ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… bankách

7 věcí, které nevíte o… bankách

Poslechněte si audio verzi článku
PIN, číslo účtu, bezpečnostní schránka, čerpání půjčky nebo hypotéka – tahle slova známe víc než dobře. Další položky bankovního slovníku ale zní trochu tajemně, namátkou akreditiv, anuita, kontokorent, likvidita nebo phising. Dokonale se v nich vyznají banky a bankéři, ostatně proto je máme. Co o bankách ale víme a nevíme? Jak stará je Česká národní banka? Která banka je nejstarší, nejkrásnější, nejpohádkovější nebo nejtajemnější?

1. První moderní banka



Definice je jasná: banka je instituce, která poskytuje finanční služby. Shromažďuje peníze, která dává k dispozici formou úvěru, a tím umožňuje pohyb financí v ekonomice. Ačkoli zprávy o prvních bankách máme už z Babylonie přibližně z 18. století před naším letopočtem, za první novodobou banku se považuje ta, která byla založena roku 1609 v nizozemském Amsterdamu. Kromě vkladů prováděla směnečné transakce, později začala poskytovat úvěry, a kromě toho jejím hlavním úkolem bylo stahovat z trhu nekvalitní mince. Už tehdy lidé zkrátka od banky očekávali jistotu, spolehlivost a bezpečnost.
 

2. Nejstarší bankovní instituce



Nejstarší banku, která funguje dodnes, ale musíme hledat jinde: v Itálii. Banka Monte dei Paschi di Siena svou historii odvozuje od charitativní makléřské společnosti, založené roku 1472, ale v současné podobě vznikla roku 1624. V původní historické budově sice je galerie, ale banka své služby klientům poskytuje dodnes a dokonce patří k největším v Itálii.
 

3. Vznik Československé národní banky



Československá republika sice vznikla 28. října 1918, ale Československá národní banka byla ustavena až v dubnu 1926. Podobně jako v jiných oblastech mladý stát jistou dobu zachovával instituce z dob Rakousko-Uherska. Předchůdkyní dnešní České národní banky tak byla Rakousko-uherská banka, která v českých zemích působila již od roku 1816. Jméno ulice Na Příkopě, kde dnes stojí budova centrály České národní banky, připomíná, že tudy vedly hradby Starého Města a hradební příkopy, zasypané v 18. století. Dnešní budova podle projektu Františka Roitha vznikla v letech 1935–1942 a ve své době byla nejmodernější a nejpřepychověji vybavenou bankovní budovou v Praze.
 

4. Jak to funguje aneb Návštěvnické centrum ČNB

Jak to všechno funguje, proč je inflační cíl 2 %, jak rozhoduje bankovní rada a co můžeme udělat my sami pro stabilitu finančního trhu? Odpovědi poskytne Návštěvnické centrum, které se Česká národní banka chystá otevřít na jaře 2022. V rámci podpory finanční a ekonomické gramotnosti jde o dosud největší počin centrální banky. Kromě expozice Lidé a peníze mapující naši měnovou historii od jejích prvopočátků až do současnosti se můžete těšit na novou interaktivní výstavu, workshopy, semináře a výstavy.
 

5. První bankomat

To, co bankám dřív trvalo celé týdny nebo měsíce, se nyní dá zařídit během hodin či minut. Jedním z nejviditelnějších příkladů jsou bankomaty, „samoobsluhy“ vydávající hotovost – samozřejmě jen držitelům platebních karet. Ačkoli se s takovou službou experimentovalo už dřív, první bankomat byl uveden do provozu v roce 1967 v pobočce Barclays Bank v severním Londýně; automat, který je na místě prvního bankomatu, nechala banka při jeho padesátiletém výročí pozlatit. Historicky první bankomat v Česku spustila 1. prosince 1989 Česká spořitelna v centru Prahy na Václavském náměstí.
 

6. Nejtajemnější banka

Která to je? Co třeba Pictet, tajná švýcarská banka pro nejbohatší lidi světa, založená v roce 1805? V průběhu více než dvou století byla vždy obestřena tajemstvím a diskrétně se starala o majetek velmi bohatých; dnes dohlíží na více než 600 miliard franků. V jejím čele se během celé její historie vystřídalo pouze 43 mužů, přičemž každý z nich dostává odměnu více než 20 milionů franků ročně. Bankovní dům Pictet je patrně ještě nedostupnější než kouzelnická Gringottova banka, střežená kouzly i skřety, kteří v ní pracují. Z knížek spisovatelky J. K. Rowlingové a filmů ji znají všichni fanoušci Harryho Pottera a na vlastní oči ji můžete vidět ve Filmových studiích za Londýnem: je tu hlavní síň banky s křišťálovým lustrem, úřednickými stolky, zlaťáky a samozřejmě skřety s jejich kouzelnými brky.
 

Není banka jako banka…

Mezi bankovními institucemi se dají najít skutečné architektonické skvosty – namátkou to je budova České spořitelny v Rytířské ulici v Praze, nejstarší finanční ústav v Česku, bývalá Legiobanka od Josefa Gočára anebo budova bývalého Záložního úvěrního ústavu v Hradci Králové, postavená podle návrhu architekta Osvalda Polívky v letech 1911–1912. Tu si můžete prohlédnout opravdu do nejmenších detailů, sídlí v ní totiž Galerie moderního umění.
Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně Zážitky

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze Kultura

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Budova Anglobanky v Pardubicích Památky

Budova Anglobanky v Pardubicích

V Pardubicích lze nalézt množství staveb od význačných architektů 20. století. Především centrum města je jimi protkané. Podle projektu Josefa Gočára byla po druhé straně Zelené brány postavena v letech 1924 až 1925 Anglobanka, dnes Komerční banka.

Červený Jelen – největší restaurace v Praze Gurmánská turistika

Červený Jelen – největší restaurace v Praze

Býval to barokní palác s nádhernou zahradou, malá oáza v centru Prahy plná života. Pak se ovšem oáza zamkla do trezoru anglo-československé banky, v okolí vyrostly další banky, hotely, kanceláře, obchodní domy.

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze Památky

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

V pražské ulici Na poříčí najdete budovu Legiobanky (palác Archa), která je prvotřídní ukázkou rondokubismu v Praze. Legiobanku musí milovníci architektury bezpodmínečně vidět. Budovu projektoval Josef Gočár a postavena byla mezi lety 1921 až 1923.

Pasáž českého designu v Praze Kultura

Pasáž českého designu v Praze

Pasáže najdeme v každé evropské metropoli. Někdy spojují dva zcela odlišné světy, ale vždy jsou zkratkou. O spojení dvou dimenzí jde i v unikátním projektu České národní banky Pasáž českého designu.

Česká národní banka a její historická budova v Praze Památky

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Budova ČNB vznikala podle projektu Františka Roitha v letech 1935-42 původně pro Živnostenskou banku. Pětipatrová stavba působí svou frontou do ulice Na Příkopě přímo monumentálně. Uvnitř budovy se ukrývá expozice Lidé a peníze a Za měnou v Praze.

Česká spořitelna – nejstarší finanční ústav v České republice

Česká spořitelna – nejstarší finanční ústav v České republice

Spořitelna byla založena skupinou pražských velkoobchodníků a šlechticů již v roce 1825. Zajímavostí je, že jejím prvním sídlem byla v Praze budova Zemského sněmu (dnešní Poslanecká sněmovna).