ÚvodAktualityČástečné zatmění Slunce 10. června: Jediné z našeho území pozorovatelné zatmění Slunce letošního roku
Příroda

Částečné zatmění Slunce 10. června: Jediné z našeho území pozorovatelné zatmění Slunce letošního roku

  • 10. června 2021
Čtvrtek 10. června je dnem, kdy nastane nejvýše položené sluneční zatmění, pozorovatelné z území Česka a Slovenska, až do roku 2179. Jedná se o prstencové zatmění Slunce, které v našich zeměpisných šířkách bude viditelné jako částečné s maximální fází přibližně 0,17. Celý červen je také obdobím, kdy jsou letos pozorovatelná noční svítící oblaka i neobvykle jasné planety.
zatmění SlunceVe čtvrtek 10. června 2021 se v dopoledních hodinách můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do cesty slunečním paprskům – nastane prstencové zatmění Slunce, které v našich zeměpisných šířkách bude viditelné jako částečné s maximální fází přibližně 0,17. K zatmění Slunce dochází tehdy, když Měsíc, který je ve fázi novu, prochází mezi Sluncem a Zemí, přičemž Měsíc úplně nebo částečně zakryje pozemskému pozorovateli výhled na sluneční kotouč. V případě úplného zatmění je Slunce Měsícem zakryto zcela, v případěprstencovéhoa částečného zatmění Měsíc zakrývá pouze část slunečního disku.

zatměníPrvní kontakt měsíčního kotouče se slunečním diskem bude pozorovatelný přibližně v 11 hodin a 44 minut. S přibývajícím časem bude zatmění výraznější, přičemž maximum úkazu, kdy bude Měsíc zakrývat asi 17 % Slunce, nastane zhruba ve 12 hodin a 39 minut. Se slunečním kotoučem se pak Měsíc rozloučí přibližně ve 13 hodin a 36 minut. Uvedené časy jsou ve středoevropském letním čase a platí pro 50° severní šířky a 15° východní délky.

Nezbytnou podmínkou k pozorování nadcházejícího úkazu je příznivé počasí. Štefánikova hvězdárna i hvězdárna Ďáblice budou 10. června pro veřejnost mimořádně otevřeny již od 11:00. Vzhledem k přetrvávajícím vládním opatřením je třeba počítat s možnou omezenou kapacitou a tedy i délkou doby, kterou bude možno v kopuli strávit. Úkaz však bude pozorovatelný i pouhýma očima, ale pouze se speciálními brýlemi.
 

Noční svítící oblaka, Mléčná dráha a Jupiter se Saturnem

svítící oblakaBěhem června lze pozorovat noční svítící oblaka, která se objevují v týdnech kolem slunovratu. Jedná se o řídkou oblačnost, která se nachází mimořádně vysoko – zhruba 85 kilometrů nad zemí. Když Slunce zapadne za obzor, v úhlu mezi 6 až 16 stupni, nasvětlí ji zespodu. Na soumračné či noční obloze jsou tak vidět „světelné závoje“. Způsobuje je prach z meteorických rojů, ale i z průmyslové činnosti nebo silných sopečných erupcí. Na tyto částice se pak nabaluje led vznikající zejména reakcí kyslíku a vodíku v té výšce, za přítomnosti slunečního záření, ale třeba i rozpadem metanu. V období okolo slunovratu mohou být z hor a vrcholků noční svítící oblaka pozorovatelná po celou noc. Nejlépe jsou vidět po soumraku, mezi 22:00 a 24:00. Poté také brzy ráno mezi 1:30 až 3:30.

mléčná dráhaKe krásným letním úkazům patří také Mléčná dráha, kterou si pozorovatelé užijí nejlépe mimo město. Vynikající podmínky pro její sledování nastanou okolo 10. června, když bude Měsíc v novu. Příznivci nočního pozorování oblohy by si neměli nechat ujít ani planety Jupiter a Saturn, které jsou nejlépe viditelné brzy k ránu. Nejvýraznější je přitom prvně jmenovaný. Na konci měsíce, ve dnech 28. a 29. června nabídne obloha pohled na Jupiter, Saturn i Měsíc těsně po úplňku.
Den slunovratu a svatojánské oslavy 2024: Tipy z celého Česka

Den slunovratu a svatojánské oslavy 2024: Tipy z celého Česka

Kdo by rád znal svou budoucnost stran zdraví, lásky či vztahů, pro toho neexistuje lepší čas než letní slunovrat nebo svatojánské oslavy, vítající teplé úrodné období s delšími dny a kratšími nocemi. Letošní oslavy svatojánské noci se chystají na víkend před sv. Janem Křtitelem, který slaví svůj svátek 24. června. Protože v roce 2024 připadá svatojánská noc na pondělí, většina akcí se uskuteční právě o víkendu. Jana. Kdy a kde se slaví, a co zajímavého na svatojánských slavnostech zažijete, vám prozradí portál Kudy z nudy.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Částečné zatmění Slunce v ČR

29. 3.
Částečné zatmění Slunce v ČR

Březnová obloha roku 2025 se stane dějištěm částečného zatmění Slunce, které u nás bude dobře pozorovatelné. Z našeho území uvidíme, jak Měsíc zakryje sluneční disk přibližně z 22 %.

Hvězdárna Ďáblice Zážitky

Hvězdárna Ďáblice

Běhěm otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.