtí Troja a Císařským ostrovem. Slouží chodcům i cyklistům, kterým usnadňuje cestu směrem ze Stromovky do Troje, či obráceně. Je čtyři metry široká a v případě nutnosti po může řeku překonat i sanitka.

Lávka od Evy Jiřičné v Klatovech Památky

Lávka od Evy Jiřičné v Klatovech

Součástí rekonstrukce katakomb v Klatovech bylo roku 2012 i spojení dvou objektů v Balbínově ulici, skleněná nadzemní lávka, která byla postavena podle projektu architektky Evy Jiřičné.

10 tipů na zajímavé mosty, mostky, lávky, viadukty

10 tipů na zajímavé mosty, mostky, lávky, viadukty

Most – označovaný také jako „mladší bratr cesty“ – představuje prvek, který pomáhá překonávat nejrůznější překážky. Gotický Kamenný most v Písku je nejstarším dochovaným a dodnes používaným mostem u nás a po mostu v nedalekém německém Regensburgu druhým na sever od Alp. Mezi nejslavnější mosty na světě patří Karlův most v Praze. Karlův most založil roku 1357 dne 9. července v 5 hodin a 31 minut Karel IV., který chtěl pomocí "magické" číselné kombinace zajistit stavbě dobrou budoucnost. Zajímavé jsou ale i další mostní stavby – například barokní most v Bechyni, Stádlecký řetězový anebo historické dřevěné kryté mosty. Pojďte je s portálem Kudy z nudy prozkoumat.

Transbordér pod hradem Hamrštejnem Památky

Transbordér pod hradem Hamrštejnem

Přímo pod zříceninou gotického hradu Hamrštejn převáží turisty unikátní transbordér – samoobslužný kabinkový mostní přepravník, který nahradil starou kovovou lávku přes Lužickou Nisu. Transbordér přes řeku Nisu je jediný v ČR a druhý v Evropě.