ÚvodČeská nejOsobnostJosef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů
Osobnost

Josef Pleskot – jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých architektů

Architekt Josef Pleskot (* 3. prosince 1952, Písek) patří k nejznámějším tuzemským architektům. V roce 2014 získal titul Architekt roku, a to za proměnu zastaralého industriálního areálu Vítkovických železáren v Ostravě. Podle jeho návrhů vznikly například Svět techniky, nástavba vysoké pece Bolt Tower nebo multifunkční aula Gong, vybudovaná z bývalého plynojemu.
Architekt Josef Pleskot absolvoval v roce 1979 Fakultu architektury ČVUT v Praze. Mezi jeho první práce patřily rodinné a bytové domy zejména v rodných jižních Čechách. V roce 1991 založil vlastní kancelář AP atelier, která sídlí v prostorách bývalé továrny architektova dědečka Adolfa R. Pleskota v pražských Holešovicích.

Stavby Josefa Pleskota patří k tomu nejlepšímu, co v České republice vzniká. S jeho jménem je spojená zejména revitalizace Dolní oblasti VítkovicOstravě, tedy nástavba vysoké pece č. 1 Bolt Tower, Svět techniky a multifunkční aula Gong. Podle jeho návrhu se rovněž historické budovy elektrárny již neexistující koksovny Karolina proměnily na multifunkční centrum pro kulturu a sport Trojhalí – Nová Karolina. Je autorem budovy vinařství Sonberkjihomoravských Popicích, pro Litomyšl navrhl úpravu nábřeží řeky Loučné, revitalizaci historické budovy Regionálního muzea anebo rekonstrukci zámeckého pivovaru.

V hlavním městě patří k nejznámějším Pleskotovým realizacím ústředí ČSOB v Radlicích, průchod valem Prašného mostu v Jelením příkopě, výchovně-vzdělávací centrum v Zoo Praha, nový oltář pro kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech nebo budova Metrostavu v Libni.

Josef Pleskot se narodil se v Písku a přestože řadu let žije v Praze, považuje se za Jihočecha. Jeho první stavbou v rodném městě se v roce 2014 stala lávka přes Otavu, která spojila Hradiště a Václavské předměstí. Lávka se v jednom místě lomí, doplňuje ji podesta jako místo pro setkávání a zastavení, a díky pojmenování po politické vězeňkyni Dagmar Šimkové je rovněž neformálním památníkem na oběti totalitního režimu.
 
Pleskotova lávka v Písku Památky

Pleskotova lávka v Písku

Dvě části Písku spojuje nová lávka pro pěší a cyklisty navržená architektem Josefem Pleskotem. Lidé se po ní dostanou z Václavského předměstí přes Otavu do Hradiště.

Zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli Kultura

Zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli

Nová zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli je útočištěm umění, kreativity a relaxace.

Střešní zahrada u Světa techniky v Ostravě Příroda

Střešní zahrada u Světa techniky v Ostravě

Svět techniky v sobě neukrývá pouze vnitřní expozice, součástí jedné z nich, Světa přírody, je také venkovní zahrada. Vznikla na obdélníkovém půdorysu střechy podél „zrcadla" čelní fasády. Autory návrhu a tvůrci kompozice jsou Ing. Arch. Josef Pleskot, zahradní architekt Ing. Zdenek Sendler a zahrad

Keltské oppidum Závist – za největším a nejznámějším oppidem u nás Příroda

Keltské oppidum Závist – za největším a nejznámějším oppidem u nás

Největší známé keltské oppidum v Čechách i ve Střední Evropě můžete navštívit i vy. Bylo vybudováno na vrchu Hradiště zvaném Závist, nad dnešní Zbraslaví u Prahy v nadmořské výšce 391 metrů.

Za vínem na krásná místa: moderní architektura zasazená uprostřed vinic, kde najdete kvalitní víno

Za vínem na krásná místa: moderní architektura zasazená uprostřed vinic, kde najdete kvalitní víno

Milujete víno a patříte i k příznivcům moderní architektury? Pak se vám budou hodit naše tipy na místa, kde se lahodná vína jižní Moravy snoubí s moderním designem. Mnohá vinařství se mohou pochlubit stylovými a ryze současnými budovami návštěvnických center či degustačních prostor přímo uprostřed vinic. Vydejte se za originální architekturou a kvalitními víny!

Radotínské lávky Letní sporty

Radotínské lávky

Od září 2023 mohou chodci a cyklisté v Radotíně využívat dvě lávky – přes Berounku a nad frekventovanou silnicí. Díky nim je bezpečnější provoz jak v samotné městské části, tak také i mezi dalšími okrajovými částmi Prahy 5.

Naučná stezka Radotín Příroda

Naučná stezka Radotín

Jedenáct kilometrů dlouhá trasa je vedena po území Radotín i na katastrech Kosoře a Lochkova. Místní i turisy přivádí do těch nejkrásnějších míst radotínského okolí. Ukáže vám místní přírodní zajímavosti, jako jsou například Radotínské skály a Slavičí údolí.

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

Lávka přes Jizeru v Mladé Boleslavi od Josefa Pleskota Památky

Lávka přes Jizeru v Mladé Boleslavi od Josefa Pleskota

Lávka přes Jizeru v Mladé Boleslavi pro pěší a turisty propojuje cyklostezky z Krásné louky a na druhém břehu řeky. Navrhl ji architekt Josef Pleskot.

Zámecké sklepení v Litomyšli Kultura

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.

#světovéČesko a železné ostravské Hradčany

#světovéČesko a železné ostravské Hradčany

Nemusíte jezdit do světa, říkají na Severní Moravě a ve Slezsku, když celý svět najdete v našem kraji. Stejně jako k Praze neodmyslitelně patří Hradčany, symbolem Ostravy jsou Dolní Vítkovice. A pokud si myslíte, že se romantické sídlo českých králů nedá porovnávat s industriální krásou starých vysokých pecí, podívejte se na jejich siluety. Panoramata obou míst se s trochou nadsázky podobají, nemyslíte?

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích Památky

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic. Ta je v současnosti nejvyšším geografickým bodem ve městě. Po okolí se odtud rozhlédnete z téměř 80 metrů.

10 staveb architekta Josefa Pleskota

10 staveb architekta Josefa Pleskota

Architekt Josef Pleskot patří ve svém oboru k současné české špičce. K nejznámějším Pleskotovým realizacím patří ústředí ČSOB v pražských Radlicích, revitalizace staveb v komplexu bývalých železáren v Dolní oblasti Vítkovic či průchod valem Prašného mostu. Jestli se připojí k týmu prezidenta Petra Pavla jako architekt Pražského hradu zatím nevíme, jisté ale je, že jako architekt už Hrad velmi dobře zná. Je autorem rekonstrukce Jeleního příkopu, kdy se už za Václava Havla pro veřejnost otevřela jeho dolní část, a také propojení s horní částí tunelem pod Prašným mostem. Za tuto stavbu Pleskot získal několik mezinárodních architektonických cen. Zajděte se tam podívat, tunel je zevnitř efektně nasvícený a má také skvělou akustiku!

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.

#světovéČesko a nábřeží v Písku: zářící Titanik na Otavě

#světovéČesko a nábřeží v Písku: zářící Titanik na Otavě

Nejstarší kamenný most v Česku, Městský ostrov i ostrůvek u Křižíkovy elektrárny: to je jen část hezkých míst v Písku, která propojuje řeka Otava. Na její náplavce vyrůstají slavné sochy z písku, lidé se tu procházejí, odpočívají, krmí labutě a posedávají v kavárnách. A také si prohlížejí písecký Titanik, místní kuriozitu, která je dokonce zanesená v oficiálních mapách.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech Památky

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova Gurmánská turistika

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova

Tento architektonický skvost, dílo architekta Josefa Pleskota, je první stavbou na Moravě, která je zasazena přímo uprostřed vinohradu. Již v roce 1522 byla vína z této vinice dodávána na Pražský hrad, na slavnostní tabule Jagellonců, později Habsburků do Vídně.

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem Památky

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.

Nová radnice v Benešově Památky

Nová radnice v Benešově

Radnice, zabírající prostory dvou domů na náměstí, získala s nástupem demokracie na významu a ten bylo zapotřebí zosobnit stavebním činem. Dům č.p. 100 pochází ze 17. století. V roce 1867 jej získala městská obec a zřídila zde radnici.

3. 7.6. 7.
Beats for Love 2024

Beats for Love 2024

Ostrava, Moravskoslezský kraj
26. 9.31. 7.
Ukrajinská pole orná a válečná v NZM Ostrava

Ukrajinská pole orná a válečná v NZM Ostrava

Ostrava, Moravskoslezský kraj
30. 5.3. 7.
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2024

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2024

Ostrava, Moravskoslezský kraj
13. 7.
Fesťáček Ostrava

Fesťáček Ostrava

Ostrava, Moravskoslezský kraj
27. 7.
Fesťáček Kladno

Fesťáček Kladno

Kladno, Středočeský kraj
10. 8.
Fesťáček Zlín

Fesťáček Zlín

Zlín, Zlínský kraj
17. 8.
Fesťáček Olomouc

Fesťáček Olomouc

Olomouc, Olomoucký kraj
31. 8.
Fesťáček Brno

Fesťáček Brno

Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace

Ubytování
Hotel Padre

Hotel Padre

Vítkovice, Moravskoslezský kraj
Gurmánská turistika
Cokafe Dolní Vítkovice

Cokafe Dolní Vítkovice

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Ubytování
Hotel Palác Elektra

Hotel Palác Elektra

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Ubytování
Imperial Hotel Ostrava

Imperial Hotel Ostrava

Ostrava, Moravskoslezský kraj